+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Jak vybrat přístřešek nad dveře ve 3 krocích

Pomýšlíte na zastřešení vchodu, ale nejste si jistí, jaké parametry by měla vhodná stříška splňovat? Přečtěte si náš návod, kde vám poradíme, jak si vybrat ideální vchodovou stříšku pro vaši stavbu.

Co se v článku dozvíte?

(Nemáte času nazbyt? Klikněte na libovolnou kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá.)

 Vchodová stříška ze skla nad dveřmi rodinného domu
Ilustrační foto. Vchodová stříška ze skla nad vstupními dveřmi do domu.

Využití dveřní stříšky nad vstupem do domu

Vchodové stříšky jsou pohledovými architektonickými prvky budov, které plní praktickou i vizuální funkci. Svým designem dodávají budovám na přitažlivosti, ale současně chrání osoby nebo předměty (květináče s rostlinami, obuv) poblíž dveří před nepříznivým počasím.

Kdo vchodovou stříšku nad vstupními dveřmi ocení?

 • Majitelé domu, kteří nemohou najít klíče od dveří, a navíc je těsně před vchodem zastihl liják.
 • Návštěva, která se pod stříškou skryje před plískanicemi, než je vpustíte dovnitř.
 • Kamarádi, kteří si navzdory nevlídnému počasí chtějí venku dopřát pauzu na cigaretu.

Jenže jak si z široké nabídky vchodových stříšek vybrat tu správnou? Postupujte podle kroků níže a po dočtení budete budete má o svém ideálním dveřní stříce jasno.

1. krok: Proč stříšku nad dveře potřebujete?

Vchodový přístřešek vám poskytne úkryt před nepříznivým počasím (průtrže mračen, sněžení, UV záření). Pokud si k základnímu modelu dveřní stříšky pořídíte boční stěnu, vytvoříte si před vchodovými dveřmi příjemné závětří.

Prostory v bezprostřední blízkosti dveří se často stávají odkladištěm (ne)potřebných věcí, jako jsou různé druhy obuvi nebo menší zahradnické náčiní. Milovníci květin zase vysazují do květináčů okolo dveří rostliny, které mohou při nadměrném slunečním žáru nebo krupobití lehce přijít k úhoně.

Tyto kolnosti byste měli vzít v potaz při úvaze, jak velkou stříšku potřebujete. Nejprve si tedy odpovězte na následující otázku:

 • Potřebuji přístřešek jen chvíli předtím, než odemknu dveře od domu, nebo by měl chránit i předměty uložené poblíž dveří?

TIP: Pokud máte nad dveřmi dostatek prostoru, volte rozměrnější stříšku, která vám poskytne lepší krytí před nevlídným počasím. Obecně platí: čím větší stříška (na šířku i na délku), tím lépe.

Vchodová stříška nad dveřmi domu
Ilustrační foto. Stylová dveřní stříška nad vchodem do domu.

2. krok: Jaký tvar mají vchodové stříšky?

Zastřešení vchodových dveří se nejčastěji dodává ve dvou variantách:

1. Pultová vchodová stříška – dveřní stříšky ve tvaru obdélníku se vyrábí v plochém i oblém (v mírném náklonu, tj. vyspádované směrem od budovy). Na těchto přístřeších dochází k hromadění sněhu, proto je nutné stříšky v zimě ometat a zbavovat zátěže. Důležitým prvkem jsou okapnice po obou stranách stříšky.

2. Oblouková vchodová stříška – stříška s větším či menším zakřivením. Díky obloukovému tvaru se na ní neukládá tolik sněhu, a stříška je tedy méně náročná na údržbu. Speciálním případem jsou jednostranné stříšky, která přechází v oblouk pouze na jedné straně. Tyto dveřní stříšky jsou vhodné tam, kde vás omezuje volný prostor nad zárubněmi.

Musíte si tedy položit další důležitou otázku:

 • Jak velkou plochu nad dveřmi mohu pro ukotvení přístřešku využít (neomezují mě okna, římsy, okapové žlaby…)?

TIP: Znáte velikost dveří, ale váháte, jakou velikost by měla mít stříška nad nimi? Přečtěte si odpověď na podobný dotaz v naší poradně.

Oblouková vchodová stříška nad vstupem do domu
Ilustrační foto. Dveřní stříška ve tvaru oblouku nad vstupem do domu.

3. krok: Z jakého materiálu je dveřní stříška vyrobena?

Velkou pozornost je potřeba věnovat materiálům, ze kterých se vybraná stříška vyrábí. Berte v úvahu, že stříšku zpravidla umisťujete na exponované místo, kde je dlouhodobě vystavena klimatickým vlivům. 

