Jak ochránit ovoce před ptáky? Využijte sítě proti ptákům
10. 6. 2015
Přečtete za 2 minut
OCHRANA PŘED ZVÍŘATY
OCHRANNÉ SÍTĚ
V období sklizně dokáží ptáci napáchat na pěstovaném ovoci nenapravitelné škody. Jakými způsoby můžete ochránit úrodu před ptáky? Poradíme vám jednoduché a účinné řešení, jak si s nevítanými létajícími návštěvníky poradit.
Jak ptáci škodí?
Po většinu roku jsou ptáci pro zahradníka nezbytným pomocníkem v boji proti škůdcům z řad nejrůznějšího hmyzu. Jsou všežravci a v oblibě mají larvy, červyaplže.
Problém je ale v tom, že ptáci mají velmi rádi ovoce či různá semena, a to už většina pěstitelů neocení. Velmi jim chutnají třešně, višně, vinná réva, ale nalétávají i na jahody, maliny, kanadské borůvky a další plody. Pokud na zahrádku přiletí jeden a okusí třešni nebo bobuli vinné révy, nic se neděje.
Jenže např. špačci tvoří mnohdy obrovská hejna a ta různě přelétávají. Problém může nastat, když se hejno s obrovským počtem ptáků usadí někde v lese a rozhodne se nakrmit. Pak je pro jejich všežravost snadnou kořistí např. třešňový sad, zahrádkářská kolonie nebo zahrady u vesnických rodinných domků nebo vinice. Že je takové hejno schopné „očesat“ stromy dřív než pěstitel, o tom vůbec není pochyb.
Ochrana před útoky ptáků
Keře a stromy lze před ptáky ochránit několika způsoby.
1. Využitím plašících zařízení. Mechanická a akustická plašící zařízení však mají tendenci fungovat spíš krátkodobě, protože poměrně inteligentní ptáci si na ně po čase zvykají.
2. Bránit se můžete také třelbou slepými náboji a plynovými děly – tato možnost se využívá v případě výskytu desetitisícových až statisícových hejn ptáků a je nutné respektovat platné právní předpisy.
3. Najímáním sokolníků s ochočenými dravci – tento způsob je vhodný spíše pro majitele rozsáhlých vinic.
4. Umístěním alobalu nebo vysloužilých CD, DVD. To je ale pouze dočasné řešení. Ptáci si časem zvyknou.
Ochranné sítě proti ptactvu se nejčastěji vyrábí z polyetylenu (např. síť Birdnet) nebo vysokohustotního polyethylenu (zesílená síť Pronet). Velikosti otvorů sítí jsou různé (18×18 mm, 25×25 mm). Sítě proti ptactvu jsou vytvořené tak, aby hmyz bez problému prolétl, ale ptáci se k plodům nedostali.
Vybírat můžete různé rozměry sítí (2×5, 4×5, 4×20m, 5×6, 5×12m), které volíme v závislosti na velikosti keřů nebo stromů. Sítě proti ptactvu působí i jako částečná ochrana v případě krupobití a lze je použít na více sezón.
Ochranné sítě lze spojovat do větších rozměrů silonovým vlascem nebo vysokopevnostním provázkem, jehož cena se pohybuje okolo cca 3 Kč/m. Tato ochrana ovocné úrody je nejoblíbenější mezi zahrádkáři.
Zimní období se kvapem blíží. Abyste se mohli na jaře těšit z nádherné zeleně, musíte mít jistotu, že je o ni v chladných měsících dobře postaráno. Poradíme vám, na co byste neměli při zazimování zahrady zapomenout.
Pokud bydlíte v rodinném domě, který nestojí přímo u silnice, budete dřív nebo později hledat způsob, jak zpevnit příjezdovou plochu, abyste se dostali co nejblíž k domovu. Chcete šetřit svůj rozpočet a přitom bez problémů dojet až ke garáži? Pořiďte si zatravňovací dlažbu.
Kořeny stromů dokáží v infrastruktuře napáchat značné škody. Protikořenové folie se instalují proti rozpínavosti rostlin. Umožňují výsadbu stromů v blízkosti chodníků a cest. Neovlivňují životní prostředí a šetří výdaje na případné opravy staveb a konstrukcí.