+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Leden ve skleníku: Jak se připravit na novou sezónu?

S příchodem ledna nastal čas začít plánovat letošní sezonu. Majitelé skleníku nemusí čekat až do příchodu jara, ale mohou se do příprav pustit už teď. Poradíme vám, na co byste při údržbě skleníku neměli zapomenout.

Co se v článku dozvíte? Klikněte na kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá

Pokud se chcete na sklonku jara těšit z bohaté úrody, neměli byste nic ponechat náhodě. Připravte svůj skleník na nadcházející sezónu už teď. Na které činnosti se vyplatí zaměřit už během ledna?

1. Proveďte důkladnou kontrolu zahradního náčiní

Nechali jste nástroje ležet ladem v rohu skleníku nebo jste je na pár měsíců uložili do boudy na nářadí? Je nejvyšší čas věnovat zahradnickému náčiní špetku pozornosti, abyste je mohli v následujících měsících dobře využít.

Nástroje očistěte, nakonzervujte, natřete a opravte případné závady. Přezkoumejte, zda všechno náčiní (čerpadla, sekačka na trávu apod.) funguje, jak má. Mnohé z nich budete už brzy potřebovat, proto je uskladněte na místě, kde vám nebudou překážet, ale budete je mít vždy po ruce. 

TIP: Povalují se vám zahradní pomůcky po celé zahradě, a nevíte kam s nimi? Spolehlivé řešení představuje účelný zahradní domek, který si můžete zakoupit už hotový, nebo smontovat svépomocí.

2. Postarejte se o zahradu aneb Než vejdeme do skleníku…

Ještě než se ponoříte do údržby vnitřních prostor svého skleníku, věnujte pozornost venkovním prostorám. Pokud budete o zahradu trochu pečovat i v zimních měsících, vaše úsilí se vám v následujících měsících určitě vrátí. Na co byste se měli zaměřit už během ledna?

Omeťte sníh ze stromů a střech

Pokud patříte mezi šťastlivce, u kterých přes Vánoce nasněžilo, projděte s koštětem celou zahradu a oprašte sníh z větví nebo rostlin, které by se mohly pod jeho váhou poškodit. Napadaný sníh je možné nahrnout ke kořenům stromů, kterým poslouží jako zdroj vody a ochrání je před třeskutými mrazy. Polámání stromků a poklesu jehličnatých keřů můžete předcházet také svázáním větví.

Pod nápory sněhu dochází také ke zbytečnému namáhání skleníkové konstrukce, nezapomeňte tedy omést skleněné výplně nebo polykarbonát. Totéž platí u dalších zahradních přístřešků. Nedáte dopustit na svou zahradní kůlničku? Nebo máte na zahrádce altán se zelenou střechou? Zbavte je přebytečného sněhu. Ušetříte si pozdější námahu a čas s případnými opravami.

Žena odklízející sníh ze skleníku pomocí smetáku

(Před)zásobte se osivem

Dříve než vyrazíte na nákup nových semen, zkontrolujte přebytky z minulých sezón. Abyste si udrželi přehled o stavu domácích zásob, vyplatí se označit si datem sáčky s osivy hned po nákupu. U staršího osiva si můžete ověřit jejich stav zkouškou klíčivosti. Pokud se semena během dvou až tří týdnů neuchytí, raději si pořiďte nová.

TIP: Semena uchovávajete v suchém, chladném a temném prostředí, aby vám vydržela co nejdéle. Před uložením nesmí být navlhlé a rovněž během skladování je potřeba dohlídnout na to, aby je vlhkost nepoškodila. Optimální teplota pro běžně pěstované rostliny se pohybuje okolo 5°C. Otevřené sáčky můžete uložit do zavařovací sklenice, kterou uzavřete a odložíte na vhodné místo.

Připravte si kompost na záhony

Jestliže se chcete po svátcích trochu procvičit a založili jste kompost dříve než na podzim, zpřeházejte nahromaděný materiál. Můžete přidat třeba popel ze spalovaného dřeva a další organický odpad (vyhněte se ale vrstvení zmrzlých hroud, pokrytých ledem). 

