+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Kokosová rohož

O výhodách a způsobech použití kokosové rohože jako protierozní ochrany.

K čemu slouží kokosová rohož?

Kokosová rohož (někdy také kokosová geotextilie) se využívá jako dočasná protierozní ochrana na všech typů zemních svahů. Vyrábí se z přírodních materiálů, a tím představuje ekologické řešení pro zpevnění svahu. Poskytují okamžitou ochranu před půdní erozí. Hlavním kritériem při výběru správné kokosové rohože na je její plošná hmotnost.

Funkce a přínosy kokosových rohoží

Svahy, a to zejména ty vytvořené lidskou činností, jsou každodenně vystavovány erozním procesům. Stékající srážková voda odplavuje ze zeminy jemné částice, čímž se ve svažitém terénu tvoří erozní rýhy. Splavená zemina se následně hromadí v patě svahu, kde může dojít k zanesení odovodňovacího systému. Svah posetý erozními rýhami navíc působí zanedbaně a  snadno pokazí dojem z jinak udržované zahrady.

Vhodná protierozní ochrana významně redukuje působení erozních činitelů (např. vody, větru) a současně napomáhá lepšímu uchycení půdokryvných rostlin na svazích. Kokosové rohože jsou vyrobeny ze 100% přírodních materiálů, tudíž rostoucí vegetaci nikterak neohrozí.

Kokosová rohož je plošný výrobek zhotovený z kokosových vláken. Oproti kokosovým sítím, které se na svazích také využívají, mají 100% pokrytí terénu (sítě – jak už název napovídá – mají otevřenou strukturu, proto je není možné samostatné použít například jako ochranu proti plevelu).

Předností kokosových rohoží je jejich životnost. V optimálních podmínkách vydrží průměrně 36 měsíců i více – do té doby svah pokryjí vysazené rostliny, které postupně převezmou funkci protierozní ochrany. Kromě toho dokáží rohože zadržovat vodu, kterou následně také uvolňují do půdy. Po uplynutí životnosti se kokosové rohože zcela rozloží v půdě, do které vylučují minerální látky (až 4 tuny látek na 1 ha). Ty zajišťují vegetaci přísun důležitých živin. 

Výhody kokosových rohoží

  • Slouží jako protierozní ochrana na svazích
  • Napomáhají lepšímu zakořenění půdokryvných rostlin
  • 100% přírodní materiál, který nepoškozuje zdraví rostlin
  • Po rozkladu slouží v půdě jako biohnojivo
  • Po instalaci vydrží na svazích několik sezón

Druhy kokosových rohoží

Kokosové rohože se vyrábějí v různých gramážích i variantách. Kromě stadardních rohoží, které se využívají především jako ochrana proti erozi, je možné zakoupit také rohože "2v1": tyto rohože jsou doplněny např. mulčovací fólií. Dále existují například kokosové rohože s travním osivem, které jsou zároveň vhodné pro osetí svahu.

Příkladem víceúčelové protierozní ochrany může být kokosová rohož Geomat K-P v gramáži 530 g/m2. Rohož obsahuje také mulčovací fólii, která zabraňuje nadměrnému šiření invazivního plevele, a tím usnadňuje údržbu svažitého terénu.

Použití kokosových rohoží

Při výběru správné protierozní rohože bychom měli uvážit četnost srážek, vlastnosti zeminy, druh vysazovaných rostlin, ale především délku a sklon svahu. Kokosové rohože mají plošnou hmotnost min. 350 g/m2 a vuyžívají na svazích do sklonu cca 30–45°. Obecně platí, že čím je svah strmější, tím větší plošnou hmotnost by měla (kokosová) rohož mít.

Instalace kokoksových rohoží

Aby rohože odolávaly např. přívalovým dešťům, je potřeba dodržet správný instalační postup. Ještě před umístěním na svazích si nastudujte, jak na kotvení protierozních rohoží.

Předejdete tak častým chybám, které mají nezřídka za následek nefukční ochranu svahu a ve výsledku i vyšší náklady na celkovou nápravu škod (splavené osivo, poškozené rohože…).

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00