+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Jak využít a nainstalovat plastové obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné plastové obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž doslova „neviditelné“. Jaké mají další výhody?

Co se v článku dozvíte? Klikněte na kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá

Pokud chcete učinit přítrž boji s travinami, které nekontrolovatelně prorůstají do zahradních cestiček nebo hyzdí vaše pečlivě vypěstované záhony s okrasnými rostlinami, sáhněte po plastovém neviditelném obrubníku. Že jste o nich dosud neslyšeli?

K čemu slouží neviditelné plastové obrubníky?

Zahradní neviditelné obrubníky jsou neocenitelným pomocníkem při údržbě zahrady. Vtisknou vašim chodníčkům a záhonům požadovaný tvar. Využívají se zejména pro:

  • oddělení trávníku od zámkové dlažby, cestiček nebo záhonů,
  •  zamezení prolínání dvou různých vrstev materiálu,
  • vytyčení zahradních chodníčků.

Neviditelné obrubníky mají různorodé možností využití. Pokud je do své zahrádky nainstalujete už při zakládání výsadby a vytyčování cestiček mezi nimi, můžete si později ušetřit spoustu času a fyzické námahy spojených s ručním obrýváním záhonů.

Neviditelný plastový obrubník podél záhonu s rostlinami

Z jakého materiálu se neviditelné obrubníky vyrábějí?

Neviditelné obrubníky se nejčastěji vyrábějí z trvanlivého plastu. Výhodou plastových obrubníků je především možnost snadného tvarování do oblouků a vysoká odolnost proti nepříznivým klimatickým vlivům (sluneční záření, povětrnostní vlivy, mráz).

Nemusíte se tedy obávat, že byste je po první sezóně museli měnit – neviditelné obrubníky odolávají i teplotám okolo bodu mrazu a při dodržení správného instalačního postupu vydrží v půdě roky.

Neviditelný plastový obrubník využití při realizaci betonové pojezdové cesty

Beton, nebo plast?

Jako mnoho jiných zahrádkářů, možná i vy řešíte časté dilema: použít na zahradě plastové obrubníky, nebo raději zůstat u klasických obrubníku z betonu?

Vždy záleží na konkrétní situaci: betonové obrubníky se používají v případě, že chcete zabránit prorůstání trávy do plochy, po které budete projíždět osobním automobilem.

Robustnější a odolnější betonový obrubník je v tomto případě spolehlivější, neboť dokáže unést větší zatížení (např. pokud na něj najdete pneumatikami). Plastové neviditelné obrubníky ojedinělý pojezd automobilu ve většině případů vydrží také, nejsou ovšem tak masivní.

Kdyby docházelo k zatížení vozidly pravidelně, zvolte raději betonový obrubník. Pokud ale potřebujete dát zahradním záhonům tvar, potom jsou vhodnější plastové obrubníky, které v zahradě nepůsobí tak nevzhledně. V konečném důsledku zaberou také méně místa, které můžete využít třeba pro rozšíření záhonků.

TIP: Máte zahradu na otevřeném prostranství, které je (zejména během léta) vystaveno vysokým teplotám? U betonových obrubníků může docházet k rychlému rozpalování, čímž trpí okolní rostliny. Těmto problémům předejdete např. instalací plastových neviditelných obrubníků.

Plastový neviditelný obrubník instalovaný u zahradního záhonu

Jak na instalaci neviditelných plastových obrubníků?

Abyste při instalaci neviditelných obrubníků zbytečně netápali, máme pro vás přehledný návod jak na to.

1. Připravte si obruby, hřeby a nářadí

Kromě hřebů, kterými plastové obrubníky ukotvíte do země, nezapomeňte ani na další náčiní (rýč, motyku, gumové kladívko, popř. kleště nebo větší nůžky).

2. Nastřihněte plastové obrubníky na rubové straně (chcete-li je ohýbat)

Pokud budete chtít tvarovat neviditelné obrubníky do oblouků, nastřihněte je (např. pomocí kleští) na vnitřní straně ve středu pole. Aby se vám obrubníky lépe tvarovaly i při nižších teplotách, nechte je nahřát na slunci nebo je na chvíli ponořte do teplé vody.

Instalace plastového neviditelného obrubníku Rim Broder do pisčitého a hlinitého terénu

3. Začněte plastové obrubníky spojovat

Jakmile budete mít neviditelné obrubníky nastřižené, můžete je spojovat k sobě pomocí předpřipravených zámků. Stačí konce obrubníků „zaklapnout“ do sebe a máte hotovo.

4. Vytvarujte neviditelné obrubníky do požadovaného tvaru

Obrubníky jsou pružné a ohybatelné. Podélné výztuhy nastřihnete nůžkami a obrubník vytvarujete do požadovaného tvaru. Snadno vytvoříte pás, který bude odpovídat délce vaší zahradní stezky nebo tvaru záhonu. Obrubníčky můžete ohnout i do kruhového tvaru, např. okolo nových stromků (ohraničený prostor snáze vystelete např. zahradní textílií proti plevelu).

5. Přichycení skrytých obrubníků v půdě

Vytvarované neviditelné obrubníky přichyťte kotvícími hřeby v zemině. Obrubníky otočte nejprve obrácenou (tj. rubovou) stranou do cestičky nebo záhonu, abyste je mohli snadněji obrývat. Následně terén obryjeme cca do výšky obrubníku a do šíře cca 10 cm.

Drny odložte stranou, abyste je mohli později umístit zpět. Následně podklad zarovnejte.

