+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Jak vybrat přístřešek na auto, dřevo nebo seno?

Chtěli byste si pořídit kryté stání na svém pozemku? Přečtěte si více o tom, jak vybrat spolehlivý přístřešek na auto, dřevo nebo třeba seno pro koně. 

Pokud jste vlastníkem osobního automobilu a bydlíte v hustě zastavěné oblasti, určitě víte, jak může obtížné najít parkovací místo. Ačkoli se města pokouší řešit problémy vytvořením parkovacích zón, studie z minulých let ukazují, že parkovací místo najde bez problémů jen nepatrný zlomek z celkového počtu řidičů.

Jak těmto situacím předcházet? Nechcete-li řešit parkovací stání parkováním u silnice, kde může vůz snadno přijít k úhoně, nebo ho nechat stát uprostřed zahrady, pořiďte si přístřešek pro auto. Nejenže vám bytelné zastřešení vydrží na roky dopředu, ale v případě potřeby pod něj můžete uskladnit dřevo nebo si vytvořit kryté zahradní posezení. Jaké typy přístřešků existují a podle čeho si vybrat ten pravý?

Vybíráme přístřešek pro auto: 3 kroky k úspěchu

Přístřešek pro auto chrání zaparkovaný vůz před deštěm, sněhem a krupobitím. Stejně tak ho dokáže ušetřit slunečního žáru, který může způsobit nadměrné přehřívání interiéru nebo zásadně omezit životnost nového laku (při dlouhodobém vlivu UV záření bude lak rychleji blednout, což vašemu vozu na kráse nepřidá).

Vhodný Při výběru zahradního přístřešku budete řešit přinejmenším tři základní otázky.

  • Jaký typ přístřešku si chcete do zahrady pořídit?
  • Jaké by měl mít přístřešek rozměry? K čemu bude sloužit?
  • Z jakého materiálu bude přístřešek pro auto vyrobený?

Typy automobilových přístřešků

Pojďme si nyní říci, jaké druhy zastřešení existují a v čem se liší.

1. Přístřešek beze stěn (carport)

Stále žádanější řešení představují přístřešky na auto u domu, tzv. carporty. Carport je zastřešené garážové stání vyrobené většinou ze dřeva, kovu nebo hliníku. Nemá postranní stěny, tudíž ho můžete využít pro občasné venkovní posezení, např. pokud vás při relaxaci na zahradě zaskočí déšť. Pod carport ale schováte také čtyřkolku, motorku nebo zahradnické náčiní.

2. Plachtová garáž

Jestliže nechcete řešit náročnější montáž nebo stavební povolení (viz dále) a potřebujete vytvořit spíše dočasné krytí před nepříznivým počasím, můžete na otevřeném prostranství postavit plachtový přístřešek. Konstrukce je většinou zhotovena z ocelových trubek a překryta odolnou plachtou. Tyto materiály odolají většímu náporu větru a prudkému dešti, ale v případě potřeby ji můžete bez větších problémů složit a přemístit na jiné místo.

3. Klasická garáž

Samostatnou kapitolou je stavba klasické garáže, která je zpravidla náročnější na výstavbu (pokud si vyberte řešení na klíč, bývá takě o něco nákladnější než lehčí zahradní přístřešky). Více si o tom povíme v samostatném článku.

Z jakého materiálu je přístřešek vyrobený?

V případě carportů zůstává nejčastějšími materiály dřevo, následované kovem nebo hlíníkem. U plachtové garáže je to potom kostrukce ocelová. Možné klady a zápory materiálů jsme pro vás shrnuli do tabulky níže.