V nadcházejících týdnech můžete materiál využít při pěstování ve skleníku: ať už budete ve skleníku sadit okurky nebo cukety, kvalitní kompost se vám na zahradě neztratí. Pokud navíc kompost a listí nastelete např. na rebarboru, ochráníte ji před mrazíky a na jaře vám vyraší dříve.

TIP: Pokud zjistíte, že se pod vaším kompostem zabydleli myši nebo krtci, můžete při zakládání kompostu položit pletivo proti krtkům pod navrtvený materál. A pokud nemáte dostatek prostoru pro otevřené kompostoviště, možná se vám bude hodit odolný plastový kompostér, do kterého můžete uložit desítky litrů odpadu. 

3. Jak na údržbu skleníku?

Jakmile máte hotové nezbytné přípravy, vrhněte se na údržbu samotného skleníku. Na co byste neměli zapomenout při přípravě skleníkových? Zatímco po většinu roku nám skleník slouží jako pěstírna bylinek, květin a nejrůznějších plodin, během zimního období se často mění v úložiště nepotřebného náčiní.

Proto nejdříve ze skleníku odklidťe všechny nástroje, které nyní nebudete potřebovat. Jakmile vyklidíte nepotřebné pomůcky, můžete se pustit do oprav skleníku. Zkonstrolujte stav konstrukce a skleněných tabulek nebo polykarbonátových desek, jestli se na nich nepodepsaly nešvary počasí. Poškozené části opravte, nebo vyměňte za nové.

Omytí vnitřních prostor skleníku

Jakmile budete mít jistotu, že je váš skleník v dobré kondici, nezbývá, než se pustit do čištění. Na opláchnutí stěn a stropu nemusíte používat přípravky s obsahem chloru: úplně vám postačí obyčejná voda s mýdlem nebo saponátem.

Chcete-li si práci usnadnit, využijte čistič nebo tzv. wapku. Snáze se zbavíte škůdců ukrytých ve spárách skleníkové konstrukce apod. Pokud nic z toho k dispozici nemáte, vystačíte si také s mopem a kartáčem.

Očištěním skleníku se vždy nezbavíte úplně všech škůdců. Mnohé odolnější organismy ale spláchnete do půdy, čímž si připravíte vhodné podmínky pro další krok, a tím je dezifence půdy i vnitřních prostor skleníku.

Dezinfikujeme skleník

Zhruba čtyři týdny před prvním výsevem bychom měli vydezinfikovat skleník a zeminu, v níž budeme rostlinky pěstovat. Nabízí se několik možností, jak skleník vydezinfikovat. Jak na to?

Do tlakové myčky můžete přidat v lahvičce zředěný hypermangan, díky kterému můžete stěny vydezinfikovat. Dalším řešením je použití insekticidních dýmovnic. S pomocí zápalné prskavky dýmovnici zapálíme a necháme v uzavřeném skleníku působit asi 12 hodin. Nezapomeňte, že ve skleníku nesmí být v této době žádné rostliny, očistnou kůru by nepřežily.

Před první výsadbou je potřeba vydezinfikovat zeminu. Z jakých řešení máte na výběr?

Kromě osvědčeného dusíkatého vápna můžete využít také sirné svíce (neplést se sirnými plátky, které jsou vhodné pro např. demižony, ale ne na dezifenci skleníků). Větší sirné svíce zvládnou vydezinfikovat 10–15 m3. Svíčku před zapálením umístěte do menší (plechové) nádoby. Je vhodné nechat ji zapálenou přes noc.

Dezinfekci můžete dokončit s pomocí dusíkatého vápna, u něhož je ovšem potřeba dbát na správné dávkování (optimálně 1 kg/m2). Dusíkaté vápno rozhodíme a následně zapravíme do půdy (min. na hloubku jednoho rýče), aby dezinfekce působila uvnitř půdy, nikoli na jejím povrchu. Suchou půdu řádně polijeme vodou, překryjeme ji igelitovou fólií a necháme vápno působit 2–3 týdny.

