Vážení zákazníci, z důvodu velkého množství objednávek se může jejich expedice zpozdit o 1–2 prac. dny. Děkujeme vám za pochopení.
Protierozní sítě se instalují na svahy různého sklonu. Zabraňují půdní erozi a splavování osiva během (přívalových) dešťů. Vytváří příznivé mikroklima pro čerstvé zasetá semena a vhodné podmínky pro růst rostlin. Jejich použití, účinnost a životnost se odvíjí od plošné hmotnosti a použitého výrobního materiálu.
Kokosové sítě mají obvyklou funkční životnost 3–5 let. Instalují se na mírnějších nezatravněných svazích (na svahu do 45° postačují kokosové sítě s gramáží 300 g) i na svazích s vyšším sklonem, kde se doporučují také kokosové rohože nebo ekotextilie.
Jutové sítě (lidově také jutové geotextilie) mají běžnou životnost 1–2 roky. Běžně se používají na svazích do 45°. Postupem času svah zaroste vegetací, která bude následně sloužit jako protierozní ochrana. Jutová síť se nakonec zcela rozloží v půdě.
Protierozní sítě jsou vyráběny z přírodního materiálu, který nezatěžuje životní prostředí a neovlivňuje zdraví vegetace. Po rozkladu slouží jako hnojivo a podporují vývoj rostlin.
Na ochranu skalních stěn se využívají speciální ocelové sítě, které zabraňují erozi a umožňují lepší uchycení vegetace na skalách. Zachytávají padající kamenivo, které by v blízkosti vozovek mohlo poškodit projíždějící vozidla nebo dopravní infrastrukturu.
Obě sítě mají stejnou funkci. Jutové sítě mají kratší životnost (1–2) roky než kokosové (3–5 let), proto jsou vhodnější v kombinaci s vegetací, která se rychleji rozroste a pokryje svah.
Kokosové sítě s vyšší plošnou hmotností (700, 900 g/m²) jsou vhodnější pro svahy s vyšším sklonem (nad 30°).
Máte na zahradě svah, který byste rádi osadili keříky nebo půdokryvnými rostlinami, ale nevíte jak na to? Inspirujte se v našem článku. Poradíme vám, jak zpevnit svah právě za pomocí rostlin.