+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Zatravňovací dlažba: Levný a účinný způsob, jak zpevnit příjezdovou cestu

Pokud bydlíte v rodinném domě, který nestojí přímo u silnice, budete dřív nebo později hledat způsob, jak zpevnit příjezdovou plochu, abyste se dostali co nejblíž k domovu. Chcete šetřit svůj rozpočet a přitom bez problémů dojet až ke garáži? Pořiďte si zatravňovací dlažbu.

Na rozbahněnou nebo vyježděnou cestu není pěkný pohled. Hyzdí vaši zahradu a za deštivého počasí v ní automobil snadno zapadne. Při chůzi se můžete zase zašpinit nebo uklouznout a poranit se. Jak se s nestabilním podložím vypořádat?

Pokud hledáte provizorní řešení (například při rekonstrukci nebo výstavbě domu), vystačíte si třeba s tenčí vrstvou makadamu nebo stěrku. Povrch dočasně zpevníte, při odklízení sněhu ale odnesete velkou část materiálu. Navíc počítejte s vyšší prašností v místě pokládky.

Spolehlivější alternativou je zatravňovací dlažbaOdolá pojezdu osobního auta nebo těžké techniky, s jejíž pomocí budete na místo dopravovat stavební materiál. Položení dlažby je snadné a jednoduché, proto ji můžete využít jako dočasné nebo trvalé řešení.

Zatravňovací dlaždice využité při výstavbě zahradního chodníčku

Výhody zatravňovací dlažby

Oproti betonové a zámkové dlažbě jsou cenově výhodné a nevysušují půdu. Propouští vodu a vzduch do půdy, proto mají až o 80 % vyšší míru zatravněné plochy, než je tomu u betonových dlaždic. 

Potřebujete-li zpevnit delší příjezdové trasy, nezruinujete svůj rozpočet a nemusíte se vzdát ani zaztravněných ploch. Jaké mají plastové tvárnice další přednosti?

1. Nepodléhají slunečnímu žáru, větru ani mrazu

Bez problémů můžete dlaždice použít také při tvorbě zahradních cestiček. Jakmile je položíte a vyplníte materiálem, např. jemným štěrkem nebo hlínou a travním osivem, harmonicky splynou s prostředím a postupně se skryjí pod rostoucí zelení.

Zatravňovací dlažba zarostlá trávou

Travní dlaždice odolávají UV záření, horku i mrazu (vydrží teploty v rozmezí od 90 až do -50 °C), vytečenému benzinu nebo naftě. Pokud zásyp dostatečně zhutníte, aby vyplnil dlaždice po vrchní okraj, nemusíte se bát ani nadměrného prokluzování pneumatik při cestování v zimním období.

2. Nepoškozují životní prostředí. Můžete je kdykoli zrecyklovat

Vegetační dlažba se vyrábí z odolných plastů, které se vyznačují dlouhou životností. Materiál je plně recyklovatelný a nevylučuje do půdy žádné škodlivé látky. Zároveň nehrozí nebezpečí, že by plastová dlažba pod tíhou automobilu zdeformovala.

3. Odolají pojezdu automobilu i zemědělské techniky

Dle výrobce má zatravňovací dlažba nosnost 140 t/m2Pokud plánujete pokládku dlaždic v místech, po kterých budou přejíždět osobní auta, jsou zatravňovací dlaždice skvělou volbou, jak zpevnit podloží a zabezpečit vozidlům bezproblémový přejezd. 

POKUS: Abychom otestovali, jaké zatížení dlaždice doopravdy snesou, položili jsme je bez zasypání na lesní cestu a postupně po nich přejížděli osobákem i traktorem. V obou případech zůstaly bez následků.

Zatravňovací dlažba použitá při výstavbě příjezdové cesty k rodinné rezidenci

Rychlý přehled: Výhody zatravňovacích panelů v bodech

 • Zachovávají si původní tvar při pojezdu osobních automobilů.
 • Odolávají UV záření, dešti, sněhu, mrazu, chemikáliím.
 • Nevylučují toxické látky do půdy a nepoškozují zdraví rostlin.
 • Propouští vzduch a vodu do půdy, aby rostliny mohly růst.
 • Skryjí se pod trávou a nenaruší vzhled vaší zahrady.
 • Při výstavbě delších příjezdovek jsou výhodnější než kamenná dlažba.

Kde všude můžete zatravňovací tvárnice použít?

Vegetační dlažba se hojně využívá v okolí rodinných domů nebo ve veřejně přístupných prostorách, jako jsou parky, dětská centra apod. Proto se s nimi můžete setkat v celé řadě realizací, např při:

 • zpevňování příjezdových cest a parkovacích ploch a stání,
 • výstavbě dětských hřišť nebo prolézaček,
 • dekorativním zpevnění mírnějších svahů,
 • budování dočasných cest (pro pojezd těžké techniky nebo odnost materiálu),
 • budování parkovišť, heliportů nebo intenzivních zelených střech,
 • spojování silničních komunikací se zahradou,
 • ochraně půdních ploch před erozí.

Parametry zatravňovací dlažby [Tabulka]

Bližší technické údaje najdete v tabulce. Na následujícím odkaze naleznete další informace o parametrech dlaždic.

Název zatravňovacích dlaždic

Hmotnost Rozměry dlaždic (Šířka×délka×výška) Zatížení Rozměr buňky Plocha (m2) Teplota (min.) Teplota (max.) Materiál Barva
Tvárnice PROFI (400 t/m²) >1 kg

50×50×6,5 cm (typ 1)
50×50×7,5 cm (typ 2)

400 t/m2 60 mm 0, 24  -50 °C 90 °C PP/PE černá nebo zelená

Jak na pokládku zatravňovaček?

Pokládku zvládnete vlastními silami. Přesvědčte se sami. Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak na pokládku zatravňovací dlažby.

Potřebujete poradit?

Pokud byste se chtěli zeptat na cokoli dalšího, kontaktujte naše specialisty, kteří vám rádi poradí. Nebo si prohlédněte nabídku travních dlaždic, kde najdete další informace o jejich výhodách a použití.

Blog

Zima přichází: Na co nezapomenout při zazimování zahrady?

Zimní období se kvapem blíží. Abyste se mohli na jaře těšit z nádherné zeleně, musíte mít jistotu, že je o ni v chladných měsících dobře postaráno. Poradíme vám, na co byste neměli při zazimování zahrady zapomenout.

Zatravňovací dlažba je ideální pro zpevnění příjezdové cesty

Pokud bydlíte v rodinném domě, který nestojí přímo u silnice, budete dřív nebo později hledat způsob, jak zpevnit příjezdovou plochu, abyste se dostali co nejblíž k domovu. Chcete šetřit svůj rozpočet a přitom bez problémů dojet až ke garáži? Pořiďte si zatravňovací dlažbu.

K čemu slouží protikořenová folie?

Kořeny stromů dokáží v infrastruktuře napáchat značné škody. Protikořenové folie se instalují proti rozpínavosti rostlin. Umožňují výsadbu stromů v blízkosti chodníků a cest. Neovlivňují životní prostředí a šetří výdaje na případné opravy staveb a konstrukcí.

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00