+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Ratanová zástěna aneb "Jak se zbavit zvědavých sousedů"?

Umělý ratan se v posledních letech těší stále většímu zájmu, a to dokonce na úkor tradičních materiálů jako je kov nebo dřevo. Stále častěji se používá také jako zástěna na plot, na balkon nebo terasu. Jaké jsou jeho hlavní výhody? To vám prozradíme v dnešním článku.

Chcete si za pěkného počasí užít posezení na terase? Nebo se chcete zbavit všetečných sousedů, kteří neustále nakukují, co se u vás děje? Nemusíte kolem svého pozemku stavět betonový plot, za který navíc utratíte majlant. Spolehlivým řešením je instalace polyratanové zástěny na plot, díky které si můžete užít chvilky ničím nerušeného soukromí.

Co je to umělý ratan?

Umělý ratan je souhrnné označení pro syntetické materiály vyrobené ze 100% recyklovatelného polyetylenu. Někdy se používá název syntetický ratan, polyratan nebo technoratan. Nespornými výhodami umělého ratanu jsou dlouhá životnost, široká škála nabízených barevných odstínů a výhodná cena.

Vlastnosti umělého ratanu

Tento materiál má vysokou trvanlivost, velkou pevnost a pružnost a nepodléhá UV záření, dešti, sněhu ani prudkému větru. Oproti běžnému přírodnímu ratanu si udržuje stálou barvu i při vystavení přímému slunci.

Polyratan je zdravotně nezávadný, proto není potřeba se obávat vylučování škodlivých látek. Navíc je plně recyklovatelný a nezanechává stopy na životním prostředí.

Polyetylen, z něhož se umělý ratan vyrábí, dobře odolává nižším nebo naopak vyšším teplotám (cca od -40 až do +40 °C). Oproti přírodnímu ratanu se při běžných teplotách neloupe a nepraská.

Díky těmto parametrům se umělý ratan používá stále častěji při výrobě balkonových a plotových zástěn, zahradního nábytku nebo různých dekorativních doplňků. Důvodem je i nízká hmotnost – s nábytkem tak můžete velice snadně manipulovat.

Stylový design, který nenaruší vzhled interiéru nebo venkovních prostor

Umělý ratan se velmi jednoduše natírá – můžete si vybrat barvu, která přesně odpovídá designu vaší domácnosti nebo zahrady. Výsledný vzhled je téměř k nerozpoznání od přírodního ratanu.

Béžová ratanová zástěnaHnědá ratanová zástěnaHnědočerná ratanová zástěnaŠedá ratanová zástěnaTmavě zelená ratanová zástěna

Zvažujete-li koupi ratanových rohoží na plot, nemusíte mít strach ani z přečnívajících okrajů. Ratanové clony můžete jednoduše nastříhat nůžkami na požadovaný tvar nebo velikost. I proto je dnes umělý ratan stále populárnější.

Údržba je nenáročná a zvládnete ji během chvilky

Nábytek nebo rohože z umělého ratanu můžete nechat venku i během zimy. Pouze v případě extrémně nízkých teplot je vhodné předměty uschovat (nebo překrýt třeba krycí plachtou, aby sníh nebo krystalky mrazu nepoškodily povrchovou strukturu).

V ostatních případech vyžaduje umělý ratan minimální nároky na údržbu. Chcete-li se zbavit prachu a jiných nečistot, vystačíte si s teplou vodou a běžným čisticím prostředkem (např. menším množstvím jaru). Drobnější předměty zlehka otřete jemným hadříkem nebo houbičkou na nádobí.

Co se vyrábí z umělého ratanu?

Především nábytek pod pergolu, terasu nebo zahradu. Mezi žádané zboží patří nejrůznější lenošky, stoličky, sedací soupravy nebo praktické předměty pro pěstování rostlin (truhlíky, květináče). S polyratanem se ale setkáte i v interiéru, kde se používá k výrobě košů na prádlo, úložných boxů apod.

Kromě nábytku a drobnějších předmětů se z umělého ratanu vyrábí stále žádanější zástěny na balkon nebo pásky na plotové panely. Ratanové rohože perfektně ladí s okolním prostředím a vytváří dokonalé soukromí.

Nemusíte se proto obávat pohledů neodbytných sousedů. Pokud se rozhodnete umělý ratan použít na zastínění terasy nebo jako clonu na plot, jednoduše se zbavíte také zvědavých pohledů kolemjdoucích na ulici.

Výhody umělého ratanu

  • Odolává nepříznivému počasí (dešti, sněhu a větru)
  • Udržuje si původní barvu a nebledne na slunci
  • Nevylučuje zdraví škodlivé látky
  • Jedná se o plně recyklovatelný a netoxický materiál
  • Prodává se v mnoha barevných variantách
  • Při údržbě si vystačíte se saponátem a teplou vodou
  • Využívá se v okrasných zahradách i bytových interiérech
  • Příznivá cena

Chcete se dozvědět více?

Hledáte elegantní doplněk na svůj balkon nebo zahradu, který vás zbaví nežádoucí pozornosti? Polyratanová rohož může být ideálním řešením. Pokud potřebujete poradit s výběrem nebo se chcete zeptat na cokoli dalšího, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.

Nebo je pro vás polyratan jasnou volbou? Prohlédněte si naši nabídku plotových zástěn a vyberte si umělý ratan přesně na míru vašemu domu.

Blog

Poradna #5: Je zahradní substrát vhodný pro zelenou střechu?

Součástí souvrství vegetačních střech bývá střešní substrát. Aby se rostlinám dařilo, na substrátu raději nešetřete. Poradíme vám, jaké parametry má substrát pro zelené střechy splňovat a proč není dobrý nápad nahrazovat jej běžnou zahradnickou směsí do záhonů.

Poradna #4: Je zahradní textilie propustná pro vodu?

Položili jste na záhony (ne)tkanou textílii, která má být zcela propustná, ale voda na agrotextilii "stojí" nebo stéká po okrajích pryč? Nepanikařte, že jste nakoupili špatně. Poradíme vám, co v takovém případě udělat.

Poradna #3: Jak ochránit kmeny stromů proti okusu?

Má na vaši stromovou výsadbu spadena divoká zvěř? Poradíme vám, jak chránit kmeny proti okusu, aby mladé stromky zdárně přežily zimní období.

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00