Vážení zákazníci, z provozních důvodů jsme nuceni za současného stavu omezit osobní odběry v našem skladě v Přišimasech. Nově je tak možný odběr pouze v časovém okně 13:00 - 15:00. Děkujeme za pochopení.

+420 533 555 301 (Po-Pá 8:00-16:00)
Země doručení

Použití

Březen ve skleníku: Co sázet na začátku sezóny?

S počátkem března přichází začátek nové sezóny a zahrádkáří mají napilno. Na co byste neměli zapomenout?

Na začátku března se příroda teprve probouzí ze zimního spánku, ale zahradníkův rok je už v plném proudu. Jakmile začnou venkovní teploty stoupat nad nulu, nastal nejvyšší čas začít s přípravami na novou sezónu. Co všechno bude potřeba zařídit?

1. Zkontrolujte skleník

Pokud s pracemi na letošní sezónu teprve začínáte, jnastala příhodná chvíle na obhlídku zahradního skleníku. Zejména po tuhé zimě zkontrolujte konstrukci a polykarbonátové desky (případně skleněnou výplň), abyste měli jistotu, že vaše pěstírna přečkala chladné období bez větších škod. Omeťte zbytky sněhu, napaané větve, listí apod.

Zahradní níčiní opřené o plot
Nezapomeňte zkontrolovat stav zahradního náčiní. Po náročné zimě možná bude potřebovat opravit, aby vás nezradilo uprostřed sezóny.

Ti z vás, kteří se do údržby skleníku pustili už v lednu, mají už prvotní přípravy dávno za sebou. V opačném případě bude potřeba skleník nejdříve omýt, zbavit nečistot a následně vydezinfikovat (např. za pomocí tlakové myčky, o které přídáte hypermangan, nebo insekticidními dýmovnicemi).

TIP: V případě, že už máte na záhonech pvní sazeničky, ale večerní teploty sjou stále nízké, překryjte rostlinky bílou netkanou textílií s nižší plošnou hmotností. Textílie ochrání sazenice před mrazem a vytváří příznivé mikroklima pro další vývoj rostlin.

2. Připravte si půdu pro pěstování

Zahradnící s vlastní sadbou vědí, že jedním z klíčových faktorů je výběr správného substrátu. Výsevní substrát s nižším obsahem dusíku podpoří růst kořenového systému, čehož využijete při přesazování rostlin z truhlíků do skleníku. Výsevní substrát si můžete připravit svépomocí: do kvalitního zahradnického substrátu přidejte perlit nebo písek (poměr 1:1).

Aby se vašim zahradním rostlinám dařilo, je nezbytné jim pravidelně dodávat dostatek živin – například ve formě kompostu. Nejprve zrající kompost zkontrolujte, zda se do něj nedostaly zahnívající zbytky, které by mohly rostlinkám uškodit. Kompost přeházejte a když to bude nutné, dusíkaté vápno se sanitárními účinky.

Následně nechte vápno 7–10 dní působit. Otevřené kompostoviště překryjte plachtou, maximalizujete tak účinky použitého vápna. Zralý kompost můžete v dalších dnech využít nejen ve skleníku, ale také v sadu, kde můžete kompost zapravit do půdy okolo ovocných stromů.

TIP: Chcete si zajistit dostatek kompostovacího materiálu, jehož výroba vám zabere minimum času? Vyberte si odolný zahradní kompostér, ze kterého získáte sotvky litrů kvalitního hnojiva. 

3. Zbavte se škůdců na záhonech

Aby vaše sazeničky přečkaly první týdny, je dobré praivdelně kontrolovat, zda se v záhonech nepřemnožili škůdci, jako jsou molice, svilušky nebo mšice. Zatímco venku si s larvami většinou poradí ptáci, ve vnitřních prostorách musíme rostlinám trochu pomoci. Stále populárnějšíje tzv. biologická ochrana, kdy ve skleníku vysadíme přirozené nepřítele škůdců, čímž zabráníme jejich přemnožení a škodám na úrodě.

