+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

4 zaručené důvody, proč si pořídit zahradní pergolu

Přemýšlíte o zahradní pergole, ale nejste si jistí, jaké řešení zvolit? Pojďme si povědět více o tom, jaké má zahradní pergola výhody.

Zahradní pergoly jsou neoddělitelnou součástí mnoha rodinných domků, a to hned z několika praktických důvodů:

 • vytvoří přirozený stín u domu,
 • propojí interiér s venkovními prostory,
 • umožní vám relaxaci na čerstvém vzduchu,
 • a vytvoří útulné místo pro posezení s přáteli.

Chtěli byste mít i vy poblíž domu šikovný přístřešek, pod se můžete ukrát před letními deštíky nebo kde můžete v průběhu léta uspořádat grilování? Pokud přemýšlíte o pořízení pergoly, máte celou řadu možností. Poradíme, jak při výběru postupovat, abyste byli se svým výběrem spokojeni.

Jak na výběr zahradní pergoly? 

Hledání ideálního přístřešku si můžete usnadnit, když si co nejdříve ujasníte:

 • jak velkou pergolu chcete,
 • jakému typu pergoly dáváte přednost,
 • z jakého materiálu by měla být vyrobena,
 • kolik hodláte do nákupu investovat.

1. Jak velkou pergolu potřebujete?

I když si můžete nechat vyrobit pergolu přímo na míru nebo si zvolit krabicové řešení (zahradní pergolu, kterou většinou není možné, nebo jen častečně, upravit). Standardní pergoly mají velikost okolo 20 m2: pod takovýto přístřešek bez potíží schováte zahradní lavice i se stolem, venkovní kuchyni nebo třeba gril, ale nemusíte většinou řešit stavební povolení.

TIP: Pokud rozměry vaší zahradní pergoly nepřesahují 25 m2, 5 m výšku a nacházejí se min. 2 m od sousedního pozemku, o stavební povolení zpravidla žádat nemusíte. Raději ale na příslušném úřadě zkontrolujte, zda tato pravidla dále neupravuje vyhláška ve vaší obci.

Bílá zahradní pergola u stěny cihlového rodinného domu
Ilustrační foto. Pergola u domu v antickém stylu.

2. Jakému typu pergoly dáváte přednost?

Chcete si postavit pergolu u domu, abyste si mohli i za deštivého počasí posedět na terase, nebo upřednostňujete volně stojící přístřešek uprostřed vaší zahrady? Existuje hned několik druhů pergol:

 • pergoly u zdi domu,
 • samostatně postavené venkovní pergoly,
 • pergoly přisunuté ke zdi (pokud není možné konstrukci namontovat přímo na zeď, např. kvůli zateplení)

1. Pergola ke zdi domu

Klasické pergoly namotované na stěnu jsou ideální, když si chcete "prodloužit" zastřešený prostor u rodinného domku. Vytvoří přirozený stín, a navíc si usnadníte případnou montáž (menší počet stojen, upevnění ke stabilnímu zdivu…).

2. Samostatná pergola

Naopak volně stojící pergoly se budou lépe vyjímat v rozlehlé zahradě, kde máte dostatek místa pro další zahradní architekturu. Samostatně stojící zahradní pergoly nevrhají stín do místností a výborně poslouží pro zastřešení posezení, krbu nebo venkovní kuchyně. Často se umisťují také poblíž bazénů nebo jezírek, kde vám během relaxace poskytnou úkryt před žhavým sluncem.

Při výstavbě takovéto pergoly je ovšem nutné počítat s většími časovými nároky na případnou montáž (větší počet stojen je potřeba řádně ukotvit, aby konstrukce nepodlehla silnému větru, bouři nebo krupobití.

TIP: Kolik stojen budete potřebovat zjistítě z technických výkresů, které naleznete jako přílohu na stránce s konkrétním produktem. V případě prostornější zahradní pergoly (+24 m2) bude zapotřebí ukotvit až 6 (nebo i více) stojen.

Zejména při rozměrnějších konstrukcích nezapomeňte, že i pergola je považována za stavbu, u které budete potřebovat vyřídit stavební povolení, pokud zastavěná plocha přesáhne 25 m2.

3. Přistavená pergola

Pergola přisazená ke zdi domu nabízí podobné výhody jako standardní pergoly montované napevno ke zdi – získáte další obytný prostor, který můžete využít jako odpočívadlo pro nerušenou relaxaci u domu nebo při posezení s přáteli.