6. Pokládka plastových obrubníků

Nyní už můžete plastové obrubníky ve výkopu otočit rovnou stěnou k chodníku (příp. do záhonu). Dejte si pozor, abyste nepoškodili obrubníkové zámky.

7. Ukotvěte obrubníky pomocí plastových hřebů

Neviditelné obrubníky ukotvěte pomocí hřebů (hrubší, plastové hřeby do větších děr, tenčí, ocelové hřeby do menších děr). Na 1 m jsou potřeba 2–3 hřeby (v případě prudších oblouků 5–6 hřebů).

8. Zasypejte odkopaný terén

Jakmile skončíte s pokládkou obrubníků, můžete vrátit drny na místo, popř. zasypte terén zeminou a pořádně ji udusejte. Nakonec prolejte vrácenou zeminu vodou.

Neviditelný plastový obrubník Rim Border

Ptáte se, odpovídáme: časté otázky při výběru skrytých obrubníků

Co pěstitele a majitele zahrad zajímá při nákupu plastových obrubníků nejvíce? Sepsali jsme pro vás odpovědi na obvyklé dotazy.

Nepolámou se nebo neprokřehnou obrubníky na mraze?

Běžné zimní teploty by neviditelné obrubníky měly vydržet. Z naší zkušenosti (kdy jsme v roce 2016 instalovali plastové obrubníky na zahradě ve větší nadmořské výšce) vydržely teploty pod bodem mrazu (-20°C), aniž by došlo k jejich poškození.

Jsou neviditelné obrubníky dostatečně pevné? Nepolámou se (nebo nerozpojí)?

Rozpojení zabraňuje zámkový systém, díky kterému můžete neviditelné obrubníky pohodlně spojovat. Navíc jsou dostatečně pružné, abyste je mohli tvarovat do oblouků, aniž by došlo k jejich deformaci nebo poškození. Můžete po nich přejíždět i větší sekačkou.

V čem jsou plastové obrubníky lepší než betonové?

Plastové neviditelné obrubníky jsou oproti betonovým obrubám lehčí a tvárnější (můžete je ohýbat podle potřeby). V horkém letním počasí se navíc betonové obrubníky rychle rozpalují, čímž může trpět okolní vegetace. Plastové obrubníky také zaberou menší plochu, čímž získáte více místa např. pro rozšíření záhonů.

Jaký je rozdíl mezi „rovnými“ plastovými obrubníky a obrubníkovými lemy (cívkami)?

Obrubníky v cívce jsou zpravidla o něco levnější a (před montáží) také skladnější. Nižší cena se ovšem nezřídka projeví na kvalitě materiálu: obrubníkové lemy jsou většinou mnohem náchylnější k poškození (např. s příchodem mrazíků nebo při větším zatížení).

Co když mi přes plastové obrubníky začne přerůstat tráva?

Pokud máte obavy, že vám traviny přerostou přes obrubník, neukládejte ho příliš hluboko do zeminy, ale umístěte jej 2–4 cm nad okolní terén. Obrubníky sice v takovém případě nebudou úplně „neviditelné“, ale udrží trávu v požadovaných mezích.

Jak udržet skryté obrubníky dlouhodobě v rovině?

Pokud obrubníky při instalaci správně upevníte v půdě, měly by za běžných podmínek držet původní tvar.

Kolik hřebů je potřeba pro ukotvení plastového obrubníku?

Na 1 m délky jsou potřeba průměrně 2–3 hřeby, v případě větších oblouků je potřeba cca 5–6 hřebů.

Kdy používat plastové a kdy ocelové hřeby pro ukotvení obrubníků?

Ve většině případů si vystačíte s plastovými hřeby, které mají větší průměr (lépe drží v terénu). Ocelové kotvící prvky jsou spíše vhodné do tvrdého (kamenitého) terénu, kde není možné zatlouci plastové hřeby nebo kde hrozí riziko jejich poškození.

Potřebuji plastový obrubník s větší (menší) výškou. Je možné zakoupit obrubníky na míru?

Plastové neviditelné obrubníky jsou dostupné pouze v uváděných rozměrech.

Kam dál?

Chtěli byste svým záhonům a cestičkám dát jasný tvar? Vyberte si plastové obrubníky z našeho sortimentu a vymezte prorůstající trávě jasné hranice. Ušetříte si tak mnoho starostí a námahy při údržbě zahrady.

Kategorie

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Jak rozeznat a vybrat plastové obrubníky?

Na trhu najdete celou nepřeberné množství neviditelných obrubníků, které se odlišují výrobním materiálem, kvalitou zpracování, způsobem použití a cenou. Jak rozhodnout, jaký obrubník bude nejlepší pro vaš irealizaci? Přečtěte si srovnání nejpopulárnějších modelů plastových ztracených obrubníků.

GEOmail (1/2024): O zahradě na jaře, výběru skleníku a boji s plevelem

Do čeho se pustit na zahradě během jarní sezóny? Které modely skleníků budou hitem v roce 2024? A patří (ne)tkané textilie do zahrady, nebo je lepší se jim obloukem vyhnout? Odpovědi najdete v prvním díle GEOmailu – čtvrtletníku určeného pěstitelům a kutilům, kteří hledají pravidelnou dávku inspirace pro svůj byt, dům a zahradu.

Jutové a kokosové geotextilie a jejich použití (aktualizováno)

Potřebujete ochránit svah proti erozi? Instalace protierozní rohože či sítě je skvělým řešením. O zpevňování povrchu svahů pomocí přírodních materiálů se dozvíte více v tomto článku.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.