+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Jak vyčistit okapy od napadaného listí?

Padající listí dokáže v okapech nadělat pěknou neplechu. Poradíme vám, jak okapy vyčistit, abyste nemuseli řešit problémy se zvlhlým zdivem nebo vytopeným podkrovím.

Padající listí dokáže v okapech nadělat pěknou neplechu. Ucpává svody a vpusti a zabraňuje odtoku dešťové vody. Voda ze zrezivělé roury začne snadno zatékat do domu. Sanace základového zdiva nebo vytopeného podkroví nás potom může přijít na nemalé peníze. Přitom existuje jednoduché řešení, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout. Máme pro vás několik osvědčených nápadů, jak okapy vyčistit a udržet čisté bez zbytečných výdajů za opravy domu.

Čištění okapů: Zbytečnost, nebo nutnost?

Během podzimu je na padající listí krásný pohled, pokud se ale hromadí v okapech, může se rázem stát noční můrou. Zabraňuje odvádění dešťové vody, čímž urychluje korozi okapů. Pokud svádíte dešťovku do sudu nebo třeba plastové nádrže na vodu, tlející listí ji snadno znečistí. Proto je vhodné okapy alespoň dvakrát ročně vyčistit, ideálně na jaře a na podzim, ještě než napadne sníh. Zejména pokud bydlíte poblíž lesa nebo máte u domu vysazené ořešáky, měli byste věnovat údržbě zvýšenou pozornost.

1. Ruční čištění

Jestliže netrpíte závratěmi, postačí vám k údržbě žebřík, lopatka, kyblík a rukavice. Toto řešení je nejlevnější, ale také nejpracnější. Můžete si práci usnadnit a okapy vyčistit silnějším proudem vody, ale balancování ve větších výškách se nevyhnete. Přitom stačí jediný špatný krok a můžete se dostat do pěkného maléru.

Tip TIP: Ujistěte se, že vaše okapy těsní. Vylijte do nich vodu z kýble a počkejte, až odteče. Pokud voda nikde neprosakuje, můžete pokračovat v čištění. V opačném případě bude potřeba okapy utěsnit.

Ruční čištění okapů od navátého listí

2. Speciální kartáče

Pokud jste menšího vzrůstu nebo potřebujete vyčistit okapové svody na vyšších domech, s obyčejnými štaflemi si nevystačíte. Pro tyto případy se vyrábějí speciálně upravené kartáče s nástavcem, které jsou vhodné i pro vysoké stavby. 

3. Zavolejte profesionály

Další možností je využít služeb specializované firmy, jejíž odborníci se postarají o údržbu i likvidaci odpadu. Počítejte ale s vyššími výdaji: cena za vyčištění okapů se může vyšplhat na 40 až 200 korun za metr čtvereční. Konečná cena se odvíjí nejen od délky okapů, ale také od jejich přístupnosti, celkového stavu apod. Nezapomeňte ani na výdaje spojené s výjezdem nebo náklady za opravu poškozených (proděravělých) okapů.

Tip TIP: Zkontrolujte náklon žlabů: Směrem k budově by měly být okraje výše než na protější straně.

Střešní okap s napadaným listím

Jak ušetřit čas a energii? Myslete na prevenci

Ať už se rozhodnete pro jakékoli řešení, možná si příště budete chtít ušetřit zbytečné trable. Chcete-li dlouhodobě chránit okapy před navátým listím, zvažte alternativní řešení. Tím je použití mřížky do okapu Leaf Protec. Jaké jsou její výhody?

  • Zachytává nafoukané listy, které jsou později odváty větrem pryč.
  • Chrání před šířením plísní a bakterií, které mohou být pro vodu toxické.
  • Zabraňuje ucpávání svodů nečistotami a zatékání dešťové vody.
  • Omezují korozi, čímž prodlužují životnost okapů a šetří náklady na údržbu.

Ochranné mřížky do okapů se vyrábí z odolného plastu (polyetylenu), který odolává UV záření, dešti i mrazu. Nepoškodí ji ani padající ořechy nebo jiné plody z koruny stromů.

Instalaci mřížky zvládnete svépomocí. Stačí ji připevnit pomocí plastových spojek po stranách okapu. Nepotřebujete žádné speciální náčiní.

Mřížka do okapů v otázkách a odpovědích: Na co se nejčastěji ptáte?

Co nejčastěji zajímá zahradníky a majitele rodinných domů, pokud přijde řeč na údržbu okapů a použití okapových mřížek? Odpovědi na ty nejpalčivější otázky jsme pro vás sepsali níže.

Nepropadne přes mřížku do okapu jehličí?

Delší jehličí, jaké má třeba borovice, může mřížkou občas propadnout. Drobné jehličky ale na rozdíl od listí neucpou okapové svody. Právě napadané (a zahnívající listí) způsobuje v okapech největší škody.

Nemůže síťku prorazit padající kaštany?

Mřížka bez problémů odolá pádu kaštanů, větších ořechů nebo třeba šišek z jehličnatých stromů.

Vedle domu nám roste javor. Jeho listí se po dešti přilepilo na povrch mřížky. Nemůže propadnout skrz?

Navlhlé listy se mohou na mřížku přilepit. Časem ale i toto listí uschne a vítr jej odfoukne ze střechy pryč.

Nemůže samotná mřížka znečistit dešťovou vodu, kterou občas využíváme na zavlažování zahrady?

Výrobní materiál nevylučuje škodlivé látky, které by negativně ovlivnily kvalitu dešťovky.

Znamená to, že se po instalaci mřížky nemusím o okapy starat?

Ne. V příhodných podmínkách sice mohou okapy vydržet bez pár let kontroly, ale spoléhat na to nemůžete. Ochranná mřížka brání hromadění listí a jiných nečistot, neznamená to ale, že můžeme rezignovat na veškerou údržbu a ponechat je svému osudu. Alespoň jednou ročně je vhodné okapy zkontrolovat a zbavit se usazených nečistot. Budete mít jistotu, že voda nenadělá na všem domě zbytečné škody.

Potřebujete poradit?

Plastové mřížky do okapů najdete v naší nabídce. Nebo kontaktujte naše specialisty, kteří vám poradí, s čímkoli bude potřeba.

Blog

Zima přichází: Na co nezapomenout při zazimování zahrady?

Zimní období se kvapem blíží. Abyste se mohli na jaře těšit z nádherné zeleně, musíte mít jistotu, že je o ni v chladných měsících dobře postaráno. Poradíme vám, na co byste neměli při zazimování zahrady zapomenout.

Jak vyčistit okapy od napadaného listí?

Padající listí dokáže v okapech nadělat pěknou neplechu. Poradíme vám, jak okapy vyčistit, abyste nemuseli řešit problémy se zvlhlým zdivem nebo vytopeným podkrovím.

Jak na správnou skladbu zelené střechy? Kolik a co objednat?

Chcete si sami vytvořit jednoduchou skladbu nízkonákladové extenzivní zelené střechy a nevíte kolik čeho objednat? Přinášíme vám návodný přehled kolik materiálu budete potřebovat.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00