+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Zpevnění příjezdové cesty zatravňovací rohoží, nebo dlažbou?

Potřebujete zpevnit zatěžovaný terén na svém pozemku, aniž byste se museli vzdát zatravněných ploch? Technicky nenáročným a účinným řešením je pokládka plastové vegetační dlažby nebo instalace zatravňovací rohože. Jaký je mizi nimi rozdíl a které řešení pro vás bude výhodnější?

Ať už potřebujete vybudovat parkovací stání či příjezdovou cestu ke garáži, nebo třeba chcete zpevnit podloží ve výběhu pro koně, možná budete dříve či později zvažovat dvě varianty řešení: beton, nebo plast?

Obojí má své pro a proti. Beton je klasickým a trvanlivým opatřením, mohutné betonové tvárnice ovšem zabírají nemálo místa. Často bohužel na úkor rostoucí vegetace. Zejména v případech, kdy potřebujete zpevnit rozměrnější zatravněné plochy, oceníte méně nápadné řešení v podobě travních rohoží nebo vegetační dlažby.

Oproti betonovým dlaždicím poskytují řádově vyšší míru zatravnění (až okolo 80 %), propouští vodu do půdy, ale zároveň brání vyježdění kolejí nebo poškození travního porostu.

Na rozdíl od betonových tvárnic je také snadněji odstraníte (např. pokud práce probíhají na pronajatém pozemku nebo pokud byste někdy v budoucnu přemýšleli,, že si na místě zatravňováků vytvoříte raději zeleninové záhony).

TIP: Chtěli byste začít s pěstováním vlastních rostlin a plodin, ale nemáte kolem domu dostatek místa? Řešením jsou vyvýšené záhony, které můžete postavit do stísněné zahrádky i na vybetonované ploše. Podívejte se, jaké mají vyvýšené výhony další výhody.

Betonové tvárnice s prorůstajícími trávou

Kdy použít zatravňovací rohož?

Zatravňovací rohože představují rychlé a spolehlivé řešení pro DOČASNÉ zpevnění pochozích a pojezdových ploch. Rohože je možné nainstalovat podél plotů jako ochranu vyšlapaných cestiček nebo jako dočasná parkovací stání (např. při pořádání veřejných akcí).

Zatravňovací rohože je možné nainstalovat na stávající povrch, aniž byste se museli zbavovat travního drnu (před instalací je ale vhodné trávník posekat). Stejně dobře ji ale využijete při zakládání nové travnaté plochy

Právě z toho důvodů jsou zatravňovací rohože ideální jako krátkodobá řešení. Nemusíte provádět žádné výkopové práce nebo navážet zeminu pro zhutnění povrchu. Rohože snadno umístíte na již existující travní porost.

Zatravňovací rohož použitá při tvorbě dočasného parkovacího stání pro osobní automobily

Zatravňovací rohože ovšem neslouží jen ku zpevňování podloží – zároveň plní funkci sítě proti krtkům, která brání vytlačování hlíny na povrch, a tím poškození zatravněného pozemku. V případě potřeby můžete rohož snadno demontovat a odstranit, aniž by v místě instalace zanechala rohož na povrchu dlouhodobě znatelnější stopy.

TIP: Řádí na vašem pozemku krtek? Přečtěte si, jak se krtků jednoduše zbavit, aniž byste na ně museli složitě líčit, nebo je dokonce zabíjet.

Jaké jsou hlavní výhody zatravňovacích rohoží?

  • Levné řešení pro zpevněné zatěžovaných ploch.
  • Vhodné pro vytvoření přírodních chodníků nebo ochranu dvorků.
  • Instalace je možná bez namáhavé přípravy povrchů.
  • Ve vhodných podmínkách proroste během 1–2 týdnů vegetací.

Kdy použít zatravňovací dlaždbu?

Bude-li daný terénní úsek zatěžován dlouhodobě – například při přejezdu osobních automobilů, požárních vozů apod. – je vhodnějším řešením vegetační dlažba, která zajišťuje DLOUHODOBÉ zpevnění povrchu. Oproti betonovým tvárnicím nabízí více než 80% míru zatravnění a jsou vhodnější i do mírných svahů (se sklonem cca 10°).

Občas se můžete setkat s dotazem, zda zatravňovací dlaždice nedegradují, a to zejména během zimy, kdy teploty klesají pod bod mrazu. U kvalitní zatravňovací dlažby udává výrobce na základě provedených testů odolnost v rozmezí od -50 až +90°C.

Jste-li stále na pochybách, popřemýšlejte, kde všude se výrobky z plastu používají: od nejrůznějších ochranných sítí, přes podzemní nádrže až po lemování okolo zahradních cestiček.

Pokud by materiál lehce tak lehce podléhal občasným výkyvům teplot nebo dalším přírodním procesům, které běžně probíhají v zeminovém prostředí, stěží by se při stavebních a zahradních realizacích využíval v takovém množství.

A pokud jde o otázku, zda vám dlaždice nebou podkluzovat, až udeří první mrazy? V případě, že při pokládce zatravňovací dlažby vysypete buňky dlaždic dostatečným množstvím zeminy (ideálně až k hornímu okraji stěny buňky), podkluzování pneumatik se obávat nemusíte.

TIP: Přečtěte si, jak na pokládku zatravňovací dlažby. Držte se několika jednodchých doporučení a pokládku dlaždic zvládnete i vlastními silami.

Jaké jsou hlavní výhody vegetační dlažby?

  • Trvanlivé, účinné a ekologické zpevnění zatěžovaných ploch
  • Vhodné i do mírně svažitého terénu
  • Propouští vodu do půdy a neomezují vegetaci v růstu
  • Odolávají UV záření, dešti, větru i mrazu

Zatravňovací dlažba použitá pro tvorbu parkovacího stání

Kam dál?

Máte už v otázce "Plast, nebo beton?" jasno? Vyberte si z našeho sortimentu řešení, které bude nejlépe odpovídat parametrům vaší zamýšlené realizace. 

Použité produkty

Blog

Poradna: Jak zpevnit svah, po kterém běhá pes?

Přemýšlíte o úpravě svahu na zahradě, ale plány vám komplikují hyperaktivní čtyřnozí mazlíčci? Poradíme, jaké řešení je v takových případech možné použít.

Jaké má výhody saunování?

Pravidelná návštěva sauny přináší celou řadu benefitů. Zjistěte, jakým způsobem saunování prospívá zdraví, jak často chodit do sauny a kdy se jí napak raději vyhnout.

Jak využít geobuňky (nejen) pro zpevnění svahu?

Potřebujete zpevnit zahradní svah, příjezdovou cestu k domu nebo paddock pro koně? Jedním z možných řešení může být použití tzv. geobuněk. Co to vlastně geobuňky jsou a kdy se vyplatí popřemýšlet o jejich využití?
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00