Omezení expedic od dodavatele Egibi kvůli povodni na Krnovsku. Do odvolání dojde ke zdržení objednávek půdních schodů, podlah, stěnových panelů, rolet. A to jak současných, tak i nových. Děkujeme za pochopení.
Geobuňky jsou vyrobeny z texturovaných perforovaných plastových pásů z vysokohustotního polyetylenu (HDPE). Pásy s určitou výškou jsou spojeny ultrazvukovým svarem a tvoří systém podobný struktuře „včelí plástve“.
Zjednodušeně si lze geobuňky představit jako tahací harmoniku – při instalaci se rozvinou na požadovanou plochu. Následně se zasypou výplňovým materiálem, čímž dosáhnete požadovaného zpevnění podloží.
Upozornění: Geobuňky nabízíme pouze po celých baleních.
Geobuňky se nejčastěji využívají pro stabilizací podkladních vrstev, například při výstavbě silničních komunikací nebo příjezdových cest k rodinnému domu. Dále se geobuňky používají jako trvalá ochrana proti erozi na mírnějších zahradních svazích nebo na svažitých březích říčních koryt, kde zabraňují narušování povrchu v důsledku působení vodní eroze.
Geobuňky nacházejí využití také při výstavbě opěrných konstrukcí pro stabilizaci velmi strmých svahů. Pro tyto účely se častěji používají také výztužné geomříže.
Výše uvedená doporučení vychází z odborných poznatků i praktických zkušeností při použití výrobku. Zvolíte-li nižší geobuňky , než jaké jsou pro danou realizaci doporučeny, nelze zaručit, že splní svůj účel. Použití nevhodného typu výrobku může mít další negativní důsledky (např. nedostatečnou únosnost, resp. narušení konstrukce vozovky při zatížení vozidly a podobně).
Geobuňky Geomacell jsou vyráběny z vysokohustotního polyetylenu (HDPE). Materiál vyniká vysokou odolností, vyšším teplotám i chemicky aktivním látkám a umožňuje optimální roznos sil při dlouhodobém zatížení.
Zároveň nevylučují toxické látky, takže nepoškozují okolní vegetaci a neznečišťují (dešťovou) vodu. Použité materiály jsou ekologicky šetrné k životnímu prostředí a plně recyklovatelné.
Jedná se o trvalou protierozní ochranu, jejíž životnost se po pohybuje průměrně 20–25 let. S ohledem na individuální podmínky (vlastnosti a charakter půdy, sklon svahu, klimatické vlivy) může být životnost geobuněk i delší, popř. kratší.
Instalace geobuněk na svazích není náročná, je ovšem potřeba dodržet několik důležitých pravidel.
1. Geobuňky pokládáme na zarovnaný svah, který předtím zbavíme ostrých předmětů, kořenů nebo jiných nežádoucích předmětů.
2. Před instalací geobuněk je nutné v koruně a patě svahu vyhloubit kotevní rýhy, do kterých geobuňky ukotvíte. Hloubka rýhy = výška geobuněk + 200–500 mm (dle konkrétní realizace).
3. Geobuňky pokládejte po spádnici (tj. ze svahu směrem dolů, ve specifických případech odspodu směrem nahoru, aby nedošlo ke zborcení pásů).
4. Následně je potřeba geobuňky ukotvit jak v ploše (způsob kotvení určuje technická dokumentace), tak v koruně svahu, aby při přívalových deštích nedošlo k jejich sesunutí. Pro ukotvení geobuněk se využívají kotvy z betonářské výztuže (roxory).
5. V případě, že potřebujete spojit více geobuňkových pásů, je vhodné použít elektrikářské pásky (tzv. bindery).
6. Po ukotvení protierozní ochrany nejprve zasypte kotevní rýhy a poté vyplňte samotné geobuňkové pásy. Jako výplňový materiál se využívá ornice nebo štěrk (výška zásypu = výška stěny geobuňky + 20–50 mm materiálu navíc).
7. Při zásypu postupuje od spodní části svahu směrem nahoru, abyste rovnoměrně naplnili všechny buňky. Nadvýšení se provádí jako rezerva kvůli pozdějšímu sedání materiálu.
Obecné vlastnosti | |
---|---|
Tvar otvoru | Čtverec |
Počet komor | 22, 32, 38 |
Materiál | Vysokohustotní polyetylén |
Dodavatel | GEOMAT |
Rozměry | |
Výška [m] | 0,05; 0,1; 0,15 |
Délka [m] | 6,6; 6,63; 6,69 |
Šířka [m] | 3,5 |
Plocha [m²] | 23,1; 23,21; 23,42 |
Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na vhodnost použití geobuňky do mírného svahu u chaty, kde by měla být sem tam nějaká okrasná tráva a kámen. Nevím zda by byl vhodný kačírek nebo větší kámen. Terén nebude nijak mechanicky zatěžován. Šlo by pouze o zkultivování nevzhledného svahu a aby vlivem deště nebyl kámen odplavován. Děkuji za odpověď a radu.
