+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Přírodní geotextilie pro ochranu svahů

Aplikace přírodních rohoží

Přírodní rohože jsou vyrobeny z kokosu nebo juty. Slouží primárně k ochraně svahu proti erozi, ochraně výsadby na strmých svazích a v zahradách. Jako dočasná protierozní ochrana (životnost 3-5 let) zpevňuje povrch nejen na zemních svazích bez vegetačního krytu ohrožených soustředěným povrchovým odtokem, ale na březích jezírek a pomalých vodních toků. Rohože mají podobu tkané sítě s otevřenou strukturou. Tvoří ji tuhá kokosová nebo jutová vlákna spředených do příze o tloušťce cca 5 mm. Hustota vláken určuje plošnou hmotnost (gramáž), která je obvykle 400 g/m2 – 900 g/m2. Platí, že čím strmější svah, tím je třeba k účinné protierozní ochraně vyšší gramáže. Rohože jsou biodegradabilní – po ukončení funkční životnosti se rozloží a fungují jako přírodní hnojivo.

Výhodou jutových a kokosových rohoží je jednoduchá a ekologická aplikace. Neobsahují toxické a umělé přísady, tudíž nenarušují přirozenou rovnováhu vegetačního doprovodu vodních toků.

Aplikace rohoží má jedno pravidlo. Čím strmější svah je třeba opevnit, tím by měla být větší plošná hmotnost použitého výrobku.

Životnost výrobku závisí na okolních podmínkách. Kokosová rohož má průměrnou životnost 36 měsíců, jutová 12-24. Některé výrobky se začínají rozkládat po první zimě, tím dochází k uvolnění minerálních komponent, které podporují růst vegetace. Rozšiřování vegetace napomáhá vlhkost, kterou textilie udržuje. Kokosové a jutové rohože mají odpovídající hodnoty pH. Kořenový systém je podpořen pomalu se uvolňujícími živinami.

Rohože mohou být dále využity na stabilizaci násypů podél komunikací, nebo na revitalizaci skládkových prostorů. Jsou vhodné i k rekultivaci plochy po těžbě.

Protierozní rohože jsou štíhlé a lehké, takže jejich instalace je rychlá a jednoduchá. Snadno se přizpůsobí nerovnostem terénu a udržují přímý kontakt se zemí. Pro upevnění rohoží se využívají ocelové nebo dřevěné kotvy.

Novinky a rady

Přehled textilií pro zahradu a geotextílií pro zpevňování svahů

Víte, na co je která textílie nejvhodnější? A jak ji nejlépe využít?

Extenzivní zelená střecha svépomocí na vlastní střeše?

Chtěli byste se těšit pohledem na vlastní rozkvetlé záhony, ale nemáte pro ně dostatek prostoru? Nebo hledáte způsob, jak zkrášlit váš dům? Řešením je extenzivní zelená střecha. Vytvořte si malé květinové království na střeše garáže nebo pergoly.

Rostliny vhodné pro zpevnění strmých svahů

Doporučené rostliny, které jsou vhodné k sadbě pro zpevnění strmých svahů.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00