+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Jak vybrat skleník? [Kompletní průvodce]

Jak vybrat skleník na zahradu? Kterým parametrům věnovat pozornost?

Chcete mít přísun šťavnaté zeleniny a čerstvých bylinek po celý rok? Spolehlivým řešením je zahradní skleník. Jenže jak si vybrat z nepřeberné řady modelů ten správný? Poradíme, na co si dát při výběru skleníku pozor, abyste byli se svou volbou spokojení a skleník vám dlouho a dobře sloužil.

Proč si pořídit skleník?

Skleníky se u zahrádkářů těší stále větší oblibě. Jak vyplývá ze zprávy Zelinářské unie Čech a Moravy bylo za posledních deset let v Česku vybudováno na 55 ha krytých ploch (a to jen pro pěstování rajčat). Zahradní skleník totiž majitelům přináší celou řadu výhod. Proč se vám pořízení skleníků vyplatí?

1. Zajistíte si přísun čerstvé zeleniny po celý rok

Češi patří mezi milovníky ovoce a zeleniny. Podle statistik zkonzumujeme ročně v průměru 87 kg zeleniny a 86,5 kg ovoce. Ceny potravin v obchodech ovšem strmě rostou: jen v roce 2020 stouply průměrně o 20 %. Ve skleníku si ale můžete při nízkých nákladech vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu, na které nemusíte stát dlouhé fronty v obchodech. Navíc máte jistotu, že jsou plody opravdu čerstvé a bez chemie.

2. Ve skleníku vypěstujete (téměř) cokoli

Chcete sklízet vlastní úrodu pomerančů a citronů? Nebo chcete sadit vinnou révu? Ve skleníku můžete vytvořit optimální prostředí pro teplomilné rostliny, které by na otevřených záhonech pravděpodobně nepřežily chladná zimní období.

Jaký skleník pořídit? Jednou z možností je skleník z polykarbonátu

3. Ochráníte rostliny před nepřízní počasí

Silný mráz nebo nadměrný sluneční žár mohou výsadbu na zahrádce ošklivě spálit. Skleník poskytne rostlinám ochranu před sluncem, mrazem i krupobitím. Zajistí dostatečnou tepelnou izolaci a dobrou propustnost světla, takže můžete rostliny pěstovat bez obav po celý rok. Prodloužíte vegetační sezonu a zároveň plodiny uchráníte před výkyvy počasí.

4. Domácí mazlíčci už vaši úrodu nezničí

Zejména psi dokážou napáchat na záhonech nemalé škody, například když vyhrabou mladé sazeničky nebo pošlapou klíčící rostliny při pobíhání na dvorku. Ve skleníku bude vaše vegetace před rozdováděnými mazlíčky v bezpečí.

6. Utužíte své zdraví a zrelaxujete

Průzkumy mezi zahraničními zahrádkáři odhalily, že jedním z nejčastějších důvodů, proč se rozhodli pro pěstování rostlin, byly zdravotní benefity, které fyzická práce na zahradě přináší (tyto výhody uvádělo téměř 20 % dotazovaných).

Výzkumy dávají pěstitelům za pravdu. Práce na zahradě vám může pomoci zlepšit krevní tlak, snížit cholesterol nebo pomoci při boji s astmatem a dalšími chorobami. Navíc působí jako prevence proti nadměrnému stresu, který zažíváme v práci. Péčí o záhonky můžete na chvíli uniknout shonu a starostem okolo vás.

Nedávné studie poukazují také na výchovné benefity. Rodiče-zahradníci dávají dobrý příklad dětem, které se učí žít v souladu s přírodní krajinou a konzumují větší množství zdravých potravin.

7. Využijete ho jako odpočívadlo i úložiště

Ačkoli jsou skleníky určené primárně pro pěstování rostlin, nevyužitou plochu můžete použít také jako úschovnu zahradnického náčiní. V zahraničí využívají prostornější skleníky také jako místo k odpočinku, kde si můžete v bezprostřední blízkosti kvetoucí zeleně užít posezení s přáteli.

Jak vybrat skleník na zahradu?

Pokud už víte, že zahradní skleník bude i pro vás správnou volbou, pojďme si nyní říct, jak si takový skleník pořídit a podle čeho vybírat. V úvahu je třeba vzít hned několik faktorů, které byste neměli při pořizování skleníku ignorovat.

1. Sklo vs. polykarbonát: Jakou výplň vybrat?

Pěstitelé, kteří pozorovali při zahradničení už své babičky, tvrdí: "Když skleník, tak jedině ze skla." Používali ho už naši předkové a určitě věděli, co dělají. Jiní zahrádkáři zase nedají dopustit na opláštění polykarbonátem. Jak tyhle dvě skupiny rozsoudit? Který materiál je tedy lepší?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Právě proto koluje okolo skla (a snad ještě více okolo polykarbonátu) řada mýtů, které mohou naši nejistotu při výběru skleníku ještě prohloubit. Jaké vlastnosti oba materiály nabízejí? Podívejme se na ně blíže.

