Vážení zákazníci, z důvodu inventury ve skladu nebudeme dne 2. 12. 2021 expedovat žádné objednávky a také nebudou umožněny osobní odběry.
Děkujeme za pochopení.
+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Z vašich dotazů: Jak chránit stromky před okusem?

Má na vaši stromovou výsadbu spadena divoká zvěř? Poradíme vám, jak chránit kmeny proti okusu, aby mladé stromky zdárně přežily zimní období.

Srny nebo zajíci se lidem většinou vyhýbají, ale během zimy se kvůli hladu vydávají i do blízkosti lidských obydlí. Při hledání potravy však dokáže zvěř na pozemku napáchat značné škody. S těmito potížemi se potýkal i pan Milan, který se na nás obrátil s prosbou o radu.

Dotaz:
Dobrý den, vysadil jsem na podzim v zahradě nové stromky, ale chodí mi na ně lesní zvěř. Poradíte mi, jak jim v tom zabránit? Děkuji předem za odpověď.

Návrh řešení:
Existují několik možností, stromky před hladovými útoky zvířat ochránit: od různých plašičů, přes oplocení až po chemickou ochranu. Každý způsob má své pro a proti. Podívejme se na ně blíže.

1. Plašiče

Prvním způsobem, jak zabránit divoké zvěři v okusování mladých stromků, je použití plašičů: proužků ze staniolu, alobalu nebo třeba CD nosičů na provázku, které odráží světlo. Na některých pozemcích dokonce výsadbu "stráží" podomácku vyrobení strašáci.

S tímto řešením se setkáte také na vinicích nebo v sadech, kde mají plašiče odradit ptáky od nežádoucí sklizně dozrávajících plodů. Tahle metoda bývá vcelku účinná – dokud si opeřenci a lesní zvěř na předměty nezvyknou a při cestách za potravou je přestanou brát na vědomí.

Strašák v poli na odehnání divoké zvěře

2. Chemické prostředky

Nátery a různé postřiky odradí zvířata od okusování stromků, při jejich aplikaci je však na místě jistá obezřetnost. Je vhodné používat prostředky na bázi přírodních látek (imutující pach zvířat nebo člověka). Pokud použijete nadmíru agresivní prostředky, zvířata sice odlákáte, ale nebezpečné látky mohou poškodit mladé rostlinky nebo kontaminovat půdu.

Dále je třeba pamatovat, že nátěry na kmeny nebo repelenty nevydrží navěky. Postupně se smývají a další rok (v tom lepším případě) je potřeba postřiky aplikovat znovu. Větší účinnosti dosáhnete, pokud zkombinujete ochranné postřiky s mechanickou ochranou, o které se zmíníme vzápětí.

3. Ochrana proti okusu

Pokud za sebou máte výsadbu většího počtu nových stromů, bude nejjednodušší plochu ohradit plastovým nebo ocelovým pletivem, které musí být:

  • dostatečně vysoké – ideálně 1,5 m nad zemí i více)
  • zapuštěno min. 30 cm do země – jinak by plot mohli podhrabat drobnější živočichové
  • řádně ukotveno – aby vydrželo poryvy větru nebo nápor sněhu
  • instalováno v dostatečně vzdálenosti – aby zvířata neokusovala stromky těsně u plotu

V případě, že vysazujete pouze několik ovocných stromků na zahradě, je vhodné oplotit každý stromek zvlášť. Tento způsob je sice pracnější, ale máte mnohem větší jistotu, že si zvířata na kůře mladých stromků nepochutnají.

Pro tyto účely zahrádkáři s oblibou využívají ochranu kmenů proti okusu. Jedná se o plastové rukávce, které jednoduše omotáte i kolem úzých kmenů stromků. Vytvořený "tubus" nemusíte upevňovat žádným dalším kusem drátu.

Plastové pletivo proti okusu je tvarovatelné. Přizpůsobí se tvaru rostlin a ty mohou dál nerušeně růst, aniž by měly nedostatek vzduchu, vláhy nebo světla.

Plastová ochrana kmene proti okusu divokou zvěří

Vyřešíme i váš problém

Potřebujete poradit nebo si nevíte rady s výběrem správného produktu? Kontaktujte naše specialisty, kteří vám pomohou najít vhodné řešení pro vaši zahradu nebo stavbu.

Blog

Poradna #3: Jak ochránit kmeny stromů proti okusu?

Má na vaši stromovou výsadbu spadena divoká zvěř? Poradíme vám, jak chránit kmeny proti okusu, aby mladé stromky zdárně přežily zimní období.

Poradna #2: Jakou šířku má mít vchodová stříška?

Vybíráte přístřešek nad vstupní dveře, ale nevíte, jaký rozměr zvolit? Poradíme vám, jak nad výběrem vchodové stříšky přemýšlet, abyste nakoupili správně.

Jak vybrat vchodovou stříšku ve 3 krocích

Pomýšlíte na zastřešení vchodu, ale nejste si jistí, jaké parametry by měla vhodná stříška splňovat? Přečtěte si náš návod, kde vám poradíme, jak si vybrat ideální vchodovou stříšku pro vaši stavbu.
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00