Kořeny stromů dokáží v infrastruktuře napáchat značné škody. Protikořenové folie se instalují proti rozpínavosti rostlin. Umožňují výsadbu stromů v blízkosti chodníků a cest. Neovlivňují životní prostředí a šetří výdaje na případné opravy staveb a konstrukcí.
Rychle rostoucí kořeny dokáží udělat čáru přes rozpočet obecním zastupitelům i nadšeným zahrádkářům. Snadno poškodí kanalizační potrubí nebo naruší stabilitu městské instrastruktury. Pozdější opravy škod se mohou vyšplhat do milionů korun. Podle americké studie uveřejněné v roce 1997 se jen v Kalifornii pohybují náklady na opravy chodníků a vozovek, poškozených kořeny stromů, v průměru okolo 135 milionů dolarů ročně.
V důsledku těchto problémů často dochází k úplnému odstraňování vegetace z měst. Existuje ovšem způsob, jak předcházet poškození infrastruktury a současně zabránit úbytku zeleně v zastavených oblastech. Přibližně od 70. let minulého století se ve větší míře rozšířilo použití protikořených folií, které mohou tyto nepříjemnosti pomoci vyřešit.
Protikořenová bariéra a její využití
Protikořenová folie usměrňuje růst kořenů rostlin, zejména bambusů a stromů. Zabraňuje tak jejich agresivnímu rozrůstání. Zároveň šetří životní prostředí. Nejčastěji se ale využívá jako ochrana před narušením
inženýrských sítí,
silnic, příjezdových cest, chodníků,
základů budov a sklepů,
jezírek nebo bazénů.
Účinné řešení (nejen) pro milovníky bambusů
Patříte-li mezi nadšené pěstitele bambusů, nemusíte se už obávat, že se vám bambus nekontrolovatelně rozroste po zahradě. Stačí před zasazením nainstalovat protikořenovou zábranu. Minimalizujete tak riziko, že by bambus napáchal škody na vašem, nebo ještě hůře na sousedním pozemku.
Oproti méně účinným řešením, jakým jsou například nařezané plechy nebo linoleum, má protikořenová zábrana řadu výhod: nepodléhá mrazu ani UV záření. Zároveň je dostatečná pevná, aby ji rostlina "nepropíchla". A navíc ji můžete použít také jako palisádu.
Instalace protikořenové folie [Video]
Bariéru proti kořenům zvládnete položit vlastními silami. Pro usměrnění kořenového systému vysazené vegetace je vhodná zejména kruhová instalace fólie, kdy je membrána omotána v zemině okolo stromu. Bariéra ale nesmí být aplikována příliš blízko rostliny, neboť málo prostoru pro růst kořenů vede ke snížení její stability.
Pokud potřebujete změnit rozměry zahradní folie, stačí ji rozřezat na požadovanou velikost. Zábrany se dodávají v praktických rolích, které jsou jednodušší na přepravu a následnou manipulaci.
Praktickou ukázku, jak protikořenovou folii nainstalovat, vidíte na videu níže.
Co si z článku vzít?
Jako v mnoha jiných případech, i zde platí, že nejúspornějším řešením je včasná prevence. Systém regulace kořenů využijete pří nové výsadbě a po ořezání kořenů.
Hlavní výhody a funkce protikořenové folie
Brání nekontrolovanému růstu kořenů – umožňuje pěstovat rozpínavější rostliny, aniž by způsobily škody na stávající vegetaci.
Chrání výstavbu – zabraňuje škodám a šetří náklady spojené s opravami potrubí, budov a komunikací.
Neobsahuje toxické látky – nekontaminuje půdu a šetří životní prostředí.
Odolává UV záření, kyselým dešťům, mrazu i hnilobě – má dlouhou životnost a udržuje si původní vlastnosti i po instalaci.
Protikořenová bariéra pomáhá zachovat hezký vzhled a hodnoty dospělých stromů. Menší počáteční investice může ušetřit mnoho problémů do budoucna. Pokud se chcete zeptat na cokoli dalšího, neváhejte kontaktovat naše specialisty, kteří vám rádi pomohou najít řešení i pro vaši zahradu.
Zimní období se kvapem blíží. Abyste se mohli na jaře těšit z nádherné zeleně, musíte mít jistotu, že je o ni v chladných měsících dobře postaráno. Poradíme vám, na co byste neměli při zazimování zahrady zapomenout.
Pokud bydlíte v rodinném domě, který nestojí přímo u silnice, budete dřív nebo později hledat způsob, jak zpevnit příjezdovou plochu, abyste se dostali co nejblíž k domovu. Chcete šetřit svůj rozpočet a přitom bez problémů dojet až ke garáži? Pořiďte si zatravňovací dlažbu.
Kořeny stromů dokáží v infrastruktuře napáchat značné škody. Protikořenové folie se instalují proti rozpínavosti rostlin. Umožňují výsadbu stromů v blízkosti chodníků a cest. Neovlivňují životní prostředí a šetří výdaje na případné opravy staveb a konstrukcí.