Dobrý den, geobuňky můžete použít. Volba jejich varianty záleží na sklonu svahu, do 30° můžete použít i 5 cm vysoké. Nad 30° použijte min. 10 cm vysoké. V obou případech je potřeba geobuňky v ploše ke svahu přikotvit. Délku a počet kotevních prvků, stejně tak instalační postup najdete v instalačním postupu (od strany 9). S pozdravem
Dobrý den jakou frakcí se zasypávají geobuňky o výšce 10 cm. Budujeme přístupovou cestu 3 × 100 m, 30°. Máme lomový kámen fr. 0-32. Děkuji za odpověď
Dobrý den, kámen frakce 0/32 mm je určitě možné použít. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den přeji, chtěla bych se zeptat, zda mi můžete poradit, které z těchto geobuněk vybrat. Jedná se nám o zpevnění povrchu ve výběhu pro koně. Mnohokrát děkuji.
Dobrý den, geobuňky jsme takto zatím nepoužili. Ale v zahraničí je toto použití občas vidět:
Podle fotky odhaduji, že využili min. 100 mm vysoké geobuňky s větším počtem buněk na m2. Z naší nabídky tedy variantu Geomacell S 38/100 3,5x6,63 m. Pod geobuňkami je jako separační vrstva položena netkaná 300g geotextilie. Z naší nabídky např. Geomatex NTB 10, popř. Geomatex NTI. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, přemýšlím o koupi geobuněk, ale předtím bych se rád zeptal, jakou skladbu s geobuňkami byste mi doporučili pro parkovací stání? Je nutné fixovat geobuňky po obvodu kotveními prvky anebo postačí k zajištění geobuněk samotný šterk? Předem děkuji.
Dobrý den, ano, při instalaci se kotví trny, které se poté vytáhnou. Pro Váš záměr doporučuji variantu Geomacell S 32/150 3,5x6,66m, štěrk frakce 32/63, popř. 0/63. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, rád bych použil k příjezdu ke garáži Vaše geobuňky, ale nemám vůbec žádnou zkušenost. Bylo by to průjezdné do garáže + jako stání aut. Proto bych se rád poradil, jaký udělat základ pro pokládku a jaký typ geobuňky zvolit.
Děkuji Vám za zpětnou vazbu a přeji hezký den.
Dobrý den, použijte variantu Geomacell S 38/100 (38 buněk/m2, výška 100 mm), které zasypete štěrkem frakce 0/63. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, výšku geobuňky 25 mm nemáte náhodou? Děkuji.
Dobrý den, výšku 25 cm můžeme také dodat. Ale je to nestandardní varianta, kterou bychom museli nechat vyrobit a vézt z výroby přímo k vám. Aby se to vyplatilo, muselo by to být nějaké větší množství (řádově stovky m2 a více). Pokud by vám nevadil o něco menší účinek, můžete na sebe položit ve dvou vrstvách odspodu 15 a 10 cm geobuňky. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, je možno vaše geobuňky použít také ke zpevnění plochy po které se pohybují koně, aniž by nedošlo k rozbahneni terénu. Dekuji
Dobrý den, geobuňky můžete v tomto případě použít pro zpevnění podloží (zasypávaly by se propustnou zeminou nebo štěrkem a zhutnily by se). Ale počítejte s tím, že nad geobuňkami musíte vytvořit vrstvu z hlíny a následně písku, aby se koně vyhnuli případnému zranění. S pozdravem Martin Rameš
Dobry den, planuji pouzit vase geobunky na prijezdovou cestu a parkoviste pro automobily. Vse je rovne. Jakou byste mi doporucili vysku bunek? Jakym zpusobem se pripadne spojujidohromady?
Jeste se chci zeptat, zda bych mohl pouzit Geocell S22/100?Bude to vyhovovat pojezdu osobnich automobilu a motorky? Muze byt pripadne pouzita i vyska 5cm? Je potreba vyuzit na zasyp sterk pripadne muze byt pouzit i kacirek? Dekuji.
Dobrý den,
ano, geobuňky jsou pro pojezdovou plochu vhodné. Volte variantu Geomacell S 38/100 3,5x6,63m nebo Geomacell S 32/150 3,5x6,6m. Geobuňky vysypte ideálně štěrkodrtí frakce 0/32 mm. Nejčastěji se pásy geobuněk spojují běžnými plastovými stahovacími pásky. Obecný instalační postup přikládám v příloze.
Aktuální ceny a skladovou dostupnost poptávaných výrobků najdete na našem e-shopu zde: https://www.geomall.cz/geobunky-pro-protierozni-ochranu-a-zakladani-staveb-geomacell a zde: https://www.geomall.cz/tkana-textilie-agrotextilie-t-90-99g. Na uvedených stránkách je možné výrobky i rovnou nakoupit.
