+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Pařeniště

Pařeniště: použití, výhody, nevýhody a postup při jeho výběru.

Co je to pařeniště?

Pařeniště je zahradnická stavba o čtyřech stěnách a zasklením (opláštěním), která slouží pro předpěstování zeleniny a prodloužení pěstící sezóny. Chrání rostliny před větrem, deštěm a krupobitím a udržuje teplo pro jejich růst.

Využití zahradních pařníků

Zahradní pařeniště mají dlouhou historii. Ještě předtím, než se objevily hliníkové konstrukce a polykarbonát, se vyráběly z kamnů, betonových prefabrikátů nebo ze dřeva. Hlavní výhodou byly menší nároky na prostor, výstavbu i následnou údržbu.

Pařníky tak představovaly praktické a finančně nenáročné řešení, jak si vytvořit vlastní zeleninové záhony, aniž bychom si museli zřizovat nákladnější skleník. Protože ale mají mnohem křehčí konstrukci, je potřeba uvážit, kam pařeniště umístíme. V ideálním případě by se nemělo nacházet pod korunami stromů, jejichž padající větve by mohly pařník nenávratně poškodit.

Pokud umístíte pařeniště na jižní (jihozápadní) straně svahu, zajistíte mu více slunečního záření. Nekrytý svah ale představuje další bezpečnostní riziko: proto je vhodné pařeniště chránít před vichrem plotovou zástěnou nebo (přírodní) zdí. Pokud se rozhodnete umístit pařeniště na stinné místo, počítejte s tím, že ne všem rostlinám takové podmínky vyhovují (bude se zde ale dařit choulostivějším druhům, které by naopak nadměrný sluneční žár mohl ošklivě spálit).

Pojďme si nyní říci, jaké jsou hlavní klady a zápory zahradních pařníků.

Výhody pařeniště

 • Skladné a levné řešení pro každou zahradu.
 • Ideální pro nenáročné pěstitele, kteří chtějí pár kousků zeleniny ze své zahrádky.
 • Vytváří příhodné podmínky pro výsadbu většiny běžných druhů zeleniny.
 • Snadná montáž, údržba a přemístění na jiné místo.

Nevýhody pařeniště

 • Nevhodné pro většinu teplomilných rostlin.
 • Obtížnější odvětrávání vnitřních prostor.
 • Problematická obsluha při nepříznivém počasí.
 • Větší riziko poškození menší konstrukce.

Jak vybrat pařeniště do zahrady?

Pokud plánujete nákup nového pařeniště, vyplatí se věnovat pozornost technickým parametrům nabízených výrobků. Zaměřete se především na materiál konstrukce, zasklení, nebo příslušenství pro snadnou montáž.

 • Je konstrukce zhotovená z plastu, oceli nebo hliníku? Každý materiál má odlišné vlastnosti, které se mohou projevit na celkové životnosti stavby.
 • Pokud je opláštění tvořeno polykarbonátem (dnes u většiny produktů), jaká je jeho tloušťka? Poskytuje výrobce záruku, popř certifikaci o nezávadnosti?
 • Jsou součástí balení šrouby (nebo jiné kotvící prvky) pro ukotvení pařeniště do země?
 • Disponuje pařeniště dalším užitečným příslušenstvím (automatický otvírač okna, ventilace…)?
 • Přikládá prodejce k balení přehledný montážní návod?

Při výběru pařeniště hraje roli celá řada faktorů – koncová cena je nepochybně jedním z nich, ale nejnižší cena nemusí vždy znamenat nejlepší řešení. Podívejte se na recenze a porovnejte více modelů mezi sebou. Získáte tak mnohem lepší představu o tom, zda se vám výrobek za požadovanou finanční částku vyplatí.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00