+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Zahradní stavby

Pěstování

Ohraničení záhonů

Venkovní plochy

Zavlažování zahrady

Nádrže a jímky

Zahradní nábytek

Bazény

Relax a hry na zahradu

Ploty

Ochranné sítě

Grily a ohniště

Jak zavlažovat zahradu – osvědčené tipy z praxe

S rostoucími cenami vody se prodraží i zalévání záhonů a trávníku. V tomto průvodci zjistíte, jak na efektivní zavlažování zahrady, aby vaše výsadba měla dostatek vláhy i za horkých letních dnů.

Co se v článku dozvíte? Klikněte na kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá

Kdy a jak často zavlažovat zahradu

Ideální doba pro zavlažování: zejména v horkých dnech zavlažujte nejlépe brzy ráno (kolem páté a šesté hodiny) nebo později ku večeru, kdy je teplota nižší a voda se odpařuje pomaleji.

Vyhýbejte se zalévání kolem poledne: bývá největší vedro a voda se nestačí vsáknout do půdy. Voda zachycená na listech se navíc na slunci rychle ohřeje a rostliny mohou utrpět popáleniny.

Frekvence zavlažování: většinou se doporučuje zalévání 2× týdně, případně každý druhý den – záleží na druhu rostlin. Zavlažujte zahradu raději méně často, zato vydatněji, aby voda pronikla hlouběji ke kořenům. Příliš častá zálivka může vést k zahnívání kořenů a vzniku plísní.

ZKUŠENOST Z PRAXE: nově založený trávník vyžaduje častější závlahu – v menších dávkách i jedenkrát až dvakrát denně. Starší trávník stačí kropit jednou až dvakrát týdně. Při hledání optimální frekvence zavlažování berte v úvahu také typ půdy na pozemku: v písčité půdě voda rychle proteče do spodních vrstev; v jílovité zemině se voda drží déle.

Jak snížit náklady na zavlažování zahrady

Než se podíváme na konkrétní metody zavlažování, zmiňme ještě několik osvědčených metod, díky kterým můžete výdaje na zavlažování zahrady snížit:

1. Mulčování: organický mulč snižuje výpar vody z půdy, a tím snižuje nároky na zalévání záhonů a jiných venkovních ploch.

2. Skupinová výsadba: postupujte jako při pěstování zeleniny, kdy kombinujeme tzv. hlavní a „doprovodné“ plodiny, abychom maximalizovali výnos – podobně ze vysazovat na jedné ploše rostliny s podobnými nároky na zavlažování.

3. Kompost: správné hnojení zlepšuje prodyšnost půdy, aby se voda dostala hlouběji ke kořenům. Zároveň zvyšuje v půdě obsah humusu, který velmi dobře váže vodu.

4. Pravidelná údržba: čas od času zkontrolujte stav konví, zahradní hadice či zavlažovacího systému. Pokud objevíte netěsnosti nebo jiné závady, včas je opravte.

5. Dešťová voda: využívejte efektivně přírodní zdroj vody. Provedené studie ukazují, že dešťovka je ideální pro používání na zahradě nebo v domácnosti (zavlažování rostlin, splachování WC, omývání auta nebo čištění zahradních nástrojů …).

GIF: Muž humorně zavlažující zahradu

Odkud vzít vodu na zalévání zahrady

Před nákupem zavlažovacího vybavení se rozhodněte, jakou vodou budete zahradu zavlažovat. Existuje několik zdrojů vody:

  • Voda z vodovodního řádu – v domácnostech snadno dostupná, ale zalévání větší zahrady tímto způsobem se prodraží.
  • Voda ze studny – tuto možnost nemá každý. Spodní vodu je navíc třeba nechat odstát, aby se ohřála a rostliny nedostaly teplotní šok.
  • Dešťová voda – je potřeba vyřešit způsob zachytávání a skladování vody. Zejména v oblastech s větším výskytem srážek, mezi něž patří například Jeseníky, Beskydy či Pošumaví, jde o cenný zdroj vody pro zahradu i domácnost.

Pro zalévání zahrady je nejlepší používat dešťovou vodu: je zadarmo, má příhodné vlastnosti pro zalévání rostlin – a přesto ji spousta zahradníků nevyužívá.

Zachytávání a využití dešťové vody

Ve starším článku jsme se rozepsali o tom, proč je dešťová voda výhodná pro zavlažování zahrady i mycí práce v domácnosti:

  • Na rozdíl od kohoutkové vody neobsahuje chlor nebo větší množství soli, které by zasolovaly půdu.
  • Je měkká, takže při používání v domácnosti nedochází k usazování vodního kamene v odpadu nebo na stěnách potrubí.
  • Jejím efektivním využívání snížíte náklady na vodné i stočné. Velká část dešťové závlahy totiž bez užitku odteče do kanalizace.

Výhody dešťové vody můžete začít využívat naplno. Stačí si pořídit sběrnou nádobu, do které závlahu zachytíte.

TIP: Přečtěte si, jak vybrat sud na vodu, který pojme větší objem dešťovky, a navíc perfektně zapadne do designu vaší zahrady.

Sud na dešťovou vodu na štěrkovém podkladu

Jak účinně zachytávat a skladovat dešťovou vodu

Možností, jak uchovávat dešťovou vodu, existuje více:

  • Nádrže na vodu – umisťují se do výkopu. Před instalací si musíte obstarat stavební povolení u odpovědného úřadu. Nádrže jsou objemnější a trvanlivější. Při správné instalaci vydrží desítky let.
  • Kontejnery na vodu – kompromis mezi podzemní nádrží a sudem a sudem na vodu. Díky dobrému poměru cena/výkon si je čeští zahradníci poměrně oblíbili. Kontejnery mají běžně objem 300–1000 litrů, takže je využijete i při zalévání větších ploch.
  • Sudy na vodu – umisťují se blízko okapového svodu. Sudy jsou menší, vejdou se i do menší zahrady a dodávají se v různém designu, který stylově oživí moderní zahradu.