Dřevěná zahradní pergola využitá pro zastřešení venkovní kuchyně s grilem
Ilustrační foto. Dřevěná pergola pro zastřešení venkovního kuchyně.

3. Zaměřete se na výběr vhodného materiálu

Zahradní pergolu můžete postavit z různých druhů materiálů. Zatímco nosná konstrukce je často zhotovená ze dřeva nebo hliníku, zastřešení bývá zpravidla tvořeno sklem nebo polykarbonátem. Kromě toho se můžete setkat se střechami posuvnými, s otáčivými lamelami nebo třeba se screenovacími roletami.

Abyste se v početné nabídce zahradních produktů na českém trhu rychleji zorientovali a vybrali si pergolu, která vám bude sloužit dlouhá léta, řekněme si více o (ne)výhodách konstrukčních materiálů.

Dřevěné pergoly

Dřevo je tradičním materiál, který zapadne do téměř každé zahrady. Pergoly se běžně vyrábí z měkkého i tvrdého dřeva. Měkké dřevo je většinou snadnější na opracování, a proto jej s oblibou využívají domácí kutilové, kteří si chtějí pergolu postavit svépomocí.

Pergoly sestavené z měkkých dřevin (například ze dřeva smrku) ale rychleji podléhají dřevokazným houbám, plísním nebo vlhkost, musíte je tedy častěji impregnovat. Měkčí dřevo se hodí zejména na zahradní pergolu, která bude zakryta střešní krytinou.

TIP: Aby vaše dřevěná pergola vydržela v dobrém stavu déle než několik sezón, je potřeba provádět údržbu cca každých 3–5 let (náročnost údržby se odvíjí od kvality dřeva a použité impregnace, popř. laku).

Pergoly, na jejichž výrobu, bylo použito tvrdé dřevo, vynikají větší odolností, ale jejich výstavba si zpravidla vyžádá více času i financí. Tvrdé dřevo je těžší náročnější na opracování, při montáži se tedy nejspíš neobejdete bez nářadí (např. aku vrtačky) nebo dalších pomocných rukou.

Dřevěné pergoly se hodí převážně do mírnějšího podnebí. Ve vyšších nadmořských výškách nejsou vždy tou nejlepší volbou, neboť časté změny horského počasí a dlouhé zimy se mohou během krátké doby podepsat na jejich celkovém stavu.

Dřevěná pergola se zelenou treláží
Ilustrační foto. Dřevěná pergola s posezením a závěsnými květináči.

Hliníkové pergoly

Výdobytkem moderní doby jsou hliníkové pergoly. Hliníkové profily jsou pevné, lehké a při dodržení montážního postupu také dostatečně stabilní, aby dlouhodobě odolaly nepříznivému počasí i v náročnějších podmínkách (vysoká větrnost, husté sněžení apod.).

Barvu hliníkových profilů je možné uzpůsobit na míru vaší zahradě (v některých případech poskytuje výrobce možnost vybrat si barvu podle uveřejněného RAL vzorníku). Oproti dřevu jsou navíc hliníkové pergoly prakticky bezúdržbové: stačí občas setřít prachy a jiné drobné nečistoty a konstrukce bude opět jako nová.

Pokud si vyberete hliníkovou pergolu ve formě stavebnice, počítejte s poněkud vyššími počátečními náklady. Investice se vám ale v nadcházejících letech vrátí v podobě bytelného přístřešku, který využijete celoročně; nedílnou výhodou je také úspora energie, jež byste jinak věnovali pravidelné údržbě.

Pro větší přehlednost jsme hlavní výhody a nevýhody obou druhů materiálů shrnuli do tabulky.

DŘEVO HLINÍK
✅ Přirozený vzhled ✅ Nadčasový design
✅ Tradiční materiál ✅ Dlouhá životnost
✅ Nižší pořizovací cena ✅ Vysoká stabilita
❌ Nutnost pravidelné údržby ✅ Minimální údržba a rychlé čištění
❌ Hořlavost dřeva (nižší odolnost) ❌ Vyšší cena

Otevřenou, nebo zastřešenou pergolu?

Pokud chcete vytvořit pod pergolou útulné prostředí, kde si můžete posedět nebo grilovat za deště, nejspíš si vyberete zastřešený typ konstrukce. Pod zastřešenou pergolou budete chránění před našvary počasí a kromě toho vám odpadnou starostí s rychlým odklízením nábytku, pokud vás během letního pobytu na zahradě zaskočí průtrž mračen.