O 5 cm výšce neuvažujte, tak je vhodná leda tak na chodníky a stezky bez zatížení, popř. na protierozní ochranu mírných svahů. 10 cm je už v pořádku, zde platí, že čím více buněk na 1m2, tím vyšší účinnost. 22 buněk použijte jen v případě využití zásypu o větší frakci než 0/32. Aby štěrk v geobuňkách fungoval, musí být ostrohranný. To kačírek není, ten je kulatý = na okrasu. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, na terase u pronajaté horské chaty jsou panely / nerovné/ a chceme terasu levně opravit - můžeme použít geobuňky na zpevnění štěrku? A prosím ještě jeden dotaz - panely jsou různě vysoko -rozhodně netvoří rovinu ;-) čím to můžu pod geobuňky srovnat? Písek, štěrk, beton...? Jsem hospodský, ne stavař. Díky.
Dobrý den, ano, geobuňky můžete pro pojezdovou plochu použít. Geobuňky vysypte ideálně štěrkodrtí frakce 0/32 mm. Nejčastěji se pásy geobuněk spojují běžnými plastovými stahovacími pásky.
Aktuální ceny a skladovou dostupnost poptávaných výrobků najdete na našem e-shopu zde: https://www.geomall.cz/geobunky-pro-protierozni-ochranu-a-zakladani-staveb-geomacell a https://www.geomall.cz/tkana-textilie-agrotextilie-t-90-99g. Na uvedených stránkách je možné výrobky i rovnou nakoupit.
Pokud jde o druhou otázku: nejjednodušší bude, když použijte stejný materiál jako pro zásyp geobuněk. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jakým způsobem se napojují geobuňky? Děkuji Václav Brož
Dobrý den, geobuňky se nejčastěji spojují plastovými stahovacími pásky (bindery) a nebo se spojí roxory, kterými se kotví k podloží (obrázek vlevo). S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den,
provádíme stavbu příjezdové plochy se sklonem 7 % a odstavnou plochu pro osobní automobil. Nemůžeme prohloubit podloží pro větší hloubku než 25 cm a před položením betonové dlažby o tloušťce 6 cm chceme podloží zpevnit. Jaký výrobek (postup) byste doporučili? Děkuji
Dobrý den, použijte geobuňky Geomacell S 32/150 3,5x6,66m (mají výšku 15 cm) a pod ně položte tkanou geotextilii Geomatex Hobby+ 20x1,05m. Geobuňky vyplňte štěrkem a vrstvu před pokládkou betonové dlažby zhutněte. S pozdravem Martin Rameš
Plánuji položit tuto rohož na 40 stupňů svah, upevnění se objednává zvlášť nebo bude součástí balení, len jsem neviděl nabídku. Kolik fixacím na čtvercová metr? Děkuji za infomail
Dobrý den,
svah 40° je pro geobuňky již dost strmý. Kotvící prvky ke geobuňkám nemáme v nabídce, protože jejich případnou délku a hustotu kotvení by měl řešit nejlépe projekt (záleží na sklonu svahu, typu zeminy, způsobu uchycení v koruně svahu - kotevní příkop apod., výšce geobuněk, typu zásypu geobuněk - zemina vs. kamenivo …).
S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jestli by bylo možné použít geobuňky s děrovanou stěnou na celkem prudký svah (40°) v zahradě, je to poměrně malá plocha. Jedná se vlastně o jakési terasovité pruhy o výšce cca 2-3 metry na výšku, pak je vodorovný kousek a opět vyvýšeniny, je zde zemina a chtěla bych vyset trávu, případně místy kytky a půdopokryvné rostliny? Při dešti se zemina splachuje. Je možné po takto upravené ploše chodit? Jak hluboko pod povrch se zapravuje?
Děkuji za odpověď, H.
Dobrý den,
zkuste se podávat na následující řešení (pro případ nezatravněného svahu). Na svah provedete výsadbu případné větší zeleně (keře, stromky apod.), menší zeleň (půdopokryvné rostliny) lze vysadit až po instalování protierozní ochrany.
A dále buď:
a) položíte netkanou textilii Agrotex N 50 (https://www.geomall.cz/mulcovaci-netkana-textilie-agrotex-n-50g) a na ní kokosovou síť Geomanet K700 (https://www.geomall.cz/kokosova-geotextilie-pro-zpevneni-svahu-geomanet-k-eko)
b) nebo rozložitelnou ekotextilii Agrotex EKO+ (https://www.geomall.cz/rozlozitelna-ekotextilie-ze-100-biomasy-agrotex-eko). Ta na svahu vydrží do doby než se následně zasázené půdopokryvné rostliny rozrostou (to platí pro všechny varianty)
c) nebo mulčovací rohož "vše v jednom" Geomat K-PF (https://www.geomall.cz/kokosova-mulcovaci-rohoz-s-pp-sitovinou-a-folii-geomat-k-pf-30x1-2m?a=preview).
Ve všech případech budete muset výrobky na svahu kotvit např. 30 cm dlouhými ocelovými skobami Geopin Steel (https://www.geomall.cz/ocelova-kotvici-skoba-geopin-steel). Počítejte se 4 ks/m2 plochy svahu. Způsob kotvení najdete zde: https://www.geomall.cz/kotveni-ekotextilii-a-mulcovacich-rohozi-na-svazich
S pozdravem Martin Rameš