+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Agrotextilie

Co jsou agrotextilie? Jaké mají využití v zahradách a čím se od sebe odlišují?

Co je to agrotextilie?

Agrotextilie jsou textilie, které se v zemědělství a zahradnictví používají jako ochrana proti plevelu. Textilie o vyšší plošné hmotnosti se využívají k filtraci nebo separaci materiálů. Odolávají UV záření a větru. Propouští vzduch a vodu do půdy. Životnost agrotextilií se pohybuje v rozmezí 3–10+ let podle jejich struktury.

 

Použití agrotextilií

Agrotextilie jsou užitečným pomocníkem pro velké pěstitele i nenáročné zahrádkáře. Běžně se s nimi setkáme v zahradnictví, parcích nebo na svazích. Na zahradě jsou vhodná zejména:

  • Na ochranu půdy proti plevelu. Nepropouští teplo, a tím zamezuje růstu invazivních rostlin. Ušetříte si tak spousty času s plením záhonů, které může být časově i fyzicky náročné.
  • Jako podklad pod mulčovací kůru nebo štěpku. Propouští do půdy vzduch a vodu, čímž neomezuje růst vegetace.
  • Jako ochrana svahů proti erozi. V takových případech se kombinuje s kokosovými sítěmi nebo protierozními rohožemi, které zabraňují splavování osiva a zeminy při přívalových deštích.
  • Na ochranu plodin proti zimním mrazíkům, větru nebo UV záření. Pro tyto účely se užívají bílé netkané textilie s nižší gramáží.

Druhy agrotextilií: Jak se v nich (konečně) vyznat?

Na trhu dnes existuje několik druhů agrotextilií, které se liší svými parametry, využití, životností nebo cenou. Můžeme je rozdělit podle několika kritérií. Abyste měli jistotu, že si agrotextilii vyberete správně, podívejme na jednotlivé druhy textilií podrobněji.

1. Plošná hmotnost. Na základě uváděné plošné hmotnosti (gramáže) většinou zjistíte, zda bude agrotextilie vhodná pro vaše podmínky. Obecně platí: čím vyšší gramáž, tím agresivnějšímu plevelu dokáže textilie odolávat. Úměrně s gramáží roste také její pevnost, odolnost a konečná cena.

2. Rozměry textilie. Běžně seženete malé agrotextilie o rozměrech několika metrů, ale i velké role, které jsou ideální pro větší realizace a většinou se prodávají v návinech po 80, 160 nebo 320 m2. Bez obtíží je můžete rozstřihnout a upravit podle potřeby.

3. Barva. Agrotextilie se prodávají v několika barvách: černá, hnědá, bílá, zelená. Stačí si vybrat barvu, která nebude pod vašimi záhony nebo kačírkem vidět.

4. Materiál. Textilie se vyrábí z polypropylenu, odolného plastu, který nepodléhá UV záření, mrazu, plísním ani mikroorganismům. Je zdravotně nezávadný a nepoškozuje zdraví plodin. V případě potřeby ho můžete jednoduše zrecyklovat.

Tkaná, netkaná, nebo eko?

Mnoho výrobců používají pro agrotextilie pojmenování tkané a netkané textilie. Názvosloví je odvozeno od způsobu výroby, jakým byly (agro)textilie vyrobeny. Tkané textilie jsou pevnější a odolnější než netkané a mají zpravidla delší životnost, proto se hodí pro dlouhodobější realizace (úprava veřejných prostranství, svahy vystavené nadměrnému slunci apod.).

Speciálním případem jsou ekotextilie: jejich využití je obdobné, na rozdíl od běžných (ne)tkaných textilií se ale na jejich výrobu používá biodegradabilní (rozložitelný) materiál, který se postupně rozkládá. Po rozpadu funguje jako honjivo a využivuje rostliny. Jedná se o 100% přírodní řešení.

Rychlý přehled nejčastěji nabízených produktů naleznete v tabulce níže.

Druh textilie Plošná hmotnost Použití Výrobní materiál Obvyklá životnost
Agroterm N 23g 23 g/m2 Ochrana proti mrazu, větru, UV záření Polypropylen 2–5 let
Agrotextilie N 50g 50 g/ m2 Ochrana proti plevelu, mulčování Polypropylen 5–10 let
Agrotextilie N 80g 80 g/ m2 Ochrana proti plevelu, mulčování Polypropylen 5–10 let
Agrotex T 90g 90 g/ m2 Ochrana proti odolnějšímu plevelu Polypropylen 10+ let
Agrotex T 99g 99 g/ m2 Ochrana proti velmi agresivnímu plevelu Polypropylen 10+ let
Agrotex EKO+ 157 g/ m2 Ochrana proti plevelu, výživa rostlin Biologicky odbouratelný materiál 3–5 let
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00