Jaký skleník vybrat? Jednou z možností je polykarbonátový skleník obloukového tvaru

Skleněná výplň

Sklo má při výrobě skleníků dlouhou tradici. Kromě toho má také vyšší hmotnost než polykarbonát, konstrukce skleníku je zpravidla robustnější a jejich životnost se počítá v desítkách let. Ve vhodných podmínkách je téměř neomezená (právě proto se některé skleníky dědí z generace na generaci).

Na druhou stranu, sklo nedokáže zadržovat teplo tak efektivně jako polykarbonát. U klasického (nekaleného) skla vznikají po roztříštění ostré hrany,  a pokud na něj spadnou děti, mohou si přivodit ošklivé zranění.

Řešením je v takovém případě nekalené sklo: oproti běžnému sklu má až 5× větší odolnost a při nárazu se rozpadne do malých, neostrých krychliček. S kvalitou výplně roste úměrně i prodejní cena skleníku.

Je také potřeba zvážit náročnost montáže. Skleníky ze skla se neobejdou bez betonových základů, které je potřeba mít připravené ještě před montáží skleníku. To platí zejména v případech, že budete poptávat montáž od externích pracovníků.

Výplň z polykarbonátu

Druhou možností jsou právě skleníky z polykarbonátu. Oproti sklu se jedná o „mladý“ materiál, který se začal vyrábět v 50. letech minulého století. Proto ho nevyužívali naši předkové, zato u současných zahrádkářů jeho popularita strmě roste. 

Polykarbonát má oproti sklu mnohem lepší termoizolační vlastnosti, proto se v něm daří nejen zelenině, ale i cizokrajným rostlinám ze subtropického pásma. Skleník z polykarbonátu je také méně nákladný na pořízení (nižší hmotnost se zpravidla promítne i do koncové ceny skleníku) nebo na vytápění v chladném období (právě proto, že lépe zadržuje teplo).

Další výhodou je pružnost polykarbonátu. Oproti skleněným tabulkám je namontován po dílech a v případě nárazu nebo poškození to většinou odnese jen polykarbonátový plát, který můžete lehce nasadit na původní místo. Pozornost je třeba věnovat UV ochraně, která se odvíjí od tloušťky a povrchového ošetření polykarbonátu. Polykarbonátový skleník vydrží běžně 15–20 let.

Ani polykarbonát není nezničitelný. Především je náchylný vůči proražení ostrými předměty, což se může projevit zejména při neopatrné montáži. S materiálem proto nakládejte opatrně.

TIP: Nenechte se zmást obchodními názvy. Ačkoli často slyšíme o "čirém" polykarbonátu, jedná se o materiál s vlastnostmi rozptylového skla. Lépe rozptýlí dopadající sluneční paprsky na střeše skleníku. Zároveň není zcela průhledný (ve skleníku uvidíte pouze obrysy osob a předmětů. takže se nemusíte obávat zvídavých sousedů).

Srovnání obou materiálů vidíte v tabulce níže.

Sklo Polykarbonát
+ vyšší propustnost pro světlo (+90 %) + lepší tepelněizolační vlastnosti
+ životnost v řádech desítek let + jednodušší montáž a manipulace
- nebezpečí roztříštění a poranění - UV ochrana závislá od ceny polykarbonátu
- nutnost betonové podezdívky - nebezpečí zanesení polykarbonátu řasami
- vyšší náklady na vytápění  - nižší propustnost světla (75–80 %)

2. Tvar skleníku

Nejčastěji se setkáme se dvěma typy:

 • obloukové skleníky,
 • sedlové skleníky (patří sem i tzv. skleníky ke zdi).

Hlavní rozdíl spočívá v metodě opláštění. Při zasklívání sedlového skleníku osazujeme tabulky skla nebo plastu do připravených rámů. Díky tomu je lze v případě poškození snadno vyměnit. Stačí odstranit poškozený díl a nahradit jej novým.

Takto namontované tabulky ale často nedokážou odolat většímu tlaku a při silnějším větru se mohou "rozlétnout" po celé zahradě. Proto je důležité věnovat pozornost systému upevnění. Osvědčenou metodou je např. "systém kliku", který zabraňuje uvolnění desek při vyšším zatížení.