TIP: Dusíkaté vápno seženete pod obchodním názvem Perlka. Po aplikaci do půdy se vypořádá se zárodky hub, plísní a běžnými zahradními škůdci (vajíčka slimáků, svilušky apod.). Několik dalších týdnů se do zeminy uvolňuje dusík, který zlepšuje úrodnost půdy a napomáhá růst mladých rostlin.

První výsev a ranná výsadba ve skleníku

Jakmile máte připravený skleník a zeminu, můžete se pustit do prvního výsevu. Ačkoli leden je považování za jeden z nejchladnějších měsíců v roce, kvalitní skleník zvládne naakumulovat dostatek tepla, díky němuž začnete novou sezónu o několik týdnů dříve.

A které rostliny můžete začít sázet už během ledna? Ředkvičky, cibuli či karotku. Na konci měsíce je možné začít s pěstováním rajčat, salátových okurek nebo zeleninovou paprikou.

TIP: Abyste si udrželi přehled o tom, kam jste rostliny ve skleníku umístili, pořiďte si značky na zeleninu nebo zahradnický deník, do kterého si zapíšete všechny důležité informace (dokoupené osivo, zasazené rostliny a podobně). Jednoduché schéma skleníku s vyznačením záhonů vám v prvních péči o vegetaci během prvních týdnů).

Stonková rajčata vypěstovaná ve skleníku

Co si z toho vzít?

Jak vidíte, na další sezónu se můžete začít připravovat už v prvních týdnech nového roku. Předtím, než se pustíte do vysévání semen a výsadby mladých rostlinek, měli byste svůj skleník náležitě připravit.

  • Začnetě plánovat, co v tomto roce ve skleníku vysadíte. Pokud vám dochází osivo nebo sazeničky, doplňte zásoby.
  • Ukliďte nepotřebné předměty a zahradnické náčiní, které nebudete při údržbě potřebovat.
  • Omyjte stěny skleníku: tlaková myčka vám práci usnadní, ale v nouzi si vystačíte i s kartáčem a mopem.
  • Vydezinfikujte vnitřní prostory skleníku. Poslouží vám sirné svíce nebo silněji koncentrovaný hypermangan.
  • Dezinfekci půdy vám usnadní sirné svíce nebo aplikace dusíkatého vápna.
  • V lednu můžete vysadit cibuli, ředkvičky, karotku, zeleninovou papriku nebo salátové okurky.

Máte hotovo, ale únor už klepe na dveře? Práce ve skleníku nekončí. Přečtěte si, které rostliny můžete začít pěstovat už během února, abyste se mohli na jaře těšit z rychle rostoucí úrody.

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Zpevnění základů rodinných domů a cest pomocí geomříží

Pokud se chystáte zakládat dům nebo příjezdovou cestu na neúnosném podloží nebo pokládat dlažbu na měkkém podkladu, je možné, že vám bylo doporučeno použití geomříže. Co to je a jakou vybrat?

Koupačův průvodce (3. díl): Jak postavit nadzemní bazén?

Stavba nadzemního bazénu není nijak složitá. S pečlivým plánováním a párem šikovných rukou ji hravě zvládnete. Přečtěte si, co je nutné promyslet před nákupem nadzemního bazénu a jak postupovat při instalaci, pokud už máte vytoužený bazén doma.

Jak rozeznat a vybrat plastové obrubníky?

Na trhu najdete celou nepřeberné množství neviditelných obrubníků, které se odlišují výrobním materiálem, kvalitou zpracování, způsobem použití a cenou. Jak rozhodnout, který obrubník bude nejlepší pro vaš irealizaci? Přečtěte si srovnání nejpopulárnějších modelů ztracených obrubníků a při výběru už tápat nebudete.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.