+420 548 218 047 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Vlastnosti a výhody trapézové krytiny

Pomýšlíte na zastřešení pergoly, garáže nebo příbytku pro zvířata? Využijte osvědčenou trapézovou krytinu. Přečtěte si, jaké jsou výhody trapézového plechu a pro které realizace je vhodný.

Co se v článku dozvíte?

Potřebujete zastřešit zahradní domek, kutilskou dílnu nebo kurník pro slepice? Hledáte-li vysoce účelovou a cenově úspornou střešní krytinu, s jejíž montáží budete poměrně rychle hotoví, trapézové plechy mohou být ideálním řešením pro vaši stavbu. Jaké má trapézová krytina přednosti?

Trapézové plechy použité pro zastřešení garáže

Kdy se (ne)vyplatí použít trapézovou krytinu?

Trapézové plechy jsou vhodné pro lehčí konstrukce, pod kterými nebudete dlouhodobě trávit čas. Krytinou je možné zastřešit například:

 • zahradní domky na nářadí,
 • zahradní kůlničky nebo dílny,
 • přístřešky na auta (carporty),
 • příbytky pro zvířata.

Klasická trapézová krytina naopak není ideální na zastřešení chatek nebo rodinných domů (pro tyto účely se obvykle využívají kvalitnější trapézové krytiny s antikorozní a antikondenzační ochranou, jejichž cena bývá ovšem řádově vyšší než u běžných plechů pro menší zahradní stavby).

Vlastnosti a výhody trapézových plechů

1. Vysoká odolnost. Trapézové plechy se v základní variantě vyrábí z ocelového plechu, který může být z výroby opatřen povrchovou úpravou (vrstvou pozinku, která zvyšuje odolnost proti korozi, popř. lakem).

Díky tomu představuje trapézová krytina výhodné řešení pro nenáročné realizace. Trapézové plechy vynikají odolností vůči UV záření, větru i mrazu a při běžných klimatických podmínkách vydrží více než 10 let.

2. Barva na míru vaší stavbě. Různorodá škála nabízených barev zase umožňuje využití v mnoha architektonických řešeních, aniž byste se museli obávat, že jediné, čeho si případní návštěvníci vaší zahrady všimnou, bude nevzhledný plech na vašem přístřešku.

3. Hmotnost a skladnost. Hmotnost profilované plechové krytiny pro menší přístřešky činí v průměru asi 3 kg/m². Jedná se o lehkou střešní krytinu, jejíž montáž zvládne každý zkušenější kutil. Pokud se rozhodnete montáž odsunout na pozdější dobu, postačí zakryté plechy uskladnit v suchém a větraném prostoru.

Hlavní výhody trapézových plechů

 • Široké možnosti využití = vhodné pro menší zahradní přístřešky všech typů
 • Odolnost proti klimatickým vlivům a korozi = dlouhá životnost a trvanlivost
 • Nízká hmotnost = snadná a rychlá montáž, kterou zvládnete svépomocí

Máte už ve volbě materiálu jasno? Vyberte si trapézové plechy podle parametrů vaší stavby a zanedlouho se můžete pustit do práce.

Jestliže teprve přemýšlíte, kolik plechů budete na zastřešení potřebovat, možná vám pomůže praktický příklad, kde si ukážeme, jak při výpočtu postupovat.

Trapézová krytina použitá pro zastřešení cihlového zahradního přístřešku

Zastřešení kůlny: názorný příklad s výpočtem

"Kolik trapézových plechů potřebuju na zastřešení kůlny?" Nebo třeba pergoly, voliéry apod. To je jedna z nejčastějších otázek zahrádkářů či majitelů rodinných domů. Pokud podobnou otázku řešíte i vy, podívejte se na jednoduchý příklad, kde si ukážeme jak na to.

Pro lepší názornost vybíráme jeden z dotazů, který nám zaslal dřívější návštěvník webu:

Dobrý den, mám kůlnu o rozměrech cca š. 4,5 m x d. 11 m, sklon 30 stupňů. Chtěl bych koupit trapézové plechy 2,5 m a 2 m. Kolik plechů budu na střechu potřebovat? Ke krytině budu chtít i šrouby, ale nevím jaký počet. Děkuji za odpověd.