U obloukových skleníků tyto problémy řešit nemusíte: skleníky jsou řešeny systémem "stavebnice", kdy dostanete v balení předpřipravené polykarbonátové pláty, které postupně skládáte do konstrukce podle manuálu. Skleníková klenba zajistí lepší stabilitu a větší odolnost, takže se nemusíte obávat, že by silnější vichr nebo krupobití pláty vylomily.

TIP: Pokud budete vybírat skleník z polykarbonátu, desky by měly mít optimální tloušťku 4–6 mm. Dokážou tak odolat výkyvům počasí a zatížení sněhem. Jakou tloušťku desek vybrat? Obecně platí: větší tloušťka = delší životnost, větší odolnost (a vyšší cena). Podle testů má např. 5mm polykarbonátová deska asi o třetinu vyšší trvanlivost než desky o tloušťce 4 mm. Opláštění volte s ohledem na podmínky, ve kterých budete skleník stavět.

3. Skleníková konstrukce

V současnosti se při výrobě konstrukcí běžně používá několik druhů materiálů, a sice:

 • hliníkové profily,
 • pozinkovaná ocel,
 • jeklová konstrukce.

Hliníkové profily patří mezi nejrozšířenější druhy konstrukcí. Jejich výhodou je nižší hmotnost, tvárnost a značná odolnost, díky níž snesou větší zatížení. Nízká hmotnost umožňuje jednodušší montáž. Tato konstrukce není ideální do horských podmínek, kde je skleník vystavený dlouhodobému zatížení větrem, sněhem apod. Do těchto podmínek se hodí spíše ocelová konstrukce.

S konstrukcí z pozinkované oceli se setkáte u skleníků se skleněnou i polykarbonátovou výplní. Oproti hliníkovým profilům jsou robustnější a odolají silnějšímu krupobití nebo prudkému větru.

Skleníky s touto konstrukcí jsou vhodné do vyšších nadmořských výšek (např. pokud si chcete postavit skleník na horách). Vrstva pozinku zaručuje oceli větší odolnost proti korozi (v dlouhodobém horizontu účinnost ochrany klesá, proto se vyplatí občasná údržba)

Posledním typem je konstrukce jeklová (trubková). Na českém trhu se objevily teprve nedávno. Trubková konstrukce zaručuje vysokou axiální tuhost. Hodí se do prostředí s horšími povětrnostními podmínkami. 

TIP: U konstrukce je potřeba sledovat ještě jeden parametr, a to tloušťku stěny. Většinou jsou k dostání konstrukce o tloušťce 0,7 – 1,4 mm. Pro české podmínky je většinou dostačující tloušťka okolo 1 mm, která odolá sněhu i krupobití. U slabších konstrukcí se vyplatí zvážit silnější opláštění skleníku (např. polykarbonátem).

4. Příslušenství ke skleníkům

Pří nákupu skleníku se vyplatí sledovat, zda k němu výrobce nabízí další příslušenství, jako jsou střešní okna, dvířka, regály, poličky apod. Někdy až s odstupem času zjistíte, že byste na skleníku uvítali další střešní okno, jenže příslušenství není k dispozici. Proto se raději včas informujte, jaké doplňky je možné u vybraného modelu skleníku dokoupit.

TIP: Podrobnosti o tom, jaké příslušenství je u daného skleníku dostupné, se nachází v produktové brožuře nebo přímo na stránce produktu. Podívejte se např. na polykarbonátový skleník Gardentec Classic. Potřebné informace naleznete v tabulce "Příslušenství".

5. Barva skleníku

Důležitým kritériem, který dokáže mezi manželskými páry rozvířit prudké debaty, je barva skleníků. Mezi nejprodávanější sice patří skleníky v základní (šedé) barvě, ale k dostání jsou také skleníky v černé nebo zelené variantě, které můžete sladit s celkovým designem vaší zahrady.

Pokud si přejete výrobek na míru, je možné poptat skleníky, jejichž konstrukce bude opatřena práškovým lakem podle vašeho výběru. Lak zvyšuje estetický dojem a odolnost skleníku, počítejte ale s vyšší cenou (v některých případech se může vyšplhat téměř na dvojnásobek oproti základní variantě skleníku).

Zahradní skleník s konstrukcí v zelené barvě

Kupujeme polykarbonátový skleník: Na co se nejčastěji ptáte?

1. Kolik stojí montáž skleníku?

Cena montáže se u základních typů skleníků běžně pohybuje v rozmezí 5–20 000 Kč (vč. DPH). Částka zahrnuje nejen výstavbu, ale i výjezd odborných pracovníků (počet najetých kilometrů se může podepsat na výsledné ceně za poskytnuté služby).

