Vážení zákazníci, z provozních důvodů jsme nuceni za současného stavu omezit osobní odběry v našem skladě v Přišimasech. Nově je tak možný odběr pouze v časovém okně 13:00 - 15:00. Děkujeme za pochopení.

+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Jak využít a nainstalovat neviditelné obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž téměř doslova „neviditelné“. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Pokud chcete učinit přítrž boji s travinami, které nekontrolovatelně prorůstají do zahradních cestiček nebo hyzdí vaše pečlivě vypěstované záhony s okrasnými rostlinami, sáhněte po plastovém neviditelném obrubníku. Že jste o nich dosud neslyšeli?

K čemu slouží neviditelné obrubníky?

Zahradní neviditelné obrubníky jsou neocenitelným pomocníkem při údržbě zahrady. Vtisknou vašim chodníčkům a záhonům požadovaný tvar. Využívají se zejména pro:

  • oddělení trávníku od zámkové dlažby, cestiček nebo záhonů,
  •  zamezení prolínání dvou různých vrstev materiálu,
  • vytyčení zahradních chodníčků.

Neviditelné obrubníky mají různorodé možností využití. Pokud je do své zahrádky nainstalujete už při zakládání výsadby a vytyčování cestiček mezi nimi, můžete si později ušetřit spoustu času a fyzické námahy spojených s ručním obrýváním záhonů.

Neviditelný plastový obrubník podél záhonu s rostlinami

Z jakého materiálu se neviditelné obrubníky vyrábějí?

Nejčastěji se neviditelné obrubníky vyrábějí z trvanlivého plastu. Výhodou plastových obrubníků je především možnost snadného tvarování do oblouků a vysoká odolnost proti nepříznivým klimatickým vlivům (sluneční záření, povětrnostní vlivy, mráz).

Nemusíte se tedy obávat, že byste je po první sezóně museli měnit – neviditelné obrubníky odolávají i teplotám okolo bodu mrazu a při dodržení správného instalačního postupu vydrží v půdě roky.

Neviditelný plastový obrubník využití při realizaci betonové pojezdové cesty

Beton, nebo plast?

Jako mnoho jiných zahrádkářů, možná i vy řešíte časté dilema: použít na zahradě plastové obrubníky, nebo raději zůstat u klasických obrubníku z betonu?

Vždy záleží na konkrétní situaci: betonové obrubníky se používají v případě, že chcete zabránit prorůstání trávy do plochy, po které budete projíždět osobním automobilem.

Robustnější a odolnější betonový obrubník je v tomto případě spolehlivější, neboť dokáže unést větší zatížení (např. pokud na něj najdete pneumatikami). Plastové neviditelné obrubníky ojedinělý pojezd automobilu ve většině případů vydrží také, nejsou ovšem tak masivní.

Kdyby docházelo k zatížení vozidly pravidelně, zvolte raději betonový obrubník. Pokud ale potřebujete dát zahradním záhonům tvar, potom jsou vhodnější plastové obrubníky, které v zahradě nepůsobí tak nevzhledně. V konečném důsledku zaberou také méně místa, které můžete využít třeba pro rozšíření záhonků.

TIP: Máte zahradu na otevřeném prostranství, které je (zejména během léta) vystaveno vysokým teplotám? U betonových obrubníků může docházet k rychlému rozpalování, čímž trpí okolní rostliny. Těmto problémům předejdete např. instalací plastových neviditelných obrubníků.

Plastový neviditelný obrubník instalovaný u zahradního záhonu

Jak na instalaci neviditelných plastových obrubníků?

Abyste při instalaci neviditelných obrubníků zbytečně netápali, máme pro vás přehledný návod jak na to.

1. Připravte si obrubníky, hřeby a nářadí

Kromě hřebů, kterými plastové obrubníky ukotvíte do země, nezapomeňte ani na další náčiní (rýč, motyku, gumové kladívko, popř. kleště nebo větší nůžky).

2. Nastřiněte obrbuníky na rubové straně (chcete-li je ohýbat)

Pokud budete chtít tvarovat neviditelné obrubníky do oblouků, nastřihněte je (např. pomocí kleští) na vnitřní straně ve středu pole. Aby se vám obrubníky lépe tvarovaly i při nižších teplotách, nechte je nahřát na slunci nebo je na chvíli ponořte do teplé vody.

Instalace plastového neviditelného obrubníku Rim Broder do pisčitého a hlinitého terénu

3. Začněte spojovat obrubníky

Jakmile budete mít neviditelné obrubníky nastřižené, můžete je spojovat k sobě pomocí předpřipravených zámků. Stačí konce obrubníků „zaklapnout“ do sebe a máte hotovo.

4. Vytvarujte neviditelné obrubníky do požadovaného tvaru

Obrubníky jsou pružné a snadno ohybatelné. Snadno tak vytvoříte obrubníkový pás, který bude odpovídat délce vaší zahradní stezky nebo tvaru záhonu. Můžete je ohnout i do kruhového tvaru, např. okolo nových stromků (ohraničený prostor snáze vystelete např. zahradní textílií proti plevelu).

5. Přichycení neviditelných obrubníků v půdě

Vytvarované neviditelné obrubníky přichyťte kotvícími hřeby v zemině. Obrubníky otočte nejprve obrácenou (tj. rubovou) stranou do cestičky nebo záhonu, abyste je mohli snadněji obrývat. Následně terén obryjeme cca do výšky obrubníku a do šíře cca 10 cm.

