+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Treláž

Funkce, výhody a druhy treláží.

Co je to treláž?

Treláže (z fran. treilage, tj. mřížoví) je dekorativní mřížková konstrukce, která se využívá jako stavební doplněk do zahrady nebo k domu. Vyrábí z kovu, plastu nebo ze dřeva. Usnadňují pěstování popínavých rostlin, které oživí vaši stavbu i venkovní prostranství.

Funkce a výhody treláže

Treláž se v zahradní architektuře využívá jako dekorativní prvek. Může se používat samostatně, většinou se ale umisťují ke stěnám rodinného domu nebo na vyšším zídkám. Velkou výhodu představují pro pěstitele popínavých rostlin: konstrukce treláže poslouží rostlinám jako opora a snáze můžete ovlivňovat jejich růst. Treláže poseté rozkvetlými květinámi navíc dodají vašemu domu jedinečný vzhled.

Důležité upozornění: treláže se zpravidla nepřipevňují přímo na stěnu domu, ačkoli po zarostení vegetací by to tak mohlo vypadat. Aby měly popínavé rostliny dostatek prostoru k růstu, je vhodné treláž (pokud výrobce neurčí jinak) připevnit ke zdi například za pomocí vymezovaícch podložek, které se šroubují na zeď.

Výroba treláže

Pro výrobu treláží se používají různorodé materiály, každý z nich přitom nabízí jiné vlastnosti. Bytelné treláže z kovu jsou velmi pevné, ale v parných dnech, kdy na ně celý den svítí slunce, se mohou přehřívat. Dlouhodobě vysoká teplota konstrukce může mít neblahý vliv na rostoucí popínavé rostliny.

Dřevěné treláže vynikají přírodním vzhledem, který je možné dokonale sladit s okolním prostředím. Robustnější treláže vyžadují alespoň občasnou údržbu. V některých případech je možné sehnat treláže s tlakovou impregnací: dřevo je již z výroby ošetřené proti vlhku, plísním nebo dřevokaznému hmyzu.

Kromě toho je možné vybrat také plastové treláže, které dolají UV záření a zachovávají si původní vzhled. Díky široké škále barev je také možné vybrat si takovou treláž, která nenaruší estetický dojem z vaší zahrady.

Kterým popínavým rostlinám se na treláži daří?

Pokud právě vybíráte treláž pro svou zahradu, bude vás možná také zajímat, které popínavé rostliny se na trelážích pěstují. Běžně se můžete setkat s břečtanem, plaménkem, vinnou révou nebo zimolezem. Zajímavou dekorací představují popínavé růže, povijnice, akébie, vistárie nebo kapucínka.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00