Vážení zákazníci, z provozních důvodů jsme nuceni za současného stavu omezit osobní odběry v našem skladě v Přišimasech. Nově je tak možný odběr pouze v časovém okně 13:00 - 15:00. Děkujeme za pochopení.

+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Zima přichází: Na co pamatovat při zazimování zahrady?

Zimní období se kvapem blíží. Abyste se mohli na jaře těšit z nádherné zeleně, musíte mít jistotu, že je o ni v chladných měsících dobře postaráno. Poradíme vám, na co byste neměli při zazimování zahrady zapomenout.

Letním teplotám letos zřejmě definitivně odzvonilo. První mrazíky by vás ale neměly zaskočit: připravte svou zahradu na zimu, dokud je čas. Máme pro vás pár osvědčených tipů, na co byste neměli zapomenout při údržbě venkovních prostor. A poradíme, jak zazimovat rostliny, aby ve zdraví přežily nadcházející měsíce.

Shrabejte všechno spadané listí

Ještě předtím, než se pustíte do úprav stromků a záhonů, je dobré si předpřipravit terén. Shrabejte napadané listí, které můžete rozsypat okolo kmene stromů. Často se využívá jako ochrana kořenů proti namrzání při holomrazech. Hromádkou suchého listí nepohrdnou ani ježci, kterým může pomoci přečkat náročné chladné období.

Drobnější lipové a březové listí může zůstat okolo keřů i na začátku zimy. Poslouží jako mulčovací vrstva, zabrání nadměrnému rozrůstání plevele a výparu vody z půdy. U choulostivějších rostlin (třeba u růží) můžete přidat i slámu nebo kůru.

Suché listí pomůže ježkovi přečkat zimu

Tip TIP: Listí ovocných stromů není k mulčování ideální, protože je měkké a rychle podléhá hnilobě. Máte-li na výběr, použijte raději bukové nebo dubové listí. Aby prudký vítr listí nerozfoukal po okolí, můžete ho zatížit chvojím.

Skliďte podzimní úrodu

V podzimních měsících dozrává celá řada rostlin, jako jsou šípky nebo aronie. Po sklizni nezapomeňte také posbírat shnilé plody ze země, pro které nemáte další využití. Na ovoci nakaženém moniliózou se začnou objevovat toxické výtrusy. Při jarních deštích se snadno rozšíří a infikují okolní vegetaci.

Pokud sázíte mladé stromky, nezapomeňte je chránit před mrazem

Říjen je vhodný pro výsadbu nových stromků. Na jaře budou mít rostliny dostatek vláhy pro další růst. Předtím se o ně ale musíte postarat. Připravte si půdu a díry, do kterých budete rostliny sázet, zasypejte dostatek hnojiva. Hlínu pořádně udusejte (minimálně do výšky jednoho metru). Ve vzduchových kapsách by se mohla začít šířit plíseň.

Jakmile máte vysazovací práce zdárně za sebou, je potřeba dohlédnout na to, aby mladé rostlinky přečkaly holomrazy i sněhové vánice. Vytrvalý mráz může ještě choulostivé rostlinky ošklivě spálit. K úhoně ale mohou přijít i starší stromy, zejména pokud:

  • teploty klesnou dlouhodobě pod nulu,
  • přihnojíte rostliny pozdě a ony se nestačí připravit na zimu,
  • stromy procitnou před začátkem jara a v kmene se začne tvořit míza.

V podobných případech se na jejich povrchu mohou objevit mrazové trhliny. I když se stromy (většinou) dokáží zotavit samy, je vhodné těmto situacím včas předcházet. Jak ochránit stromky před třeskutými mrazy? Zazimování rostlin si můžete usnadnit použitím nejrůznějších doplňků, které vám ušetří námahu, nervy i peníze. Na ochranu vegetace se běžně využívá například:

  • rákosové rohože nebo stínovky,
  • skleněné tabulky,
  • polykarbonátové desky a plexisklo,
  • bílá netkaná textilie nebo
  • plastová síťka na ochranu kmenů proti okusu.

Ochraňte kmeny před divokými zvířaty

Abyste zabránili poškození stromů, máte na výběr z několika možností. Můžete kmeny obalit jutou, netkanou textílií nebo rákosovou rohoží. Rákos na kmen chrání stromy před ledovým větrem. Rohož natáhneme okolo kmene na lehkou konstrukci (tři kůly svázáné drátem k sobě).

Tip 2 TIP: Rákosové rohože mají výšku max. 2 metry. Pokud potřebujete obalit vyšší kmen, proložte větve dřeviny hustým chvojím. To ochrání stromy před větrem a slouží jako zastínění před zimním sluncem.

Nízké stromky jsou navíc lákadlem pro divokou zvěř, která se při cestách za potravou vydává až do bezprostřední blízkosti našich obydlí. Jestliže nechcete, aby vám zvířata novou výsadbu zpustošila, pomůže vám ochrana stromů proti okusu. Síťovinou omotáte kmen, který ale může dál růst (síťka propouští světlo i vzduch).

Nepodceňte přípravu skleníků

Na zastínění pařenišť nebo skleníků proti zimnímu slunci se hodí stínící tkaniny (stínovky). Instalují se do vnitřních prostor skleníku, kde chrání rostliny před nadměrným UV zářením (zejména pokud čekáte teplejší zimu).

Stínící tkanina instalovaná jako ochrana rostlin

Zazimujte keříky a okrasné rostliny

Potřebujete ochránit  trvalky nebo keříky? Nejčastěji se využívají bílé netkané textilie, které dobře odráží světlo a na záhonech ji rozložíte během chvilky. Vegetaci přetáhneme textílií a po okrajích zatížíme. Textílie chrání výsadbu před holomrazy a větrem, ale současně propouští k rostlinám vzduch a vodu.

Pro teplomilné a suchomilné rostliny můžeme vytvořit spolehlivý kryt z plexiskla nebo polykarbonátových desek. Řezáním můžete desky upravit na požadovaný rozměr. Obvykle se připevňují k dřevěnému rámu. Výhodou je, že vysazená zeleň má pod deskami dostatek vzduchu. 

Skleník z polykarbonátu ochrání rostliny před mrazem a sluncem

Postarejte se o výsadbu včas a na jaře se můžete těšit z rozkvetlé zahrady. Všechna péče se vám mnohonásobně vrátí.

Blog

Vybíráme pergolu na zahradu: TOP pergoly na rok 2021

Jestliže pomýšlíte na koupi pergoly, je tento článek přesně pro vás. Otestovali sme několik dlouhodobě žádaných modelů pergol. Přečtěte si naši recenzi a vyberte si přístřešek na míru vaší zahradě.

Jak využít a nainstalovat neviditelné obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž téměř doslova „neviditelné“. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Pěstírna na dosah ruky. Jaké má výhody skleník ke zdi?

Chcete mít venkovní skleník doslova na dosah ruky, ale přitom nemáte místa nazbyt? Pořiďte si přístavbu ke zdi a ušetříte více než jen prostor na zahradě…

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00