+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Síť proti dravcům: jak ochrání výběhy s drůbeží?

Stává se vaše zahrada oblíbeným lovištěm sokolů a kání? Mají-li létající predátoři spadeno na volně se pohybující drůbež, můžete během krátké doby přijít o většinu chovu. Zatočte s dravci, než vám odnesou pryč i poslední nosnici. Pokud obvyklé plašiče nezabírají, máme pro vás jiné, trvanlivé řešení.

Co se v článku dozvíte?

Slepice s kuřaty na dvorku
Kuřata představují pro mnoho divokých zvířat jednoduchou kořist.

Co hrozí, když se vám poblíž zahrady usadí dravec?

Pokud jste si pořídili na dvorek skupinku slepic s tím, že si pochutnáte na čerstvých vejcích, brzy možná zjistíte, že vidina pravidelného přísunu potravy přilákala do vaší zahrady několik nezvaných návštěvníků: od hadů, kteří mají políčeno převážně na čerstvá vejce, až po kuny nebo lišky, za jejichž návštěvu zaplatí životem i nejedna slepice.

Vážné nebezpečí ale představují pro nosnice také otevřený vzdušný prostor nebo nedaleké koruny stromů – zvláště pokud v nich zahnízdí káně nebo jestřáb. Opeření predátoři dokáží výrazně zredukovat i početnější hejno slepic: podle studie z minulých let mají dravci běžně na svědomí přes 20 % ztrát ve výběhových chovech.


Káně – jeden z nejčastějších lovců drůbeže na našem území.

Ačkoli v ojedinělých případech si slepice umí s tímto nebezpečím poradit (například jsou-li dravci vyhladovělí a zesláblí), většinou jsou proti útokům z nebes bezmocné. Dvojnásobně to platí u mladé a nedorostlé drůbeže. Víte, jak se s obávanými letci vypořádat?

Strašáci a jiné (ne)účinné metody, jak se dravců zbavit

Do boje s létajícími lovci se můžete pustit různými  způsoby. Při diskuzích o tom, jak se náletů dravých ptáků zbavit, se majitelé pozemku uchylují k různým opatřením:

 • vystrašení ptáků poplašňáky nebo výstřelem ze vzduchovky,
 • rozvěšení alobalu nebo cédéček po okrajích výběhu,
 • instalací košů na odchyt dravců,
 • vztyčení strašáka z rákosí a jiných materiálů,
 • zasíťováním výběhu nebo celého pozemku apod.

Způsobů, jak se pokusit dravce odehnat, je více. Mnohé z nich jsou ovšem finančně i časově náročné (zkuste kontrolovat pozemek se vzduchovkou v ruce během celého dne…), a některé dokonce protizákonné (zmiňované lapače ptáků).

Vybrané druhy ptáků, jako je káně nebo jestřáb, jsou totiž chráněny zákonem, a pokud se o podobném zařízení doslechne policie, můžete si vysloužit tučnou pokutu. Strašáci nebo různé blyštivé předměty odrážející světlo mohou na určitou dobu pomoci – dokud si na ně opeřenci nenavyknou do té míry, že jim na loveckých výpravách přestanou vadit.

Černé zabarvené nosnice hledající potravu
Tmavě zbarvené (černé) nosnice jsou z větší dálky pro dravce jen stěží viditelné, proto mají v otevřeném výběhu větší šanci na přežití.

Sítě proti dravcům: zaručená ochrana drůbežích výběhů?

Chcete-li se dravců zbavit natrvalo, je možné nad výběhy natáhnout ochranné sítě, které jim zabrání v útocích na nosnice a brojlery. Pro tyto účely se využívají zesílené sítě proti ptákům, které jsou vhodné pro menší a středně velké výběhy.

TIP: Oproti klasickým sítím proti ptákům mají sítě Pronet zesílenou strukturu, a díky tomu jsou trvanlivější a pevnější.

V běžných podmínkách se sítě proti ptákům instalují na stromy a keře. V období sklizně totiž může i drobné ptactvo napáchat na dozrávající úrodě značné škody. Odolnější a pevnější sítě ale můžete šikovně využít i nad drůbežími výběhy. Jak na to?

 1. Zjistěte celkové rozměry výběhu. Je vhodné zasíťovat celou plochu, aby se ku slepicím nedostali dravci ani lesní šelmy.
 2. Vyberte si síť s odpovídajími rozměry a parametry. Zesílené sítě lépe odolávají nepříznivému počasí.
 3. Volte síť s menším průměrem ok, které ptáci neprotrhnou zobákem nebo drápy.
 4. Síť proti dravcům roztáhněte nad celým výběhem. Po okrajích ji upevněte ke sloupkům (tyčím) vázacím drátem.

Zesílené sítě mají dlouhou životnost a při běžných klimatických podmínkách vydrží několik sezón, o nosnice se už tak strachovat nemusíte.

Jaké mají sítě proti dravcům další přednosti?

 • Chrání slepice před útoky vzdušných i pozemních živočichů.
 • Představují spolehlivé, ale humánní řešení, jak dravce odehnat.
 • Vytyčují jasné hranice výběhu (slepice se vám nerozutečou).
 • V případě potřeby je můžete uskladnit a použít opakovaně.

TIP: Sítě proti ptákům ochrání nejen vaší drůbež, ale také umělé vodní plochy. Přečtěte si, jak s jejich pomocí zajistit jezírka před vodními ptáky a pdajícím listím.

Sítě proti dravcům používají s úspěchem také majitelé chovů v zahraničí. Jeden praktický příklad uvidíte na videu níže.

Kam dál?

Chcete skoncovat s útoky dravců na vaši zahradu? Vyberte si sítě proti dravcům podle rozměrů vašeho výběhu a zbavte se nežádoucích návštěvníků na zahradě.

Ušetříte si spousty starostí s doplňováním chovu a kroužící káně nebo jestřáb číhající v koruně stromů už vaše slepice neohrozí.

Blog

Poradna: Jak zpevnit svah, po kterém běhá pes?

Přemýšlíte o úpravě svahu na zahradě, ale plány vám komplikují hyperaktivní čtyřnozí mazlíčci? Poradíme, jaké řešení je v takových případech možné použít.

Jaké má výhody saunování?

Pravidelná návštěva sauny přináší celou řadu benefitů. Zjistěte, jakým způsobem saunování prospívá zdraví, jak často chodit do sauny a kdy se jí napak raději vyhnout.

Jak využít geobuňky (nejen) pro zpevnění svahu?

Potřebujete zpevnit zahradní svah, příjezdovou cestu k domu nebo paddock pro koně? Jedním z možných řešení může být použití tzv. geobuněk. Co to vlastně geobuňky jsou a kdy se vyplatí popřemýšlet o jejich využití?
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00