+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Rostliny vhodné pro zpevnění strmých svahů

Doporučené rostliny, které jsou vhodné k sadbě pro zpevnění strmých svahů.

Seznam rostlin, které jsou vhodné pro výsadby ve strmých svazích zpevněných kokosovými a jutovými sítěmi a rohožemi, není v široké společnosti příliš rozšířen. Přesto máme docela dlouhý seznam rostlin, ať už se bavíme o stromech, keřích, či liánách, které můžeme pro zpevnění strmých svahů využít. Všeobecně si tyto dřeviny rozdělíme do tří základních kategorií, které se nazývají samopnoucí rostliny, jedná se tedy o popínavé rostliny, ty ke svému růstu nepotřebují žádnou dodatečnou oporu a vzlínají samy. Do další skupiny řadíme popínavé rostliny, které na rozdíl od první skupiny určitou podporu potřebují. V neposlední řadě se také zaměříme na keře. Tuto sekci si lze rozdělit na dvě podskupiny, do kterých řadíme klasické keře a v neposlední řadě i keře popínavé.

Samopnoucí rostliny:

 • Břečťan popínavý neboli Hereda helix je všeobecně známá a populární rostlina, která často nachází využití v sadbě ve strmých svazích. Jedná se o stálezelenou popínavou rostlinu, která může svým vzrůstem dosáhnout výšek i 30 metrů, pokud se nachází ve vhodném prostředí. Ideální podmínky pro sadbu břečťanu jsou na slunných místech s dobrou půdou. Vhodným povrchem pro růst rostliny do výšky je rovný povrch zdi, není třeba jakékoliv opory pro usnadnění růstu. Svým vzhledem má břečťan tlusté zelené listy, které na konci léta mění odstín ze zelené na žlutozelenou.

 • Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) je dalším zástupcem samopnoucích rostlin, která je známa tím, že k úchytu na stěnách využívá kořenů umístěných na stoncích, jinak nazývaných příčepivé. Jedná se rostlinu, které nejvíce prospívá slunečné prostředí s částečným stínem, na místech s dobrým odvodněním půdy. Svým vzrůstem průměrně dosahuje délky 9-15 metrů. Vzhledově ji poznáme podle lesklých listů vejčitého tvaru a malých bílých květů, které se nachází ve větších květenstvích.

 • Brslen Fortunův je stálezelený popínavý keř charakteristický dlouhými zakořeňujícími větvemi. Svým vzhledem se podobá břečťanu a dorůstá až 20 metrové výšky. Jedná se o odolnou rostlinu, která je schopná růst ve většině typů půdy. Listy brslenu jsou lesklé, oválného tvaru s výrazným žilnatým vzorem světlejší barvy.

 • Loubinec pětilistý je všeobecně nazýván jako psí víno. K úchytu na stěnách a svazích využívá malé vidlicovité úponky, které lehce přilnou k hladkému povrchu. Obvykle dorůstá výšek 8-15 metrů, ve vhodných podmínkách může být i vyšší. Jedná se o opadavou rostlinu, která na podzim mění barvu ze zelena na červenou až vínovou.

Popínavé rostliny potřebující oporu:

 • Opletka Aubertova, všeobecně nazývaná pouze opletka je popínavá rostlina s jednoduchými zelenými listy a drobnými bílými květy. K sadbě je vhodná zejména díky svému rychlému růstu. Nejlepší podmínky pro růst má opletka na slunečných místech s částečným stínem a vhodnou živnou půdou.

 • Zimolez (Lonicera) je rostlina, která je charakteristická výraznými květy bílé, žluté, růžové, ale i červené barvy. Ve světě nacházíme zhruba 180 druhů této čeledi. Většina druhů je jedovatá a své využití nachází například v medicíně. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která je schopná růst v různých podmínkách.

 • Plamének (Clematis) je rod popínavých rostlin, které se velice hojně sázejí pro svou snadnou údržbu a výrazné květy. Jedná se o rod, který zahrnuje širokou škálu druhů, takže lze nalézt vhodnou rostlinu pro jakékoliv podmínky, které nacházíme od severských oblastí až po ty tropické.