2. Jak ukotvit skleník?

Skleníky je zpravidla možné kotvit do země nebo na betonový základ. Skleníky ze skla se bez podezdívky neobejdou, polykarbonátové skleníky je možné ukotvit přímo do půdy. Betonové základy jsou ale spolehlivější v obou případech, neboť zajistí lepší stabilitu

3. Potřebuji stavební povolení před výstavbou skleníku?

Jak vyplývá ze stavebního zákona, povolení nevyžadují skleníky do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, které se nachází min. 2 m od hranice pozemku (bez podsklepení). Podmínky pro výstavbu mohou ovšem upravovat obecní vyhlášky, které vydávají jednotlivé obce. Pokud chcete mít jistotu, informujete se o aktuální situaci na vašem obecním úřadě.

4. Jaké příslušenství je při výběru skleníků nejžádanější?

Mezi nejčastěji poptávané doplňky patří střešní okna, která umožňují lepší cirkulaci vzduchu. Pokud je nechcete otvírat manuálně, využijete automatické otvírače oken, které zajíšťují otvírání a zavírání oken podle změny okolní teploty. Častými doplňky jsou také poličky, stolky nebo regály, které vám usnadní práci s nářadím a rostlinami.

5. Skleník a fóliovník: Je mezi nimi nějaký rozdíl?

Stává se, že začínající zahrádkáři poptávají fóliovník v domnění, že jde vlastně o skleník. Oproti skleníku jsou ale fóliovníky tvořeny jednoduchou konstrukcí a plachtou, která má nižší životnost než skleníkové výplně a standardně vydrží jenom pár let.

Proto jsou fóliovníky vhodnější spíše pro zahrádkáře, kteří si chtějí pěstování rostlin nejprve vyzkoušet. Pokud vás zahradničení (ne)osloví, můžete fóliovník odstranit, nebo si pořídit kvalitnější skleník, který je dlouhodobou investicí.

6. Jak poznám, že je skleník kvalitní?

Kvalita skleníku se odvíjí od použitých materiálů. Seriózní výrobci nabízí ke každému výrobku potřebnou dokumentaci. Na co se zaměřit?

 • Podívejte se, zda je u skleníku k dispozici podrobný montážní návod v českém jazyce.
 • U polykarbonátu by nemělo chybět jméno výrobce, technické parametry jako teplotní odolnost (spolehlivé produkty odolají teplotám nad 60° C) a prohlášení o zdravotní nezávadnosti.
 • Prostudujte si záruční podmínky. Ty by měly být napsány jasnou a srozumitelnou formou.

Co si z toho vzít?

Pěstováním ve skleníku zajistíte rostlinám příhodné podmínky pro celoroční růst. Jedná se o dlouhodobou investici, u které je lepší si připlatit za kvalitní materiál. Abyste měli jistotu, že je vybraný skleník kvalitní, věnujte pozornost technickým parametrům, které konkrétní skleník nabízí:

 • Z čeho je tvořeno opláštění skleníku? Pokud jde o polykarbonát, má optimální tloušťku? Pro české podmínky je dostačující tloušťka 4–6 mm.
 • Jaký materiál tvoří konstrukci skleníku? Hliníkové profily jsou lehčí, ocelová konstrukce ustojí silnější krupobití a prudší vítr.
 • Jaký má skleník tvar? Obloukové skleníky v běžné cenové relaci snesou větší zatížení než skleníky sedlové a umožňují lepší rozptyl UV záření.
 • Je součástí balení příslušenství, popř. je tyto doplňky možné přikoupit?

Máte další otázky? Pokud chcete s výběrem skleníku poradit, kontaktujte naše specialisty, kteří vám pomohou najít vhodné řešení pro vaši zahradu.

Produkty uvedené v článku

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Jak oddělit záhon od trávníku: 3 způsoby, které fungují

Ohraničením trávníku zabráníte prorůstání travního porostu na nežádoucí místa. Zahradní stezky a chodníčky nebo záhony s výsadbou tak budou působit esteticky a udržovaně. Přečtěte si, jak oddělit záhon od trávníku efektivně a bez nákladných investic.

Koupačův průvodce (1. díl): Jak vybrat nadzemní bazén?

Nadzemní bazén, který přežije déle než jednu sezónu, pohodlně si v něm zaplavou dospělí i jejich nejmenší a za který neutratíte majlant. I vy můžete mít takový. Stačí se při výběru bazénu zaměřit na ty správné detaily. Poradíme vám jak na to.

Hubení plevele: 9 osvědčených tipů jak na to

Chemický postřik nebo kbelík a motyčka… to jsou jen dvě možnosti, jak se zbavit plevele v záhonech nebo mezi spárami v chodníku. Existují však i další způsoby, jak se vypořádat s nechtěnými rostlinami. Sepsali jsme pro vás šestici nejúčinnějších, a to včetně zkušeností od zahradníků.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.