1. Krok: zjišťujeme konkrétní rozměry střechy

Pro zodpovězení dotazu potřebujeme znát následující parametry:

 • šířku a délku střechy,
 • přesný sklon střechy,
 • parametry vybrané krytiny.

Všechny tyto parametry naštěstí známe. Často se ovšem stává, že zájemci o trapézové plechy uvedou rozměry střechy, nezmíní ale, co je délka a co je šířka střechy, případně tyto pojmy chápou rozdílně.

Proto je nutné si délku a šířku definovat. V našem případě budeme jako šířku chápat rozměr od hřebene k okapu (po spádnici). Rozměr podél okapu potom rozumíme jako délku střechy (neberme v potaz případné přesahy u okapových hran).

 • Šířka = rozměr od hřebene střechy k okapu (po spádnici).
 • Délka = rozměr podél střešního okapu.

2. Krok: počítáme, kolik plechů budeme potřebovat

Jakmile máme jasno v pojmech a známe rozměry střešní plochy, spočítáme, kolik plechů budeme potřebovat. V uvedeném případě poptával zákazník trapézový plech Guttatop T12, který v tomto okamžiku nabízí dodavatel pouze v délce 2000 nebo 2500 mm a šířce 910 mm. (V tomto případě jsou hodnoty nazvány opačně než, jak jsme si je definovali pro výměr střešní plochy.)

Pokud bychom vzali v potaz pouze rozměry střechy, vystačili bychom si na šířku pouze s plechy 2 a 2,5 m (dva plechy nám dají na šířku přesně 4,5 m). Při pokládce trapézových plechů je ovšem nutné započítat také překlady. Jinak by mohlo docházet ke vzlínání vlhkosti.

Tím by se mohla výrazně snížit životnost krytiny, nehledě na vzniklé škody (pokud by se srážková voda dostala na vnitřní stranu trapézových plechů, mohla by například poškodit nářadí a další materiál, který bude v kůlně uskladněn).

TIP: Chcete-li v místech spojů desek zabránit pronikání vlhkosti, spojte vlny butylkaučukovou páskou.

S jakým překladem se trapézová krytina Guttatop T12 pokládá? Tyto informace naleznete v montážním návodu nebo v tabulce s technickými parametry (tabulku jsme vytvořili pro snazší orientaci v uved. hodnotách, nejedná se o podklady od výrobce). Zde vidíte, že:

 • trapézové plechy se podélně překládají s přesahem jedné vlny,
 • příčný překlad činí 0,2 m,
 • min. sklon střechy pro montáž trapézové krytiny je 7°.

Jaký je rozměr jedné vlny u vybraných trapézových plechů? Odpověď naleznete na schématu níže.

Schéma trapézového plechu Guttatop T12

Trapézové plechy Guttatop T12 se pokládají s přesahem jedné vlny. Rozměr jedné vlny je 50 mm (rozdíl celkové délky a efektivní délky plechu, tzn. 910 - 860 = 50 mm).

V potaz musíme brát také sklon střechy, který činí 30°: potřebujeme-li při sklonu 7° pro podelný překlad 50 mm, při 30° budeme potřebovat překlad přinejmenším 200 mm, tj. 0,2 m (délka 4 vln).

Pro tuto konkrétní situaci tedy pracujeme s těmito hodnotami:

 • příčný přesah = 0,2 m,
 • podélný přesah = 0,2 m.

Schéma montáže trapézového plechu

TIP: Pokud přístřešek nenavazuje na přilehlou stěnu, nezapomeňte také započítat podélné a příčné přesahy na okrajích konstrukce. V tomto případě můžete ponechat větší příčný přesah, aby voda nezatékala přímo pod přístřešek a současně si ušetříte práci s řezáním plechů.