Keře vhodné pro sadbu ve svazích:

 • Třezalka (Hypericum) je stálezelený keř, či víceletá bylina, kterou často nacházíme v zahradách díky dlouhému kvetoucímu období a nenáročným podmínkám růstu. Vhodné místo je pro třezalku na slunných místech s částečným stínem, není náročná na výběr půdy, dá se pěstovat v různě živených půdách. Třezalka má jednoduché listy a žluté květy s velkým množstvím tyčinek.

 • Tavolník je rostlina vyznačující se mnoha variacemi barev květu a listí. Jedná se o rychle rostoucí rostlinu, která se lehce adaptuje na nové prostředí, lehce se udržuje. Vhodné prostředí pro její růst je na slunci s částečným stínem ve vlhké půdě, která je dobře odvodněná.

 • Mochna (Potentilla) je převážně vytrvalá rostlina, která se může vyskytovat i jako keř. Charakteristickým znakem této rostliny je to, že jsou na povrchu listů chlupaté. Mochna je odolná rostlina, která je vhodná pro sadbu v oblastech, kde nedochází k velké údržbě.

 • Ostružiník (Rubus) je další z řady rostlin, které jsou vhodné pro sadbu ve svazích. Jedná se o keř, který je jak listnatý, tak i stále zelený, v závislosti na druhu ostružiníku. Jedná se o rostlinu nenáročnou na údržbu. Prostředí, které je vhodné pro její růst, je na plném slunci s částečným stínem.

 • Růže šípková (Rosa canina) je vytrvalý, opadavý keř, který často nacházíme jako volně rostoucí rostlinu. V průměru dorůstá výšky 3 metrů. Jedná se o rostlinu nenáročnou na údržbu, roste ve většině typů půdy. Jeho květy mají odstíny růžové až bíle. Je vhodná pro umístění na hranících pozemků, kde zamezuje a odrazuje od vstupu zvěř, díky pichlavým trnům na větvích.

 • Popínavé růže patří do skupiny keřovitých rostlin, které jsou velice v zahrádkářském odvětví velice oblíbené nejenom kvůli svému vzhledu, ale i díky tomu, že se dokáží adaptovat na růst ve většině typů půdy. Popínavé růže nacházíme v mnoha variantách, ať už se bavíme o barvě nebo velikosti květů.

 • Skalník (Cotoneaster) je rod stálezelených a opadavých keřů. Jedná se o druh keřů nízkého vzrůstu, které jsou charakteristické svými plody, které jsou atraktivní zejména z dekorativního hlediska. Skalník je nenáročná rostlina, která roste na slunci i ve stínu ve většině typů půd.

 • Hlohyně je okrasný stálezelený keř s výškou až do 3 metrů. Pro pěstování je vhodný díky tomu, že dokáže růst i za náročných podmínek. Je vhodné jej umístit ke stěnám, kde vyniknou jeho plody, kterými jsou pestrobarevné bobule. Hlohyně je stálezelená rostlina, která je nenáročná na pěstování a často ji nacházíme i jako součást veřejné zeleně.

Blog

Návod jak na správnou skladbu zelené střechy? Kolik a co objednat?

Chcete si sami vytvořit jednoduchou skladbu nízkonákladové extenzivní zelené střechy a nevíte kolik čeho objednat? Přinášíme vám návodný přehled kolik materiálu budete potřebovat.

Jak položit zatravňovací dlažbu svépomocí?

Potřebujete zpevnit příjezdovou cestu pro pojezd automobilem? Nebo chcete na zahrádce vytvořit chodníčky, po kterých se můžete bez obav procházet, a navíc nebudou vidět pod zatravněným povrchem? Tyto problémy vám vyřeší pokládka vegetační dlažby.

Ratanová rohož: Jak vytvořit na balkoně dokonalé soukromí?

Chtěli byste si odpočinout na čerstvém vzduchu, aniž byste opustili svůj byt? Na balkoně můžete zrelaxovat nebo nachytat trochu bronzu – pokud se ovšem nemusíte obávat zvídavých sousedů, kteří sledují vše, co se u vás zrovna děje. Jak se s takovými zvědavci vypořádat? Ratanová rohož zabrání nezvaným pohledům, zajistí větší bezpečí a dodá vašemu domovu nádech exkluzivity.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00