Využití nopových fólií pro hydroizolaci spodní stavby
25. 8. 2019
S nopovými foliemi můžeme běžně přijít do styku během stavby či rekonstrukcí spodních (podzemních částí) budov. Jaké jsou jejich vlastnosti a jak je správně nainstalovat?
Nopovky se ve stavebnictví využívají poměrně často. Jde o vhodný izolační materiál, který spolehlivě zabraňuje průchodu půdní vlhkosti na základové nebo suterénní zdivo. Oddělují tedy stavby od okolního vlhkého prostředí. Proto jsou nezastupitelným pomocníkem na stavbách nebo při rekonstrukcích domu. S čím vám mohou pomoci?
Nopová folie a její použití na stavbě
S nopovými fóliemi se setkáme při vysoušení a izolování vlhkého zdiva. Využít je můžete také při stavbě zelených střech, teras a balkónů, kde pomáhají omezit průtok deštivé vody při srážkách. Kromě toho umožňují vytvořit separační vrstvu oddělující vrstvy materiálu, které nesmí přijít do vzájemného kontaktu.
Nopové fólie se vyrábí z vysokohustotní polyethylenu (HDPE). Při výrobě jsou do nich na páse vytlačeny nopy. To jsou výstupky nejčastěji kruhového tvaru o různém průměru a výšce. Zajišťují proudění vzduchu, který odvádí nežádoucí vodu a vlhkost. Tento princip by u obyčejné fólie nebylo možné realizovat.
Struktura hydroizolačních folií
Nopové folie mají různou tloušťku a velikost a vyrábí se z různého materiálu. Právě materiál má velký vliv na propustnost nebo nepropustnost vody. Naopak tloušťka a tvar nopů mají vliv na mechanické vlastnosti fólie, mezi které řadíme především pevnost v tlaku. K úměrným deformacím fólie dochází podle toho, jaká je míra tlaku.
Materiál folie se vybírá podle žádaných vlastností. Hlavně musí být ale značně odolný a vzdorovat vlivům okolního prostředí. Fólie by měla být rezistentní proti různým chemikáliím a hnilobě. Použitý materiál musí být dostatečně pevný, aby nedocházelo k prorůstání kořenů přes fólii. Nopové fólie nepropouští ani UVzáření a lze je využít jako součást dvoustupňové izolace proti radonu: s pomocí nopů se odvětrává radon přítomný v půdě.
Jak nainstalovat nopovou folii?
Instalaci nopové fólie můžete provádět jak na svislém, tak i vodorovném povrchu. Pro správnou montáž je nutný vhodný podklad bez větších nerovností, které by mohly fólii poškodit. Fólie se na podklad umístí tak, aby nopové výčnělky směřovaly ke konstrukci. Každá fólie by se měla překrývat v rozsahu tří až čtyř nopů (kvůli účinné izolaci) a poté zafixovat pomocí hřebů nebo plastových těsnících hmoždinek.
Během instalace je potřeba zabránit jakémukoli poškození nopů. Pro zajištění maximální těsnosti se nopové fólie přelepují v místech spoje butylkaučukovou páskou. Na spodní straně fólie je nezbytné provést drenáž pro odvod hromadící se vody na vnější straně fólie. Horní stranu sahající nad úroveň terénu je třeba ukotvit ukončovací lištou. Díky tomu se celá konstrukce utěsní.
Chcete udržet svůj dům suchý a útulný? Vyberte si z naší nabídky nopových folií a chraňte vaši stavbu před nadměrnou vlhkostí. Ušetříte si v budoucnu starosti, námahu i peníze při dodatečných opravách.
Nejste si jistí, že jste vybrali správně? Nebo potřebuejte další informace? Spojte se s našimi specialisty, kteří vám pomohou vybrat to nejlepší řešení.
S příchodem ledna nastal čas začít plánovat letošní sezonu. Majitelé skleníku nemusí čekat až do příchodu jara, ale mohou se do příprav pustit už teď. Poradíme vám, na co byste při údržbě skleníku neměli zapomenout.