Dřevo Kov Hliník
+ Tradiční materiál + Vysoká odolnost + Téměř neomezená životnost
+ Estetický vzhled + Nižší hmotnost + Prakticky bezúdržbový materiál
- Kratší životnost (přírodní materiál) - Nutná ochrana (antikorozní nátěr) - Vyšší pořizovací náklady
- Nutná pravidelná údržba (nátěry) - Mené estetický vhled - Delší čekací doba (zakázová výroba)

Rozměry přístřešku na auto

O celkovém rozměru přístřešku rozhoduje velikost vašeho automobilu (popř. jiného motorového vozidla nebo předmětů, které pod ním chcete skladovat). Pro zaparkování běžného osobního vozu by měl postačovat přístřešek o velikosti cca 3×5 m.

Potřebuji pro výstavbu přístřešku na auto stavební povolení?

I když je carport tvořený jen lehčí konstrukcí (sloupky), jakmile má stavení střechu, jedná se o stavbu, u které může být potřeba stavební povolení. Pokud ale váš přístřešek nezabere větší plochu než 25 m2, 5 m do výšky, více než 3 do hloubky a bude min. 2 m od hranice od sousedního pozemku, zpravidla není nutné žádat o stavební povolení. 

TIP: Uvedené vzdálenosti mohou dále upravovat obecní vyhlášky. Doporučujeme proto ověřit platné stavební předpisy na nejbližším obecním úřadě. Vzdálenost od sousedního pozemku je také možné řešit domluvou se sousedy. Pamatujte ale na to, že jakmile sousední usedlost změní majitele, mohou se proti tomuto řešení ohradit.

Jak dále využít carport nebo plachtovou garáž?

Jak už jsme naznačili výše, garážové stání může mít mnohem širší možnosti využití. Podívejme se na některé z nich.

Využití carportu

  • Úložiště nářadí nebo zahradní techniky (sekačka, křovinořez apod.).
  • Přístřešek pro venkovní nábytek.
  • Pod stříšku můžete ukrýt sušák s prádlem nebo pláta se sušenými houbami apod.

Využití plachtového přístřešku

  • Dočasné parkování pro menší motorová vozidla.
  • Úložiště dřeva (namísto dřevníku) nebo sena.
  • Přístřešek pro dočasné ustájení koní.

Konečné rozhodnutí: carport, nebo (plachtová) garáž?

Který přístřešek tedy vybrat? Pokud dáváte přednost trvalejšímu zastřešení, které se bude vyjímat na vaší zahradě a pod nímž si můžete v klidu posedět, nnejspíš se rozhodnete pro caport.

Naopak, jestliže potřebujete přemístitelné zastřešení, které ochrání váš majetek před nežádoucími klimatickými vlivy, pravděpodobně využijete spíše plachtovou garáž. I kdybyste se později rozhodli pro trvalejší zastřešení, stále vám poslouží jako spolehlivý úložiště sena nebo dřeva na zimu.

TIP: Další příklady, jak přístřešek využít, naleznete v galerii pod článkem.

Chcete se dozvědět více?

Rádi byste se o přístřešcích dozvěděli více? Kontaktujte naše specialisty, kteří vám rádi pomohou s výběrem zastřešení do vaší zahrady. Nebo si rovnou vyberte plachtovou garáž nebo garážové stání (carport) pro jedno nebo dva auta, které padne na míru vašim potřebám.

Použité produkty

Blog

Poradna #2: Jakou šířku má mít vchodová stříška?

Vybíráte přístřešek nad vstupní dveře, ale nevíte, jaký rozměr zvolit? Poradíme vám, jak nad výběrem vchodové stříšky přemýšlet, abyste nakoupili správně.

Jak vybrat vchodovou stříšku ve 3 krocích

Pomýšlíte na zastřešení vchodu, ale nejste si jistí, jaké parametry by měla vhodná stříška splňovat? Přečtěte si náš návod, kde vám poradíme, jak si vybrat ideální vchodovou stříšku pro vaši stavbu.

Poradna #1: Jak zpevnit svah, po kterém běhá pes?

Přemýšlíte o úpravě svahu na zahradě, ale plány vám komplikují hyperaktivní čtyřnozí mazlíčci? Poradíme, jaké řešení je v takových případech možné použít.

Kategorie

Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00