Vážení zákazníci, z provozních důvodů jsme nuceni za současného stavu omezit osobní odběry v našem skladě v Přišimasech. Nově je tak možný odběr pouze v časovém okně 13:00 - 15:00. Děkujeme za pochopení.

+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Protierozní rohože: výhody a použití

Potřebujete ochránit svah proti erozi? Instalace protierozní rohože je skvělým řešením. O zpevňování povrchu svahů pomocí kokosových a jutových geotextilií vám prozradíme více v dnešním článku.

Jutové a kokosové geotextílie se používají na svazích, které jsou v důsledku stavební činnosti dočasně bez vegetace. Tyto svahy jsou vzhledem ke svému sklonu i půdním a odtokovým podmínkám náchylné ke vzniku eroze, proto potřebují okamžitou ochranu.

Výhodou těchto výrobků je, že jsou ze zcela přírodních materiálů, a to buď z kokosu nebo juty. Neobsahují žádné toxické, plastické ani znečišťující látky, které by poškozovaly okolí. Jedná se o ekologicky velmi příznivou variantu dočasného zpevnění svahů, na což se v dnešní době mnoho dbá.

Kde se protierozní rohože využívají?

Při zvýšeném povrchovém odtoku vymílá voda ve svahu erozní rýžky a rýhy. Odnáší zrna zeminy a případně i semena rostlin a podemílá mladé rostliny. Každé vlákno protierozní rohože působí jako hydraulický stupeň, který snižuje rychlost proudící vody (a tedy i její sílu) a zachycuje transportované částice půdy a tím brání erozi.

Použití dočasných protierozních rohoží je velmi rozmanité. Obecně se dají využít při zakládání výsadeb v okolí nejrůznějších veřejných a občanských staveb, ale i u vás na zahradě. Konkrétně pak nalézají využití v dopravním stavitelství při budování zářezů a násypů liniových staveb, či při stavbě násypových kuželů mostů.

Dále se rohože využívají ve vodním stavitelství na ochranu břehů jezírek, pomalých vodních toků nebo při výstavbě nového parku či zahrady. Uplatní se i při revitalizaci území včetně rekultivace skládek a svahů po těžební činnosti. Nebo v rámci navrhnutých protierozních krajinných úprav.

Protierozní rohože a jejich vlastnosti

Rohože mají podobu tkané sítě s otevřenou strukturou. Tuhá kokosová či jutová vlákna jsou spředena do příze o tloušťce cca 5 mm. Hustota vláken určuje plošnou hmotnost (gramáž) georohože. Platí, že čím strmější svah, tím je třeba k účinné protierozní ochraně vyšší gramáže. Jutová rohož má gramáž 500 g/m2, kokosová se dodává v hustotách 400, 700 a 900 g/m2.

Životnost georohoží je omezená a závisí na podmínkách, v nichž je rohož instalována. Kokosová rohož na svahy má průměrnou životnost 36 měsíců, jutová rohož 12-24 měsíců. Již po první zimě začne docházet k rozkladu rohože a tím i k uvolňování minerálních látek do půdy, které ji obohatí a podpoří růst vegetace.

Postupně se do půdy předají až 4 tuny látek na 1 ha. Vegetaci prospěje i to, že kokosová vlákna zadržují vodu, a to až 8násobek své hmotnosti. Navíc mají vhodné pH a dokáží do sebe absorbovat i živiny, které rostlinám uměle dodáme, a postupně je uvolňovat.

Celkově tedy protierozní rohože podporují vývoj zdravého kořenového systému rostlin, který v budoucnu přebere protierozní funkci na svahu.

Jak rohože upevnit na svazích?

K upevnění rohoží na svahu se používají ocelové kotvící skoby Geopin Steel nebo alternativně dřevěné kolíky Geopin Wood či plastové upevňovací kolíky Geopin PLA. Počet kotvících skob se liší podke sklonu svahu

Nejste si jistí, jaký počet kolíků budete potřebovat? Pročtěte si náš návod jak na kotvení rohoží ve svazích.

Správná protierozní rohož ochrání nezatravněný svah před erozí a zároveň podpoří růst rostlinProhlédněte si rohože z naší nabídky a vyberte si řešení na míru vašim potřebám.

Potřebujete další informace? Kontaktujte naše specialisty, kteří vám rádi pomohou s výběrem nebo zodpoví jakékoli další otázky.

Blog

Pěstujte na vysoké noze. Jaké výhody mají vyvýšené záhony?

Máte pocit, že na okopávání zahrádky už nestačíte? Nahraďte tradiční zahradničení vyvýšenými záhony a dejte sbohem bolestem zad. Jaké jsou další důvody. proč by zvýšené záhony neměly ve vaší zahradě chybět?

Vybíráme pergolu na zahradu: TOP pergoly na rok 2021

Jestliže pomýšlíte na koupi pergoly, je tento článek přesně pro vás. Otestovali sme několik dlouhodobě žádaných modelů pergol. Přečtěte si naši recenzi a vyberte si přístřešek na míru vaší zahradě.

Jak využít a nainstalovat neviditelné obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž téměř doslova „neviditelné“. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00