+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Extenzivní zelená střecha svépomocí na vlastní střeše?

Chtěli byste se těšit pohledem na vlastní rozkvetlé záhony, ale nemáte pro ně dostatek prostoru? Nebo hledáte způsob, jak zkrášlit váš dům? Řešením je extenzivní zelená střecha. Vytvořte si malé květinové království na střeše garáže nebo pergoly.

Co je to zelená střecha?

Zelená střecha je střecha pokrytá vegetací. Rozlišujeme intenzivní a extenzivní zelené střechy (podle sklonu, únosnosti střechy nebo druhu rostlin).

Jednoduchý způsob, jak vrátit přírodu do měst

Viděli byste raději kolem svého domu čerstvou zeleň namísto ponuré betonové džungle? Pokud bydlíte ve městě, může se to zdát jako nesplnitelný sen. Přitom existuje elegantní způsob, jak bojovat s úbytkem zeleně na zastavěných plochách: výsadba zelené střechy.

Domy se zelenou střechou se v posledních letech těší rostoucímu zájmu. Podle průzkumu z roku 2019 vzrostl zájem obyvatelů ČR o konstrukci zelených střech jen za daný rok o více než 26 %. A není divu. Vegetační střechy umožňují pěstování rostlin v bezprostřední blízkosti vašeho domova, oživí okolí, a navíc poskytují řadu výhod. Proč byste si ji měli pořídit i vy?

Funkce a výhody zelených střech

Střešní zahrady poskytují vlastníkům celou řadu benefitů, např.:

 • zabraňují přehřívání a chrání obydlí před mrazem,
 • snižují náklady na vytápění a klimatizaci,zamezují vzniku tepelných ostrovů,
 • zadržují nečistoty, jako jsou aerosoly nebo prach, a snižují tvorbu CO2,
 • zabraňují prudkým výkyvům teplot mezi dnem a nocí,
 • chrání střešní krytinu před UV zářením a mechanickým poškozením,
 • prodlužují životnost střešního pláště,
 • zvyšují hodnotu nemovitosti,
 • efektivně zadržují dešťovou vodu, čímž snižují nároky na údržbu kanalizací.
 • nepotřebujete další prostory pro výsadbu, vystačíte si s vlastní střechou,
 • rozkvetlá zeleň snižuje přemíru stresu a působí uklidňujícím dojmem.

Rozdíly mezi extenzivní a intenzivní zelenou střechou

Pokud uvažujete o pořízení zelené střechy, máte v zásadě na výběr ze dvou možností: intenzivní nebo extenzivní zelená střecha. Jednotná definice a rozdělení zelených střech v českém prostředí dosud neexistují.

Intenzivním zeleným střechám se někdy říká obytné střechy. Oproti extenzivní zelené střeše se liší mj. tím, že se po ní běžně pohybují osoby, a to i po výsadbě rostlin. My se zaměříme na extenzivní zelené střechy, které jsou finančně, technicky i údržbově méně náročně.

Extenzivní zelená střecha a její využití

Extenzivní vegetační střechu si můžete zřídit i na méně rozměrných plochách, např. na garáži, pergole, altánku, zahradní kůlně nebo přístřešku pro zvířata. Mezi další výhody patří:

 • nižší finanční náklady (na stavební materiály výsadbu střechy),
 • menší nároky na údržbu (zavlažování je ponecháno sukcesivním procesům),
 • minimální požadavky na výběr prostor (extenzivní zelené střechy je možné zřídit na menší ploše, jako je střecha pergoly, altánku, garáže, zahradní kůlny nebo třeba příbytku pro zvířata).

Možná se ptáte, zda je potřeba počítat také s nějakým omezením. Extenzivní zelené střechy, jak jsme již zmínili, nejsou většinou určené k volnému pohybu osob (proto se někdy užívá název „pohledové střechy“).

Zároveň se nehodí pro pěstování náročnějších rostlin, jakými jsou např. vyšší okrasné rostliny nebo keře. Je to dáno i její konstrukcí, která zpravidla není navržena na větší zatížení. Proto se na extenzivních střechách nejčastěji vysazují různé druhy sukulentů, bylin nebo nízkých trav, které se obejdou bez každodenní údržby.

Zelená střecha svépomocí?

Jak je patrné, výhody extenzivních zelených střech převažují nad případnými úskalími. Chtěli byste si vegetační střechu pořídit i vy a přemýšlíte, že se do výstavby pustíte vlastními silami? Vystačíte si i s vlastní šikovností. Pozornost musíte věnovat především výběru správného materiálu pro výstavbu zelené střechy.

A ještě jedna dobrá zpráva. Pokud se rozhodnete pro extenzivní zelenou střechu, můžete na ni získat i finanční příspěvek. V současnosti probíhají různé dotační projekty, jejichž úkolem je podpořit výstavbu zelených střech, a tím snížit ekologická rizika spojená s postupující městskou zástavbou.

Potřebujete poradit? Nebo se chcete dozvědět více?

Pokud chcete mít jistotu, že jste vybrali vhodné materiály pro skladbu vaší zelené střechy, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme a společně najdeme to nejlepší řešení pro vaši stavbu.

Produkty uvedené v článku

Blog

Poradna #5: Je zahradní substrát vhodný pro zelenou střechu?

Součástí souvrství vegetačních střech bývá střešní substrát. Aby se rostlinám dařilo, na substrátu raději nešetřete. Poradíme vám, jaké parametry má substrát pro zelené střechy splňovat a proč není dobrý nápad nahrazovat jej běžnou zahradnickou směsí do záhonů.

Poradna #4: Je zahradní textilie propustná pro vodu?

Položili jste na záhony (ne)tkanou textílii, která má být zcela propustná, ale voda na agrotextilii "stojí" nebo stéká po okrajích pryč? Nepanikařte, že jste nakoupili špatně. Poradíme vám, co v takovém případě udělat.

Poradna #3: Jak ochránit kmeny stromů proti okusu?

Má na vaši stromovou výsadbu spadena divoká zvěř? Poradíme vám, jak chránit kmeny proti okusu, aby mladé stromky zdárně přežily zimní období.

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00