Kdy už známe všechny potřebné hodnoty, zjistíme, že na pokrytí této střechy nevystačíme s trapézovými plechy o délce 2 m (s příčným překladem bude na výšku střechy potřeba 4,7 m plechů – jediným řešením jsou 2 kusy plechů o délce 2,5 m).

Budeme tudíž potřebovat 26 kusů plechů o délce 2,5 m (při započtení překladů). Vzhledem k tomu, že řezy na míru u této profilované plechové krytiny dodavatel nenabízí, musíme zakoupit plechy vcelku a následně je upravit podle podmínek dané stavby.

TIP: Pro řez trapézových plechů jsou vhodné kupříkladu nůžky na plech. Nedoporučujeme používat klasickou úhlovou brusku (flexu), která by mohla poškodit zinkovou vrstvu, a tím urychlit korozi plechů.

3. krok: počet vrutů pro upevnění krytiny

Střešní krytinu je nutné řádně připevnit. Pro tyto účely nabízí výrobce samořezné vruty. Potřebujeme-li spočítat, jaké množství šroubů budeme potřebovat, vyjdeme opět z informací v tabulce u produktu, kde vidíme, že:

 • při fixaci na dřevo: cca 7 ks/m² (vruty 4,8×35 mm),
 • pro lemy a spoje: cca 3 ks/m² (vruty 4,8×20 mm).

Doporučované nerezové vruty se nyní (ke dni 19. 05. 2021) prodávají pouze v baleních po 250 kusech. Je-li celková výměra střechy 49,5 m², potom potřebujeme:

 • min. 347 vrutů 4,8×35 mm pro fixaci do dřeva,
 • min. 149 vrutů 4,8×20 mm pro lemy a spoje.

Pro jednodušší výpočet je možné zaokrouhlit plochu střechy 50 m². Pokud byste se rozhodli zakoupit menší balení vrutů (například v hobby marketu apod.), je není nikdy od věci přikoupit nějaké vrutů navíc.

A máme hotovo.

Kam dál?

Podařil se vám výpočet pro vaši střechu? V takovém případě si stačí jen vybrat trapézové plechy na míru vaší stavbě a brzy se můžete pustit do práce.

Nebo potřebujete poradit? Kontaktujte naše specialisty, kteří vám s výběrem vhodné střešní krytiny pro vaši stavbu pomohou.

Vaše dotazy

Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Nebo si nechte občas od nás poslat pár zajímavostí e-mailem
Kliknutím na „Odebírat“ vyjadřujete souhlas se zpracováním e-mailu dle našich zásad zpracovaní osobních údajů.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.

Potřebujete poradit? Nevíte, který produkt vybrat? Jakou variantu? Neztrácejte čas samostudiem informaci na internetu. Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků. Poslat dotaz

Blog

Koupačův průvodce (1. díl): Jak vybrat nadzemní bazén?

Nadzemní bazén, který přežije déle než jednu sezónu, pohodlně si v něm zaplavou dospělí i jejich nejmenší a za který neutratíte majlant. I vy můžete mít takový. Stačí se při výběru bazénu zaměřit na ty správné detaily. Poradíme vám jak na to.

Hubení plevele: 9 osvědčených tipů jak na to

Chemický postřik nebo kbelík a motyčka… to jsou jen dvě možnosti, jak se zbavit plevele v záhonech nebo mezi spárami v chodníku. Existují však i další způsoby, jak se vypořádat s nechtěnými rostlinami. Sepsali jsme pro vás šestici nejúčinnějších, a to včetně zkušeností od zahradníků.

Jak založit okrasné zahradní jezírko [Návod krok za krokem]

Založení zahradního jezírka není zvlášť složité. Vyžaduje však důkladnou přípravu základů a správný výběr materiálu, který zabrání prosakování vody do okolní půdy. Přečtěte si, jak založit jezírko od výkopu základů až po finální úpravy.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 548 218 047 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhají Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš souhlas s použitím souborů cookies, abychom Vám mohli zpříjemnit nakupování na našem webu, usnadnit Vám řadu kroků při nákupu a sami se mohli stále zlepšovat. Kliknutím na tlačítko „Ano, v pořádku“ souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce „Informace o cookies“.