Plastová georohož se používá pro trvalou ochranu zemních svahů proti půdní erozi. Jedná se o tzv. podpovrchovou ochranu – po instalaci není vidět a žádným způsobem nenarušuje vzhled svahu, na který je instalována.
Oproti dočasným ochranám z přírodních materiálů (protierozní sítě a rohože), které se časem rozpadají, se plastová georohož stává trvalou součástí svahů a její fungování je prakticky neomezené.
Podpovrchová plastová georohož udržuje přírodní vzhled krajiny. Oproti povrchovým rohožím po instalaci není vidět a má 100% míru zatravnění. Propouští dobře vodu i vzduch do půdy, nijak neomezuje růst zeleně a umožňuje i případnou výsadbu stromů a keřů na chráněný svah.
Georohože se používají pro všechny sklony svahů, které se dají rozumně zatravnit. V praxi je maximálním sklonem cca 45 stupňů (v ojedinělých případech až 50°), na strmějších svazích je již obtížné udržet vláhu nutnou k růstu trávy.
Je nutné upozornit, že ochrana svahu je plně funkční až po zakořenění a vzrůstu travního pokryvu (cca 3–4 týdny v závislosti na ročním období). Do té doby může být zemina svahu v případě intenzivních srážek erodována.
Volba vhodné varianty protierozní rohože Trinter se odvíjí zejm. od sklonu svahu:
Georohož je vyrobena z polypropylénových sítí černé barvy, které jsou k sobě vhodným způsobem spojeny a vytvářejí asi 3 cm vysoký retenční prostor pro zeminu, kterou zároveň vyztužují.
Zemina je takto vyztužena a dramaticky se zvyšuje její odolnost vůči eroznímu působení vody nebo mechanickému zatížení (strhávání půdy pojezdem mechanizace, působení kopyty zvěře apod.).
Fixace kořenového systému travního porostu je tedy hlavní funkcí tohoto typu podpovrchové protierozní georohože. Polypropylen je 100% recyklovatelný materiál, který je netečný k vodě, půdě i vegetaci.
Černá barva výrobku je způsobena příměsí přidávanou do výrobní hmoty, která zajišťuje odolnost výrobku během přepravy, skladování, instalace i při případném obnažení po instalaci vůči působení ultrafialového záření.
Protierozní funkce vlastní plastové rohože není prakticky omezena. Je však nutné dbát na to, aby travní porost měl vhodné podmínky pro růst a časem nevysychal nebo nebyl vytlačen náletovými rostlinami.
Georohož se vyrábí v rolích šířky 2 metry a délky 25 metrů. Při plánování spotřeby je nutné vzít v úvahu, že jednotlivé pásy georohože je při instalaci nutné překládat a že je nutné při instalaci dotahovat jednotlivé pásy nad a pod svahem do instalačních kotevních rýh. Vlastní spotřeba je tedy podle typu svahu o 10 až 30 % vyšší, než je vlastní chráněná plocha svahu.
Při instalaci georohože na svah je nezbytné dodržovat doporučený postup, aby výrobek splnil svou funkci. Jak postupovat?
1. Vytyčte si pomocí provázku prostor svahu, který chcete georohoží chránit.
2. Cca 50 cm za hranicí takto vytýčeného prostoru nad svahem vykopejte rýhu o šířce 30 cm a hloubce 30 cm.
3. Stejným způsobem proveďte rýhu i v prostoru pod svahem.
4. Plochu svahu důkladně zbavte veškerých balvanů, dřevin pařezů a jiných zbytků větší vegetace.
5. Svah pečlivě vyrovnejte, zejména je nutné dosypat různé prohlubně a prolákliny.
6. Na svah nainstalujte pás georohože založením do rýhy vytvořené nad svahem, zasypáním konce pásu v rýze vykopanou zeminou a rozvinutím po spádnici svahu směrem dolů.
7. Pás na svahu vyrovnejte, přitiskněte pečlivě po ploše k povrchu svahu a přikotvěte dostatečným počtem kotevních kolíků.
8. Následně založte pás do spodní rýhy, odstřihněte potřebnou délku a pás v rýze zasypejte.
9. Obdobně pokračujte dalším pásem, který přeložte přes dříve nainstalovaný pás cca 20 cm.
10. V případě napojování další role v prostoru svahu překládejte vždy výše umístěný pás přes pás níže umístěny také na délku cca 20 cm.