Zajímejte se, z čeho je vyrobena konstrukce stříšky (především nosné konzole) a samotné zastřešení. Pokud si pořídíte lacinou stříšku z méně kvalitních výrobních surovin, ušetříte, ale po roce budete možná muset vyměnit stávající vchodovou stříšku za novou.

Konstrukce stříšky se nejčastěji vyrábí z těchto materiálů:

 • Hliníkové profily
 • Nerez
 • Pozinkovaná ocel
 • Plast
 • Lamelové dřevo

Zastřešení dveřních přístřešků obvykle tvoří:

 • Plexisklo
 • Polykarbonát
 • Tvrzené sklo

Konstrukce dveřních stříšek

Pokud jde o konstrukci dveřní stříšky, mezi cenově náročnější (a kvalitativně nejspolehlivější) materiály patří nerez, pozinkovaná ocel a hliník. Tyto materiály v běžných podmínkách nepraskají, odolávají nepřízni počasí a vyžadují jen minimální údržbu.

TIP: Životnost stříšek ovlivňují zejména nosné konzoly. Nahlédněte do technických parametrů výrobků a podívejte se, z čeho jsou konzole vyrobeny, abyste měli jistotu, že stříška nad dveřmi vám vydrží déle než jednu sezónu.

Stříšky ze dřeva se používají spíše pro větší dřevostavby, kde vhodně doplňují vzhled stavby. U levnějších vchodových stříšek jsou konstrukce vyráběny ze speciálních plastů, které ovšem zdaleka nevydrží tolik, co výše uváděné materiály. Tyto stříšky lze využít například na chatě, kam zajíždíte párkrát do roka, ale nad dveře rodinného domu je lepší zvolit jiné řešení.

Zastřešení dveřních stříšek

Z materiálů používaných jako zastřešení patří mezi nejčastější polykarbonát o síle 4–6 mm. Dutinkové desky, případně také plný polykarbonát patří dnes již mezi klasiku na českém trhu, jehož předností je odolnost proti UV záření, zejména dutinkový polykarbonát však bývá však náchylnější na poškození krupobitím.

Alternativou je plexisklo, které se stejně jako komůrkový polykarbonát využívá v tloušťce 4–6 mm. Určitou nevýhodou plexiskla je menší odolnost vůči poškrábání. Při dlouhodobém vystavení slunečnímu svitu plexisklo zmatní, proto je lepší vybrat rovnou tmavší variantu výplně, na níž nebudou změny tak patrné.

Mezi nejdražší materiály patří tvrzené minerální sklo, jehož životnost bývá nejvyšší, ale také si na něj nejvíce připlatíte. Vzhledem k vyšší váze je nutné zastřešení kombinovat s dostatečně odolnou konstrukcí (například z nerezu).

Zásadní otázka tedy zní:

 • Z jakého materiálu by měla být vyrobena stříška, aby odolávala počasí ve vaší lokalitě?

Potřebné informace obvykle naleznete v montážním návodu nebo v tabulce s technickými parametry u popisu výrobku. Věnujte těmto informacím patřičnou pozornost, abyste si vybrali stříšku, která bude odpovídat vaší potřebě.

Vchodová stříška nad dveřmi domu
Ilustrační foto. Moderní dveřní stříška se zastřešením z plného polykarbonátu.

Co si z toho vzít?

Při výběru stříšky vezměte v potaz:

 • Architektonický styl vybrané budovy
 • Potřebné rozměry dveřní stříšky
 • Volný prostor nad vchodem do domu
 • Typ zdiva a způsob montáže

Máte další otázky? Kontaktujte naše specialisty, kteří vám s výběrem pomohou. Nebo si rovnou z našeho sortimentu vyberte vchodovou stříšku na míru vaší stavbě.

Blog

Poradna #2: Jakou šířku má mít vchodová stříška?

Vybíráte přístřešek nad vstupní dveře, ale nevíte, jaký rozměr zvolit? Poradíme vám, jak nad výběrem vchodové stříšky přemýšlet, abyste nakoupili správně.

Jak vybrat vchodovou stříšku ve 3 krocích

Pomýšlíte na zastřešení vchodu, ale nejste si jistí, jaké parametry by měla vhodná stříška splňovat? Přečtěte si náš návod, kde vám poradíme, jak si vybrat ideální vchodovou stříšku pro vaši stavbu.

Poradna #1: Jak zpevnit svah, po kterém běhá pes?

Přemýšlíte o úpravě svahu na zahradě, ale plány vám komplikují hyperaktivní čtyřnozí mazlíčci? Poradíme, jaké řešení je v takových případech možné použít.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00