Drny odložte stranou, abyste je mohli později umístit zpět. Následně podklad zarovnejte.

6. Pokládka obrubníků

Nyní už můžete plastové obrubníky ve výkopu otočit rovnou stěnou k chodníku (příp. do záhonu). Dejte si pozor, abyste nepoškodily obrubníkové zámky.

8. Ukotvěte obrubníky pomocí plastových hřebů

Neviditelné obrubníky ukotvěte pomocí hřebů (hrubší, plastové hřeby do větších děr, tenčí, ocelové hřeby do menších děr). Na 1 m jsou potřeba 2–3 hřeby (v případě prudších oblouků 5–6 hřebů).

9. Zasypejte odkopaný terén

Jakmile skončíte s pokládkou obrubníků, můžete vrátit drny na místo, popř. zasypte terén zeminou a pořádně ji udusejte. Nakonec prolejte vrácenou zeminu vodou.

Neviditelný plastový obrubník Rim Border

Ptáte se, odpovídáme: časté otázky při výběru neviditelných obrubníků

Co pěstitele a majitele zahrad zajímá při nákupu plastových obrubníků nejvíce? Sepsali jsme pro vás odpovědi na obvyklé dotazy.

Nepolámou se nebo neprokřehnou obrubníky na mraze?

Běžné zimní teploty by neviditelné obrubníky měly vydržet. Z naší zkušenosti (kdy jsme v roce 2016 instalovali plastové obrubníky na zahradě ve větší nadmořské výšce) vydržely teploty pod bodem mrazu (-20°C), aniž by došlo k jejich poškození.

Jsou neviditelné obrubníky dostatečně pevné? Nepolámou se (nebo nerozpojí)?

Rozpojení zabraňuje zámkový systém, díky kterému můžete neviditelné obrubníky pohodlně spojovat. Navíc jsou dostatečně pružné, abyste je mohli tvarovat do oblouků, aniž by došlo k jejich deformaci nebo poškození. Můžete po nich přejíždět i větší sekačkou.

V čem jsou plastové obrubníky lepší než betonové?

Plastové neviditelné obrubníky jsou oproti betonovým obrubám lehčí a tvárnější (můžete je ohýbat podle potřeby). V horkém letním počasí se navíc betonové obrubníky rychle rozpalují, čímž může trpět okolní vegetace. Plastové obrubníky také zaberou menší plochu, čímž získáte více místa např. pro rozšíření záhonů.

Jaký je rozdíl mezi „rovnými“ plastovými obrubníky a obrubníkovými lemy (cívkami)?

Obrubníky v cívce jsou zpravidla o něco levnější a (před montáží) také skladnější. Nižší cena se ovšem projeví na kvalitě materiálu: obrubníkové lemy jsou většinou mnohem náchylnější k poškození (např. s příchodem mrazíkůnebo při větším zatížení).

Co když mi přes plastové obrubníky začne přerůstat tráva?

Pokud máte obavy, že vám traviny přerostou přes obrubník, neukládejte ho příliš hluboko do zeminy, ale umístěte jej 2–4 cm nad okolní terén. Obrubníky sice v takovém případě nebude zcela „neviditelné“, ale udrží trávu v požadovaných mezích.

Jak udržet neviditelné obrubníky dlouhodobě v rovině?

Pokud obrubníky při instalaci správně upevníte v půdě, měly by za běžných podmínek držet původní tvar.

Kolik hřebů je potřeba pro ukotvení neviditelného obrubníku?

Na 1 m délky jsou potřeba průměrně 2–3 hřeby, v případě větších oblouků je potřeba cca 5–6 hřebů.

Kdy používat plastové a kdy ocelové hřeby pro ukotvení obrubníků?

Ve většině případů si vystačíte s plastovými hřeby, které mají větší průměr (lépe drží v terénu). Ocelové kotvící prvky jsou spíše vhodné do tvrdého (kamenitého) terénu, kde není možné zatlouci plastové hřeby nebo kde hrozí riziko jejich poškození.

Potřebuji plastový obrubník s větší (menší) výškou. Je možné zakoupit obrubníky na míru?

Plastové neviditelné obrubníky jsou dostupné pouze v uváděných rozměrech.

Kam dál?

Chtěli byste svým záhonům a cestičkám dát jasný tvar? Vyberte si plastové obrubníky z našeho sortimentu a vymezte prorůstající trávě jasné hranice. Ušetříte si tak mnoho starostí a námahy při údržbě zahrady.

Blog

Vybíráme pergolu na zahradu: TOP pergoly na rok 2021

Jestliže pomýšlíte na koupi pergoly, je tento článek přesně pro vás. Otestovali sme několik dlouhodobě žádaných modelů pergol. Přečtěte si naši recenzi a vyberte si přístřešek na míru vaší zahradě.

Jak využít a nainstalovat neviditelné obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž téměř doslova „neviditelné“. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Pěstírna na dosah ruky. Jaké má výhody skleník ke zdi?

Chcete mít venkovní skleník doslova na dosah ruky, ale přitom nemáte místa nazbyt? Pořiďte si přístavbu ke zdi a ušetříte více než jen prostor na zahradě…

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00