Vážení zákazníci, z provozních důvodů jsme nuceni za současného stavu omezit osobní odběry v našem skladě v Přišimasech. Nově je tak možný odběr pouze v časovém okně 13:00 - 15:00. Děkujeme za pochopení.

+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Přehled textilií pro zahradu a geotextílií pro zpevňování svahů

Víte, na co je která textílie nejvhodnější? A jak je nejlépe využít?

 

Použití textilie

Popis textilie

Název

Životnost

[roky]

Gramáž

[g/m2]

Počet m2

v balení

Ochrana před mrazem, sluncem i hmyzem a urychlení růstu rostlin

Bílá netkaná textilie proti mrazu

Agrotex N 17-50g
Netkaná textilie proti mrazu

 2-5

17, 30 nebo 50

8 - 160

Mulčování a ochrana proti plevelu

Černá netkaná textilie proti plevelu a na mulčování

Agrotex N 50g
Netkaná textilie proti plevelu

 2-5

50

11-320

Kokosová mulčovací rohož Geomat K-P
Kokosová mulčovací rohož pro zpevnění svahu
 3

350

od 36

100% rozložitelná ekotextilie vyrobená z biomasy

Agrotex EKO+
Rozložitelná ekotextilie proti plevelu

 3-5

160

50 - 200

Černá tkaná textilie proti plevelu a na mulčování

Agrotex T 90g
Tkaná školkařská textilie proti plevelu

 > 10let

90

32 - 320

Oddělení vrstev různých vlastností (hlína-štěrk), ochranná a separační vrstva v zemině

Bílá netkaná geotextilie 100g/m2

Geomatex Hobby
Netkaná zahradní textilie 100g

 > 10let

100

20

Černá tkaná textilie

Agrotex T 90g

Tkaná školkařská textilie

 > 10let

90

32 - 320

Netkaná geotextilie z recyklovaného polyesteru

GEO RPES

Netkaná geotextilie z recyklovaného polyesteru

 > 10let

200 a více

100 nebo 200

Netkaná geotextilie z polypropylenu

Geomatex NTI
Netkaná polypropylenová geotextilie

> 10let

200 a více

500

Zpevňování svahů (protierozní ochrana svahů)

Kokosová mulčovací rohož Geomat K-P
Kokosová mulčovací rohož
3

350

od 36

Jutová geotextilie Geomanet J EKO
Jutová geotextilie
2 500 61
Kokosová geotextilie

Geomanet K EKO
Kokosová geotextilie

5

400 nebo 700

100

 

Různé typy, rozdílné použití

Geotextilie používáme ve stavebnictví, zemědělství ale i v zahradnictví. Ale víme, na co je která nejvhodnější a jak nejlépe je využít? Právě to, z jakého materiálu a jakým způsobem je geotextilie vyrobena, předurčuje způsob jejího použití a její životnost.

K výrobě se používají plasty a recyklovatelné přírodní materiály. Z polymerů se na výrobu používá polypropylen (PP) a polyester (PET), které jsou odolné vůči klimatickým podmínkám, plísním i UV záření a rozkládají se velmi pomalu. Přírodní materiály jako kokos, juta, a také recyklovatelný polymer kyseliny mléčné (PLA)  se po několika sezónách působením klimatických podmínek rozloží. Po svém rozkladu nezanechají žádné toxické látky, naopak působí jako hnojivo.

Celoroční pomocník na zahradě

Na jaře, když vysadíme rostliny na zahradě, ale i do skleníků, nás trápí přízemní mrazíky. V létě může slunce pálit natolik, že nám rostliny a úrodu poškodí. Stejně tak přívalové srážky s kroupami a silný vítr. Na podzim chceme opět rostliny ochránit před prvními mrazíky, aby ještě dozrála poslední úroda. Všechny tyto problémy vyřeší bílá netkaná textilie, která dostatečně udržuje teplotu, propouští světlo a vláhu, a tak naše rostliny chrání a urychluje jejich růst.

Okrasné záhony a mulčování

Při zakládání okrasných záhonů je výhodné použít mulčování. Tedy podsypání podložení rostlin vrstvou, kterou nedokážou přerůst jiné, nežádoucí rostliny. Zbavíme se tak plevele bez použití herbicidů. K mulčování se používá kůra nebo přírodní rohože.

Právě pod mulčovací kůru se instalují geotextilie, které zabrání prorůstání plevele a vzájemnému míšení kůry a kvalitní rašeliny s místní zeminou. K tomu se hodí geotextilie, které mají vyšší gramáž a jsou černé nebo tmavé.


Přírodní mulčovací rohože jsou vhodnějším řešením na strmější záhony z nichž by se kůra splavovala. Současně rohože poskytnou svahu dočasnou protierozní ochranu, než rostliny vyrostou. V nabídce jsou i varianty s travním semenem.

Zpevnění plochy na zahradě

Pískoviště, chodník, příjezdová cesta, nadzemní bazén, drenáž ... U každého z těchto objektů je praktické použít tkanou geotextilii s vyšší gramáží, která oddělí zeminy různých vlastností, ale současně zůstane propustná pro vodu.

Na pískovišti a pod bazénem zabrání pronikání zeminy a prorůstání plevelů. Tím snížíme náročnost údržby. Také ji můžeme použít na přikrytí pískoviště a vyhnout se nepříjemným návštěvám koček. Instalace takové geotextilie zabrání vytlačení měkkého podloží a dokáže vyrovnat povrch. Je tak ideální do podloží příjezdových cest a chodníků, kde navíc díky své propustnosti zabrání tvorbě kaluží.

Správná volba

Než si výrobek zakoupíte, je dobré zvážit, co od něj očekáváte. S výběrem správného produktu Vám pomůže tabulka, kde je výběr z našeho sortimentu přiřazen k nejčastějším způsobem použití a je uvedena i životnost jednotlivých variant.

Tenké textilie do 50 g / m2 jsou vhodné na ochranu rostlin před mrazem a na jaře na urychlení jejich růstu. Od 50 g / m2 už se jedná o výrobky pro mulčování nebo pro oddělení materiálů rozdílných vlastností ( např. Pod dlažbou ). Pokud potřebujete odolnější geotextilie, pak se jedná o geotextilie s gramáží okolo 150 g / m2. Výrobky z přírodních materiálů a s vysokou gramáží jsou vhodné pro mulčování a protierozní ochranu.

Blog

Vybíráme pergolu na zahradu: TOP pergoly na rok 2021

Jestliže pomýšlíte na koupi pergoly, je tento článek přesně pro vás. Otestovali sme několik dlouhodobě žádaných modelů pergol. Přečtěte si naši recenzi a vyberte si přístřešek na míru vaší zahradě.

Jak využít a nainstalovat neviditelné obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž téměř doslova „neviditelné“. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Pěstírna na dosah ruky. Jaké má výhody skleník ke zdi?

Chcete mít venkovní skleník doslova na dosah ruky, ale přitom nemáte místa nazbyt? Pořiďte si přístavbu ke zdi a ušetříte více než jen prostor na zahradě…

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00