+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Neviditelný obrubník

O funkci, výhodách a instalaci neviditelných obrubníků.

K čemu slouží neviditelný obrubník?

Svádíte opakovaný boj s plevelem a trávou, které vám prorůstají do záhonů? Pořiďte si neviditelný obrubník – praktickou pomůcku pro vytyčení zahradních cestiček, které zabrání nekontrolovatelnému rozrůstání travin do květinových záhonů.

Neviditelné obrubníky mají různorodé využití. Využijte je také v případě, že potřebujete oddělit vytyčenou plochu od zahradního trávníku nebo olemovat příjezdovou cestu ze zatravňovacích dlaždic. Obrubníky jsou téměř „neviditelné“ , tudíž se nemusíte obávat, že by zbytečně hýzdily vaše venkovní prostranství. 

Z čeho se neviditelné obrubníky vyrábí?

Nejčastěji se obrubníky vyrábějí z plastu nebo pozinkovaného plechu.

1. Plastový neviditelný obrubník je pevný, pružný a tvarovatelný. Jestliže chcete na zahrádce vytvořit klikaté cestičky, stačí obrubník kleštěmi nastřihnout a můžete ho ohýbat podle potřeby.

Další výhodou plastových obrubníků je odolnost vůči nepříznivým klimatickým vlivům: bez ohledu na to, zda je venku neúprosné vedro nebo teploty strmě klesají k bodu mrazu, na obrubnících tyto občasné výkyvy počasí nepoznáte.

2. Další možností jsou obrubníky z pozinkovaného plechu. Ocelové obrubníky je také možné dále tvarovat. Jednoduchým spojováním obrubníků vytvoříte dlouhý pás, kterým je možné ohraničit i prostornější výsadbu.

Instalace neviditelných obrubníků

Nejprve si s pomocí spojených obrubníků vytyčíme požadovaný směr. Plastové obrubníky přichytíme pomocí kotvících hřebů do země  a odstraníme drny se zeminou asi do výšky 10 cm, aby podél obrubníku vznikla stejně dlouhá rýha.

Jakmile budete mít hotovo, vytáhněte nejprve kotvící šroby a neviditelný obrubník vumístěte do vytvořených rýh. Tentokrát je můžete ukotvit napevno, abyte je udrželi v požadovaném tvaru. Na ukotvení 1 m obrubníku budete potřebovat asi 3–5 hřebů (podle tvarové členitosti).

Poté stačí vrátit kusy trávníku na původní místo. Kdyby vám náhodou kousek obrubníku přečníval, můžete okraj pásu zkrátit (např. pilkou).

Neviditelné ocelové obrubníky se ukládají do předpřiravených rýh, pro jejich ukotvení v půdě už nepotřebujete žádné další kotevní prvky. Instalační postup u ocelového obrubníku je obdobný jako ve výše uvedeném případě.

Neviditelné obrubníky vydrží v půdě i desítky let. Navíc po nich můžete bez obtíží přejíždět sekačkou, aniž by vám zbytečně komplikovany údržbu trávníku.

Hlavní výhody neviditelného obrubníku

  • Odděluje plochy s různými druhy materiálu.
  • Zabraňuje samovolnému prorůstání trávin a plevele.
  • Můžete po nich příjíždět i zahradní sekačkou.
  • Odolává běžným výkyvům počasí (sníh, déšť, vítr, mráz).
  • Instaluje se snadno, bez pomoci speciálních nástrojů.
  • Po instalaci vydrží v optimálních podmínkách desítky let.

Chcete si na zahradě vytvořit úhledné cestičky nebo květinové záhony bez namáhavého pletí? Vyberte si zahradní obrubníky, které vaše problémy s prorůstajícím plevelem efektivně vyřeší.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00