+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Kompostér

Funkce a využití kompostérú (nejen) na naší zahradě.

Co je to kompostér?

Kompostér je (většinou) plastová konstrukce pro uložení organického odpadu. V uzavřené nádobě zraje kompost rychleji než na otevřeném kompostu a nezapáchá. Kompostovat můžete venku i doma, proto rozlišujeme venkovní kompostéry do zahrady a interiérové kompostéry (vermikompostéry).

K čemu kompostéry slouží?

Pokud se věnujete péči o zahradu, určitě dobře víte, že bez kvalitního hnojiva se rostliny neobejdou. Pokud nemůžete (nebo nechcete) založit kompost na otevřeném prostranství, stačí si pořídit praktický kompostér, který vám poslouží skoro stejně dobře, a navíc se nemusíte obávat nepříjemného zápachu.

Oproti otevřenému kompostovišti má uzavřený kompostér další výhody.

  • Můžete ho na zahradě postavit téměř kamkoli, aniž by narušil její vzhled.
  • Trápí vás nepříjemný odér tlející hmoty? Stačí zaklapnout víko a máte po problému.
  • Obsluhu kompostéru zvládnete bez rukavic.n U rotačních kompostérů stačí zatočit pákou a je hotovo.
  • Uzavřený kompostér je možné pořídit i do bytu.

Domácí pěstování vám usnadní vermikompostér

Jestliže bydlíte v podnájmu, otevřený kompost ani rozměrnější zahradní kompostér nepřipadá v úvahu. V interiérech se dnes používají stále tzv. vermikompostéry. Na rozdíl od kompostérů na zahradu nezabírají tolik místa a můžete je postavit třeba do kuchyně.

O zpracování biodpadu se postarají kalifornské žížaly, které seženete ve specializované prodejně. Díky stylovému designu vermikompostérů vaše návštěvy navíc ani nepostřehnou, že ho v místnosti máte.

Jak vybrat kompostér na zahradu?

Jestliže chcete využívat všechny výhody, které kompostování nabízí, vyplatí se věnovat pozornost několika parametrům: u kompostérů to jsou především, velikost (objem), typ kompostéru nebo výrobní materiál.

1. Velikost (objem) – volte raději větší kompostér, abyste později nemuseli řešit, kam biodopad uložit. Pro většinu zahradkářů je dostatečný kompostér o objemu 400–600 l.

2. Typ kompostéru – kromě klasických patrových kompostérů si dnes můžete pořídit i prémiový válcový kompostér. Tyto kompostéry mají postranní páku, která vám usnadní míchání: stačí několikrát zatočit a bez větší námahy promísíte obsah válce (komory, kde je hnojivo uloženo).

3. Výrobní materiál – zahradní kompostéry se mohou vyrábět ze dřeva, častěji se ale dnes setkáme s plastovou konstrukcí, která odolává nepříznivému počasí i hnilobným procesům uvnitř kompostéru.

Kvalitnější zahradní kompostéry jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů, takže se nemusíte obávat, že byste kompostováním biodpadu v kompostéru zatěžovali životní prostředí.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00