PŘÍKLAD Z PRAXE: U sudů s víkem se ujistěte, že je poklop pevně nasazený, abyste zabránili znečištění vody nebo množení komárů. Pokud na vodu v sudu celý den svítí slunce, mohou se v ní rychle začít množit sinice – víko tedy sundávejte jen na nezbytnou dobu.

Dřevěný sud s dešťovou vodou

Čím zavlažovat zahradu

Níže srovnání nejčastějších metod zavlažování, včetně jejich výhod a nevýhod.

1. Kapková závlaha

  • Přesné dávkování: Voda je dodávána přímo ke kořenům rostlin, takže nedochází k větším ztrátám.
  • Snadná instalace: Systém lze sestavit z hadic s otvory nebo speciálních kapkovačů.
  • Úspora vody: Podle některých studií může efektivní kapkovací závlaha snížit spotřebu vody až o polovinu.
  • Efektivita: Voda se postupně dostává rovnou ke kořenům do půdy, proto nedochází k jejímu nadměrnému výparu.
  • Úspora vody: Díky rovnoměrnému zavlažování zahrady snižuje spotřebu vody až o desítky procent.

2. Průsaková hadice

  • Efektivita: Voda se postupně dostává rovnou ke kořenům do půdy, proto nedochází k jejímu nadměrnému výparu.
  • Úspora vody: Díky rovnoměrnému zavlažování zahrady snižuje spotřebu vody až o desítky procent.

ZKUŠENOST Z PRAXE: O zavlažovací hadici ve chvilce nepozornosti snadno zakopnete nebo zavadíte sekačkou. Těmto situacím můžete předejít: zakopejte zavlažovací hadici 10–20 centimetrů pod zem, pokud ji pravidelně nesklízíte. Potom vám nebude na zahradě překážet.

3. Ruční zavlažování (konve a jiné nádoby na vodu)

  • Volitelné dávkování: Nad množstvím zálivky máte plnou kontrolu.
  • Flexibilita: množství zálivky snadno přizpůsobíte danému druhu rostlin.

U prostornějších zahrad je však nošení konví při zalévání pracné a fyzicky náročné. Pokud se vám nechce zalévat ručně – nebo už na to nestačíte – zvolte raději některý z automatických systémů.

Zavlažování zahrady tryskou (ze zkušenost rychlé a pohodlné)

4. Automatizace zavlažování

  • Detailní plánování: Zavlažování si načasujete na minutu přesně.
  • Zavlažování podle potřeby: Senzory vlhkosti kontrolují stav vlhkosti a omezují nadměrnou zálivku nebo plýtvání vodou.
  • Dálkové ovládání: Chytré zavlažovací systémy můžete ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace, například když se zdržíte v práci nebo vyrazíte na dovolenou.

Kdo plánuje, šetří. Při zalévání zahrady to platí dvojnásob

S kapkou plánování a správnými nástroji ušetříte za vodu a zároveň udržíte svou zahradu zdravou a krásnou. Shrňme si tedy nejdůležitější doporučení:

  • Zavlažujte méně, ale zato vydatněji, aby voda pronikla hlouběji ke kořenům rostlin.
  • Při výsadbě rostlin vezmete v úvahu jejich nároky na vodu: suchomilnější druhy saďte ideálně blíže k sobě. To stejní platí pro rostliny se zvýšenou spotřebou vody.
  • Spotřebu vody můžete omezit i jinými způsoby: záhony zamulčujte nebo hnojte kompostem – materiály snižují výpar vody.
  • Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu zavlažovacího vybavení, abyste kvůli prosakující hadici nebo jinému poškození zbytečně neplýtvali vodou.

A pokud už máte pocit, že váš sud na vodu nebo zahradní hadice už mají nejlepší dny za sebou, vyměňte je za nové.

Produkty uvedené v článku

Kategorie

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

5 závažných chyb při zpevnění svahu (a jak se jim vyhnout)

Při povrchovém zpevňování svahů pomocí protierozních rohoží a sítí je potřeba dodržovat několik základních pravidel. V praxi narážíme na opakující se chyby, kterých se dopouštějí zkušení realizátoři. Nesprávná pokládka protierozní ochrany přitom může způsobit, že zemina po silnějších deštích „sjede“ a náprava škod vás vyjde pěkně draho. Přečtěte si, jaká jsou častá pochybení při úpraváh svahů a jak jim předcházet.

Jak zavlažovat zahradu – osvědčené tipy z praxe

S rostoucími cenami vody se prodraží i zalévání záhonů a trávníku. V tomto průvodci zjistíte, jak na efektivní zavlažování zahrady, aby vaše výsadba měla dostatek vláhy i za horkých letních dnů.

Koupačův průvodce (2. díl): 4 TOP nadzemní bazény pro letní sezónu

Tropické letní teploty se kvapem blíží. Nemačkejte se na přeplněném koupališti a užijte si osvěžení na vlastní zahradě. Pokud vás letos čeká výběr nového bazénu, inspirujte se v našem článku: připravili jsme pro vás přehled oblíbených modelů, ve kterých si užijete letní koupání s celou rodinou nebopartou přátel.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.