Jakou střešní krytinu vybrat? Z běžně dostupných materiálů se nejčastěji využívá skleněná výplň nebo komůrkový polykarbonát. Kvalitní polykarbonát nabízí optimální prostupnost světla, dlouhou životnost a vysokou trvanlivost vůči nepříznivému klimatu.

TIP: Jestliže chcete mít jistotu, že vámi zvolený polykarbonát vydrží déle než jednu sezónu, vyberte si spolehlivé dutinkové desky o vyšší tloušťce (8+ mm). Zajímejte se také o strukturu polykarbonátu (řez deskou by měl být černý či tmavě modrý – pokud tomu tak není a struktura je narušená, může se jednat o levnou napodobeni s příměsí plastu).

Zajímá vás, jak probíhá údržba takové střechy? Na videu vidíte čištění zahradní pergoly s komůrkovým polykarbonátem Marlon CSE za pomocí tlakové vody.

Máte už jasnější představu o tom, jakou pergolu byste poblíž svého domu viděli nejraději? Prohlédněte si naše pergoly a vyberte si venkovní přístřešek na míru.

Dekorativní prvky při výstavbě pergoly

Patříte-li mezi náročnější pěstitele, možná si budete chtít přístřešek dále vyzdobit, abyste se mohli před rodinou nebo známými pochlubit svým estetickým cítěním. Po kterých dekorativních prvcích můžete sáhnout?

Kromě závěsných květináčů nebo ozdobných svítilen (např. lucerniček, které jsou nejen designově přitažlivé, ale ve večerních hodinách i praktické) se velké oblibě těší nejrůznější trelážky.

Zahradní treláže jsou vkusným doplňkem domu i pergoly. Slouží jako opora pro popínavky a můžete je dodatečně namontovat na dřevěné, a v některých případech dokonce i na hliníkové pergoly.

Zejména u dřevěných modelů ale využijete jako oporu pro rostliny i základovou konstrukci (na fotografii níže vidíte dřevěnou pergolu porostlou jasmínem). A vysadit můžete třeba pnoucí břečťan, vinnou révu, plamének nebo třeba zimolez.

TIP: Chcete vysadit popínavky na dům nebo jimi pokrýt strmý svah? Podívejte se, které popínavé rostliny jsou vhodné pro zpevnění svahu.

Dřevěná pergola porostlá jasmínem
Ilustrační foto. Dřevěná pergola s jasmínem a lucerničkami.

Jak dále využít zahradní pergolu?

Máte zájem o další tipy, jak na zkrášlení či praktické využití zahradní pergoly? Nahlédněte do galerie pod článkem: najdete v ní tipy od zahraničních designérů a majitelů zahrad, kteří díky pergole přetavili svá venkovní prostranství v dokonalou relaxační zónu.

Kam dál?

Dospěli jste k rozhodnutí, že i do vaší zahrady by se hodila stylová a bytelná venkovní pergola, kterou můžete využívat v průběhu celého roku? Podívejte se, které pergoly patří v roce 2021 mezi žhavé zboží na českém trhu.

Produkty uvedené v článku

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Jak rozeznat a vybrat plastové obrubníky?

Na trhu najdete celou nepřeberné množství neviditelných obrubníků, které se odlišují výrobním materiálem, kvalitou zpracování, způsobem použití a cenou. Jak rozhodnout, jaký obrubník bude nejlepší pro vaš irealizaci? Přečtěte si srovnání nejpopulárnějších modelů plastových ztracených obrubníků.

GEOmail (1/2024): O zahradě na jaře, výběru skleníku a boji s plevelem

Do čeho se pustit na zahradě během jarní sezóny? Které modely skleníků budou hitem v roce 2024? A patří (ne)tkané textilie do zahrady, nebo je lepší se jim obloukem vyhnout? Odpovědi najdete v prvním díle GEOmailu – čtvrtletníku určeného pěstitelům a kutilům, kteří hledají pravidelnou dávku inspirace pro svůj byt, dům a zahradu.

Jutové a kokosové geotextilie a jejich použití (aktualizováno)

Potřebujete ochránit svah proti erozi? Instalace protierozní rohože či sítě je skvělým řešením. O zpevňování povrchu svahů pomocí přírodních materiálů se dozvíte více v tomto článku.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.