Proti mšicím vám může pomoci parazitická vosička Aphidius colemani, která vyhledává larvy mšic a klade do nich svá vajíčka, a tím redukuje jejich populaci. Obdobným způsobem si vosičky Encarsia formosa poradí s larvami motilic. Přemnožení svilušek, které dokáží způsobit hotovou pohromu na skleníkových okurkách, zase můžeme předcházet vysazením roztočů Phytoseiulus persimilis.

Pokud se vám ale škůdci na záhonech už přemnožili, je třeba hmyz nejprve zlikvidovat (nebo alespoň výrazně zredukovat jejich počet). Při použití hubících postřiků je potřeba s vysazením nového hmyzu několik dní počkat, než účinky chemických látek odezní.

4. Co sázet v březnu?

Pokud už máme půdu i skleník připravené, které plodiny můžeme do skleníku zasadit již v předjaři?

Ředkvičky

Mezi nejčasnější zeleninové otužilce patří ředkvičky, s jejichž výsevem začínáme hned na začátku března. Neprospívají jim totiž příliš vysoké teploty. Vegetační doba ředkviček umístěných ve skleníku se pohybuje okolo tří až čtyř týdnů, zanedlouho tak můžete sklízet první úrodu.

TIP: Dbejte na výběr správné odrůdy. Ředkvičky vhodné do záhonu se příliš nehodí pro pěstování ve skleníku či pařeništi.

  • Papriky
  • Salát
  • Kedluben
  • Rajčata a bazalka
  • Salátové okurky

Podívejte se také na video, kde vám zkušená pěstitelka poradí, které rostliny jsou ideální (nejen) pro březnové výsevy.

Předpěstování letniček

Kromě zeleniny se můžete v březnu pustit do předpěstování letniček, které si v zahradním skleníku předpěstujete. V průběhu března je možné vysadit například afrikány, hvozdíky nebo lichořeřišnice.

Pár dalších tipů závěrem

Prací ve skleníku ale přípravy na jaro nekončí. Připravili jsme pro vás krátký seznam toho, co byste neměli opomenout, abyste se mohli za pár měsíců těšit z nádheré a svěží zahrady.

  • Ostříhejte okrasné straviny
  • Vyčesejte a vekrikutujte tráník
  • Prořezejte koruny ovocných strom a proveďte jarní postřiky
  • Proveďte test klíčovosti osiiva (nákladané okurk apod.)
  • Vyčistěte a připravte na zahradě krmítko pro ptáky

Pokud nenecháte údržbu, výsev nebo výsadbu rostlin na poslední chvíli, můžete se už zanedlouho sklízet první plody své práce. Pokud ale teprve přemýšlíte o pořízení skleníku, se kterým si můžete výrazně prodloužit pěstovací sezónu, přečtěte si náš návod, kde vám krok za krokem poradíme, jak zahradní skleník vybrat.

Blog

Vybíráme pergolu na zahradu: TOP pergoly na rok 2021

Jestliže pomýšlíte na koupi pergoly, je tento článek přesně pro vás. Otestovali sme několik dlouhodobě žádaných modelů pergol. Přečtěte si naši recenzi a vyberte si přístřešek na míru vaší zahradě.

Jak využít a nainstalovat neviditelné obrubníky?

Potřebujete zamezit prorůstání trávníku do záhonů? Ušetřete si čas a námahu při údržbě zahrady: neviditelné obrubníky udrží trávu pod kontrolou, aniž by nezasvěcený pozorovatel vůbec spatřil. Jsou totiž téměř doslova „neviditelné“. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Pěstírna na dosah ruky. Jaké má výhody skleník ke zdi?

Chcete mít venkovní skleník doslova na dosah ruky, ale přitom nemáte místa nazbyt? Pořiďte si přístavbu ke zdi a ušetříte více než jen prostor na zahradě…
Hotline Potřebujete poradit s výběrem zboží nebo objednávkou?
+420 533 555 301 info@geomall.cz V pracovních dnech od 8:00 do 16:00