+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Geotextilie

Co jsou to geotextilie? Jaké mají výhody a využití?

Co je to geotextilie?

Geotextilie je plošný textilní materiál, využívaný zejména ve stavebnictví, kde plní separační, filtrační nebo ochrannou funkci. Podle technologie výroby rozlišujeme pletené, tkané, netkané geotextilie. Vyrábí se z plastů nebo přírodních materiálů. Životnost geotextilií se v závislosti na použitém materiálu pohybuje v jednotkách až desítkách let.

Jak geotextilie vypadá? Pletené nebo tkané geotextilie se podobají běžným domácím textiliím, netkané geotextilie jsou zase podobnější filci (látkové plsti). Technologie výroby ovlivňuje technické parametry výsledného a způsoby využití daného produktu.

Výroba geotextilií a jejich vlastnosti

Nejčastěji se geotextilie vyrábí z odolného plastu (polypropylenu a polyetylenu). Stále větší popularitě se těší také geotextilie z přírodních vláken, jako kokosové a jutové sítě, které se využívají především na svazích jako proterozní ochrana. Jakým způsobem se geotextilie vyrábí?

1. Netkaná geotextilie

Vlákna netkaných geotextilií jsou uspořádána nepravidelně. Vyrábí se proplétáním, kdy se svazky vláken provazují za pomoci speciálních jehel. Další možností je také postupné proplétání vláken nebo hydraulické splétání (tzv. spunlace).

2. Tkaná geotextilie

Vznikají na tkalcovském stavu. Vlákna jsou souběžné splétány kolmo na sebe. Díky tomu vykazuje hotový výrobek zpravidla větší pevnost a oolnost a delší životnost., než je tomu u netkaných geotextilií.

3. Pletená geotextilie

Pletené geotextilie se vyrábí za pomocí pletacích strojů. Nitě nebo prameny příze se navzájem provazují do řádů oček vytvářejících pevnou a odolnou tkaninu.

4. Přírodní geotextilie

Jedná se o sítě z biodegradabilního (biologicky rozložitelného) materiálu. Lidově se označují jako "geotextilie", ačkoli se mezi ně obvykle neřadí. Tyto sítě se vyrábí z kokosových nebo jutových vláken. Umísťují se na svazích, kde zamezují působení eroze a splavování travních semen.

Použitý materiál a výrobní technologie ovlivňují takétechnické parametry geotextilií. Kterým z nich byste měli věnovat při nákupu více pozornosti? Napoví vám jednoduchá tabulka.

Fyzikální vlastnosti  
Plošná hmotnost (gramáž) Hmotnost materiálu na plochu (neboli gramáž, udává se v g/m2).
Mechanické vlastnosti  
Pevnost v tahu Nejvyšší napětí, kterému geotextilie odolá při postupném natahování, aniž by došlo k jejímu porušení.
Protažení při maximálním zatížení Test zkoumající plastické vlastnosti materiálu. Čím je výsledná hodnota vyšší, tím snáže je materiál deformovatelný.
Odolnost proti protržení Udává mechanickou odolnost výrobku proti dynamickému protržení.
Hydraulické vlastnosti  
Propustnost vody Hodnota definuje množství vody, které proteče skrz plochu geotextilie za působení určitého tlaku.
Odolnost proti zanesení Zkouška odolnosti geotextilie proti zanesení, které by mělo za následek snížení hydrostatické výkonnosti výrobku.

 

Pokud se chcete o použití geotextilií dozvědět více, přečtěte si článek o funkcích geotextilií.

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00