Vážení zákazníci, z provozních důvodů jsme nuceni za současného stavu omezit osobní odběry v našem skladě v Přišimasech. Nově je tak možný odběr pouze v časovém okně 13:00 - 15:00. Děkujeme za pochopení.

+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Na co si dát pozor při výběru agrotextilie?

Jak vybrat vhodnou agrotextílii pod jahody nebo květinovou výsadbu? Co je třeba před nákupem zvážit, abyste si vybrali správně? Poradíme vám, podle jakých parametrů agrotextilii vybrat.

V předchozím článku jsme prozradili, jaký může mít přínos použití agrotextilií na zahradě. Dnes si povíme, jak při výběru agrotextilie postupovat. A co je potřeba zvážit předtím, než odešlete objednávku na e-shopu nebo se vydáte na nákup do kamenné prodejny.

Na co si dát pozor při výběru zahradní textilie?

V současnosti na je trhu k dostání hned několik druhů agrotextílií, které se mohou lišit výrobním materiálem, gramáží nebo cenou. Proto je dobré si předem ujasnit, k čemu přesně zahradní textílii potřebujete. Níže uvedené faktory byste určitě měli při výběru zohlednit.

1. Účel

Jak vám agrotextilie pomůže na zahradě? Existuje celá řada využití, např.

  • mulčování,
  • ochrana proti invazi plevele,
  • zákryt rostlin před jarními a pdozimními mrazíky,
  • separace různých vrstev zemin,
  • ochrana proti erozi.

Od vašeho rozhodnutí se budou odvíjet všechny další kroky při výběru vhodné agrotextilie. Proto je potřeba si nejdřív ujasnit, jaký problém nám má na zahradě vyřešit.

2. Dočasné nebo dlouhodobé řešení?

Životnost agrotextilií je různá. Můžete využít ekotextilie z přírodní biomasy, které vydrží nanejvýš několik let. Nebo hledáte alternativu na několik sezon dopředu, a tady zase mohou pomoci tkaná textilieživotností přes 10 let.

Zatímco u ekotextilií nemusíte řešit recyklaci (textilie z přírodního materiálu se v půdě postupně rozloží a poté fungují jako hnojivo), umělé materiály vám zase mohou ušetřit finance a čas strávený přípravou a instalací nové textilie (nebo jiného podkladu).

zahradni-textilie-instalace

3. Materiál

Dáte přednost syntetickému, nebo raději přírodnímu materiálu? Obecně platí, že agrotextilie z průmyslových surovin jsou levnější (6–7 Kč/m), přírodní varianty v podobě ekotextilií jsou cenově náročnější (v průměru 40 Kč/m).

Pokud máte na svou zahradu vyhrazený vyšší rozpočet, nejspíš zvolíte ekologičtější alternativu. Naopak, jestli chcete finančně méně náročné a přitom spolehlivé řešení, sáhnete zřejmě po agrotextilii z umělých vláken.

4. Gramáž

Pozornost věnujte také gramáži (u výrobku běžně uvedena v g/m²). Tento údaj ovlivní strukturu a hmotnost agrotextilie. Čím vyšší gramáž, tím je textilie kvalitnější a pevnější. Ochrání tak lépe podloží před nepříznivými klimatickými vlivy nebo invazí plevele. Textilie s vyšší gramáží je vhodnější na často zatěžovaná místa (například při chůzi).

5. Cena

Od výše uvedených faktorů se odvíjí i konečná cena. Při výběru agrotextilie byste měli mít jasno v tom, kolik peněz chcete do nákupu investovat. Můžete si tak vybrat řešení, které odpovídá vašim finančním požadavkům a zároveň vám pomůže dosáhnout žádaných výsledků.

Cena zahradních textilií z umělých vláken se pohybuje okolo 5–10 Kč/m. U ekotextilií jsou ceny řádově vyšší, protože ekotextilie se vyrábí přírodního a rozložitelného materiálu.

6. Barva

Další informací, které stojí za to věnovat pozornost, je barva agrotextilie. Ta vám totiž pomůže vyladit vzhled vaší zahrady. V nabídce naleznete černé, hnědé, ale i bílé agrotextilie.

Zatímco hnědá imituje barvu hlíny, bílá dokonale splývá s nánosem štěrku. Nepokazí vám celkový estetický dojem z vašeho pěstitelského úsilí v době, kdy ještě není půda úplně porostlá trávou nebo okrasnými rostlinami, pod jejichž květy se agrotextílie skryje.

Potřebujete poradit s výběrem?

Prohlédněte si naši nabídku zahradních textílií a vyberte si tu, která bude nejvíce odpovídat vaším požadavkům.

Stále si nejste úplně jistí, jestli jste se rozhodli správně? Neváhejte se obrátit na naše specialisty. Rádi vám pomohou s volbou vhodné agrotextílie pro vaši zahradu.

Blog

Pěstujte na vysoké noze. Jaké výhody mají vyvýšené záhony?

Máte pocit, že na okopávání zahrádky už nestačíte? Nahraďte tradiční zahradničení vyvýšenými záhony a dejte sbohem bolestem zad. Jaké jsou další důvody. proč by zvýšené záhony neměly ve vaší zahradě chybět?

Vybíráme pergolu na zahradu: TOP pergoly na rok 2021

Jestliže pomýšlíte na koupi pergoly, je tento článek přesně pro vás. Otestovali sme několik dlouhodobě žádaných modelů pergol. Přečtěte si naši recenzi a vyberte si přístřešek na míru vaší zahradě.

Jak využít a nainstalovat neviditelné obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž téměř doslova „neviditelné“. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00