+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Proč je dobrá černá netkaná textílie pro jahodníky?

Duben je nejvhodnějším měsícem pro výsadbu jahodníku. Jak se na záhonech s jahodami zbavit plevele? A proč při výsadbě použít právě mulčovací netkanou textílii?

Kdy jahodníky vysadit?

Duben je nejvhodnějším měsícem pro výsadbu jahodníku – pokud sazenice vysadíte do konce tohoto měsíce, dají bohatou úrodu již v příštím roce. Důležitý je i výběr vhodných sazenic a dobrá příprava půdy.

Pár základních rad, které vám pěstování zjednoduší

Jahodníky vyžadují kvalitní, na živiny bohatou půdu, která bude dostatečně zásobena dusíkem. Je proto důležité jahodníky pravidelně přihnojovat. Nejlepším řešením je zeminu přihnojit již několik týdnů před plánovanou výsadbou sazenic a dobře prokypřit. Pokud máte již starší několikaleté sazenice, pak je nezapomeňte přihnojovat během celého roku, aby vytvořily nová srdíčka a na jaře krásně plodily.

Ale pozor, malou úrodu může způsobit i přehnojení! Pokud máte jahody vysazené v květináčích či na balkóně, přihnojujte rašelinovým substrátem. Jahodníky nejvíce uhnívají, pokud jsou vysazeny na volné záhony. Proto se doporučuje sadba jahod na vyvýšené hrůbky do černé fólie, která zakrývá zeminu. Černá barva přitahuje světlo a půda se pod ní pěkně prohřívá a brání tak výkyvům teplot a rychlému vysoušení. Navíc zjednodušuje okopávání jahod a plody se méně špiní o okolní zeminu.

Jahodníky jsou také náročné na pravidelnou zálivku. Nejvíce rostliny zalévejte v období květenství. Před sklizní je dobré naopak tři dny zavlažovat jen mírně. Jahody sklízejte pravidelně, aby se byliny příliš nevyčerpávaly. Dobré je také dbát na pravidelné odstraňování bočních šlahounů, které rostlině berou sílu. Nezapomínejte jahodníky také pravidelně okopávat. Rostliny vyžadují plné slunce, a proto je vysazujte výhradně na slunná stanoviště.

Netkaná textilie pod jahody

Je černá netkaná textílie výhodná?

Tuto otázku si často kladou pěstitelé jahod i další zeleniny (okurek, salátů, paprik, zelí a další). Záleží na tom, kolik času můžete rostlinám věnovat. Jahodník lze vysadit klasickým způsobem na volný záhon, který je však náročný na pletí a okopávání, navíc se plody snadno znečistí od zeminy a rychle podléhají hnilobě.

Pohodlnější a výnosnější je sadba jahodníku na hrůbky pokryté mulčovací netkanou textílií (agrotextílií). Ta vydrží na záhoně podle tloušťky a odolnosti vůči UV záření 5–7 let (při dobrém zacházení i déle). Pro světlo je agrotextílie nepropustná, proto se pod ní půda pěkně zahřívá a drží se pod ní vlhko, takže se snižuje potřeba zálivky. Mulčovací fólie brání styku ovoce nebo zeleniny se zeminou, proto zůstávají plody čisté. Navíc voda zteče do rýhy mezi hrůbky, čímž se podstatně sníží riziko houbových infekcí. Kořenový růst jahod na hrůbcích je podstatně lepší ve srovnání s pěstováním na rovném záhonu.

Agrotextilie N 50g je šetrná k životnímu prostředí a jejím použitím odpadá odstraňování plevele. Netkaná textílie je vyrobena z polypropylenu (PP) a po instalaci neuvolňuje textílie toxické látky. Pokud hledáte dlouhodobější řešení, zvolte raději Geomatex Hobby + (menší balení) nebo Agrotex T90/99g (větší balení). Oproti netkaným mulčovacím textíliím mají tkané textílie delší životnost, pohybující se v řádu desítek let.

Pěstování na černé netkané textílii má jednu nevýhodu – odnože samy nezakoření. Jediným řešením je odnož zasadit do kelímku naplněného zeminou a nechat ji zakořenit. Příští rok na jaře můžete vlastní sadbu použít na doplnění nebo rozšíření jahodového záhonu.

Potřebujete poradit s výběrem agrotextilie?

Pokud hledáte účinný způsob, jak zbavit záhony pleveleprohlédněte si naši nabídku agrotextílií. Ušetříte si spousty námahy při pletí a na konci sezóny se budete těšit z bohaté a zdravé úrody.

Pokud se potřebujete zeptat na cokoli dalšího, kontaktujte naše specialisty, kteří vám s výběrem správné agrotextilie rádi pomohou. Společně najdeme to nejlepší řešení pro vaši zahradu.

Blog

Poradna #5: Je zahradní substrát vhodný pro zelenou střechu?

Součástí souvrství vegetačních střech bývá střešní substrát. Aby se rostlinám dařilo, na substrátu raději nešetřete. Poradíme vám, jaké parametry má substrát pro zelené střechy splňovat a proč není dobrý nápad nahrazovat jej běžnou zahradnickou směsí do záhonů.

Poradna #4: Je zahradní textilie propustná pro vodu?

Položili jste na záhony (ne)tkanou textílii, která má být zcela propustná, ale voda na agrotextilii "stojí" nebo stéká po okrajích pryč? Nepanikařte, že jste nakoupili špatně. Poradíme vám, co v takovém případě udělat.

Poradna #3: Jak ochránit kmeny stromů proti okusu?

Má na vaši stromovou výsadbu spadena divoká zvěř? Poradíme vám, jak chránit kmeny proti okusu, aby mladé stromky zdárně přežily zimní období.

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00