11. Veškeré překlady vždy pečlivě zajistěte kotevními kolíky.
12. Po instalaci georohože rozprostřete na celou její plochu kvalitní zeminu, nejlépe prohnojenou ornici.
13. Zemina musí být při instalaci sypká a suchá. Je vhodné ji případně prosít přes stavební síto (tzv. katr).
14. Rozprostřenou zeminu osejte travním semenem, přehrabejte ručně hráběmi a uválejte.
15. Po dobu nejméně 14 dnů svah zavlažujte mírným kropením tak, abyste nevyvolali zbytečné stékání vody po svahu.
Obecné vlastnosti | |
---|---|
Plošná hmotnost [g/m²] | 300, 320, 480, 580, 600 |
Materiál | Vysokohustotní polyetylén, Polypropylén, Polyester |
Typ balení | Role |
Předpokládaná životnost [měsíc] | 1200 |
Dodavatel | GEOMAT |
Rozměry | |
Délka [m] | 24, 25 |
Šířka [m] | 2 |
Plocha [m²] | 48, 50 |
Tolerance | |
Tolerance (délka) [%] | 5 |
Tolerance (šířka) [%] | 5 |
Tolerance (plošná hmotnost) [%] | 5 |
Náš profesionální personál Vám pomůže s výběrem a vysvětlí všechny způsoby a postupy použití nabízených výrobků.
Dobrý den, chtěla bych zpevnit svah, zaujala mě georohož z Vaší nabídky. Máme svah o výšce 6m. Tato georohož se překládá? pokud ano, s jakým překladem, abych si to mohl spočítat. Prodáváte jenom celé balení 25x2? Máte i nějaký postup při instalaci, jak zasypat půdou nebo kolik je potřeba kolíků?Děkuji.
Dobrý den, jako povrchová protierozní ochrana se standardně používají protierozní georohože, které mohou být na přírodní bázi (sláma, juta, kokos) – používají se ve sklonu do cca 30°. Alternativou je trvalá protierozní 3D georohož, kterou dodáváme pod názvem Trinter. Překrytí doporučujeme min. 100 mm. Rohože dodoáváme bohužel pouze v uvedených rozměrech. Více informací ohledně kotvení rohoží najdete zde.
Dobrý den, je možné použít georohož Trinter i na zastínění svahu, která má sklon více než 70 stupňů? Předpokládám, že bude nutné použít více kotvících kolíků. A po uložení rohože se celá georohož zasype zeminou? Děkuji vám za odpověď.
Dobrý den, max. sklon by při samotném použití georohože neměl přesáhnout 50°. Georohož se v koruně svahu kotví do kotevního příkopu:
Použijte 30 cm dlouhé ocelové kolíky a 4 ks/m2. Zatravnění je do 50° možné. U strmějších svahů pak už záleží na vnitřní stabilitě svahu jako takového (dostatečný úhel vnitřního tření) a nelze zpevnění svahu na základě nedostatečných informací (průzkumu) doporučit. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den,
Uvažuji o aplikaci georohože Trinter na zemním vodojemu s kruhovým půdorysem akumulace, která je přehrnutá hlínou. Důvodem je, že v nejvyšším místě kopce u hrany svahu se trhá zemina. Je vhodné použít tento výrobek, tak že bych přetáhnul balení od paty svahu na jedné straně, následně pak přetáhnul balení přes vršek kopce a roztáhnul balení k protější patě svahu? Nebo byste spíše doporučoval kopat v u horní hrany svahu a v patě svahu rýhu a aplikovat georohož?
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem
Pešout
Dobrý den, záleží na velikosti vodojemu (resp. na průměru kruhového půdorysu). U většího průměru by se potkalo na vršku kopce několik vrstev georohože a byla by i výrazně větší spotřeba materiálu. Z tohoto důvodu bych spíše doporučoval kotvení do zemní rýhy. S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je nutné po položení georohože Trinter ji před zimou zakrýt zeminou a případně osít. Nebo dá-li se toto provést až na jaře. Mělo by to vliv například na životnost vzhledem k mrazu a podobně? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
zakrytí georohože zeminou a osetí můžete udělat i na jaře. Mráz její životnost nijak neovlivňuje. Výhodou podzimního zakrytí a osetí je delší čas na zakořenění trávy a je jí prorůstání skrz georohož před letními přívalovými dešti.
S pozdravem Martin Rameš
Dobrý den, ráda bych se zeptala, který Váš produkt by byl vhodný pro toto použití: svah délky cca 3m, sklon až 1:1, měl by být zatravněný, pohledově je to dost exponované místo. Procházela jsem si specifikace různých výrobků a domnívám se, že při následném sekání se na svah bude muset příležitostně vstupovat, tedy mi z toho vychází spíše trvalé zpevnění. Mohli by jste mi prosím poradit co by bylo nejvhodnější? Děkuji, pěkný den
Dobrý den,
georohož Trinter je pro zamýšlený účel vhodná. Pro představu přikládám postup instalace georohože.
S pozdravem Martin Rameš
Jakou georohož by jste mě doporučili pro zajištění terasy za chatou, vysokou cca 2m a dlouhou kolem asi 25m.
Chci zde zasadit půdopokryvné rostliny. Děkuji.
Dobrý den, georohož Trinter je vhodnou volbou jako trvalá protierozní ochrana. Je nutný ho po instalaci překrýt zeminou. Alternativou, kterou není potřeba překrývat zeminou (pokládá se na upravený povrch) jsou kokosové sítě. S pozdravem Martin Rameš